• Životopisný

Irčan (2019)

Promakaná old school gangsterka o životě vrcholných mafiánů. Skvělá kamera i hudba, důkladné kulisy. Jediná výtka je k trochu přehnané délce. Ne že by se divák vyloženě nudil, zas tak hluché pasáže v ději nejsou, spíš je toho ke konci už trochu moc a to stáří-umírání to ještě víc natahuje.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Proč prostě Tarantino nemůže aspoň jednou vzít nůžky a půlku těch svých nápadů prostříhat, aby vznikl zábavný film? Opět tu máme hromadu nádherných promyšlených záběrů s hudebním podkreslením. Promakané kostýmy a kulisy vás vrátí do 60. let. K tomu několik AAA herců. Stylovost z toho prostě stříká. Ale k čemu to všechno je, když výsledkem je skoro tříhodinová zmatená nuda? Začátek se celkem slibně rozjíždí, v půlce to však pomalu zabředne do spousty nekonečných monologů a odbočujících dějových linek a na konci už si jenom říkáte WTF a čekáte, kdy se do toho guláše připojí i Alzák. Samozřejmě by to nebyl pošuk z videopůjčovny, aby tam nakonec nehodil přehnanou vyvražďovačku, která se ovšem do děje hodí asi jako eskymák do Afriky. V Pulp Fiction fungovaly legendární hlášky, Kill Bill byl celý lehce absurdní, ale zase naprosto originální. Ovšem pokud Tarantino naroubuje svoje myšlenky do relativně obyčejného děje, vznikne zmatená nuuuda.

Blíženec (2019)

Necelé 4 hvězdičky s odřenýma ušima. Tvůrci si v rámci CGI dost vyhráli s mladší Willovou podobou, ovšem na zbytku efektů kapku šetřili, protože některé přestřelky, honičky a průlety letadel působí dost uměle a lacině. Scénář je taky naivně hloupoučký a závěrečný happy end by se neztratil v leckteré devadesátkové romantické komedii. Film vyloženě nezklame, ale je to jen jednorázovka s neobvyklým námětem.

Zelená kniha (2018)

Čekal jsem přehrávanou agitku ve stylu Black Lives Matter, ale film mě svou střízlivostí příjemně překvapil. Je tu i pár opravdu vtipných scének. Navíc Aragorn se tady opravdu skvěle vžil do role taliánského burana.

Anna (2019)

Opravdu tohle režíroval Besson? Nebo se pod to jenom podepsal a ve skutečnosti je to dílo nějakého béčkového patlala? Někdo vzal Brutální Nikitu, přidal jí schopnosti masového vyvražďování Johna Wicka a celé to neumně zakomponoval do parodické KGB a fantasmagorických 90. let. Pro navození atmosféry sice použili pár žigulíků a postavy Rusů semtam prohodí "Da", ale jinak na tu dobu absolutně nesedí technika, kolem roku 1990 si tam všichni vesele mobilují (i v Moskvě!), laptopy mají velké barevné displeje a webkameru, občas se jim do záběru vloudilo i nějaké to moderní auto. Scénář je plný zvrat(k)ů a děravější než ementál, divák je každou chvíli ohromován nelogickým odhalením typu "já nejsem tvoje dcera, ale tvůj dědeček". Abych jen nekritizoval, tak je to po stránce kamery dobře natočené. Má to i pár světlých momentů kdy se děj trošku uklidní a divák má šanci aspoň na chvíli uvěřit příběhu. Plus se na hlavní hrdinku v sexy kostýmcích hezky kouká. Ale jinak je tenhle akční femme fatale eintopf spíš zklamání.

Rocketman (2019)

Taron hraje opět naprosto geniálně, je to i skvěle řemeslně zpracováno, ale prostě mě to tak úplně nechytlo. Asi to bude tím, že na rozdíl od Bohemian Rhapsody jsem Eltona neposlouchal, vlastně jsem znal jen jednu píseň. Navíc oproti BR, což byl hudební film, je toto už čistě muzikál, spousta scén je dost abstraktních a snových a měl jsem trochu problém se orientovat v ději.

John Wick 3 (2019)

Proč se dneska musí za každou cenu točit trilogie? Kdyby to zůstalo u jednoho, maximálně dvou filmů, tak by to bohatě stačilo. Tady si tvůrci navíc nechali otevřený závěr, takže z toho smrdí ještě tak 2 díly ždímaní zbytků. John Wick byl od začátku jen o akci a se scénářem si nikdo hlavu moc nelámal (aneb vyvraždíme ruskou mafii kvůli psovi). Ale tady děj dostává už opravdu pořádně na frak. Divák se ztrácí v tom, kdo je s kým proti komu, postavy otáčí strany jak čamrda. Je zde víc ručních soubojů než střílení, ale už je to tak přepálené, že to místy působí jako nechtěná parodie.

Alita: Bojový Anděl (2019)

Originální nápad a především zpracování. Efekty a technologie v soubojích jsou opravdu dechberoucí, Bohužel to všechno sráží dost hloupoučký příběh, který místy působí, jako by ho někdo silně prostříhal. I tak to ale zabaví a vtáhne do děje. Kultovka se z toho nestane, ale na první shlédnutí rozhodně nezklame.

Černobyl (2019) (seriál)

Tohle je seriál desetiletí. Má pro mě i speciální hodnotu, protože jsem Černobyl před rokem navštívil a poseděl si i v křesle operátora 3. bloku elektrárny. Díky seriálu jsem si skutečně uvědomil, že Pripjať, dnes zarostlé ruiny, byla kdysi živoucí město, odstavené ze dne na den. Autoři si pečlivě vyhráli s kulisami (na západní produkci až neuvěřitelně detailně). Veškerá auta, oblečení, vybavení, kostýmy i účesy vás nenechají na pochybách, že jste v Sojuzu 80. let. Ze začátku chvíli trvá, než se člověk zorientuje v množství postav, ale potom se rozjede hutné drama, které je o to působivější, že je z velké většiny dle skutečných událostí. Najde se samozřejmě několik menších nepřesností, jako vrtulník který spadl až mnohem později, protože zavadil o jeřáb a ne díky radiaci. Nebo fiktivní postava soudružky Chomjukové. A to jsou jen drobnosti. Seriál místy působí až jako hraný dokument a donutí vás přemýšlet o rozsahu katastrofy a pocitů lidí, kteří ji likvidovali, zatímco je řídila bezohledná komunistická mašinerie.

Sexmise (1983)

Geniální polská komedie. Vůbec nechápu, jak mohlo v 80. letech ve Východním bloku něco takového vzniknout a neskončit to jako trezorový film. Je tam spousta narážek na totalitně řízenou společnost, cenzuru a policejní represi vůči undergroundu. I po trikové stránce je film povedený.