Vražda na Eigeru (1975)

,,IMPRESÁRIO. TAK MI TERAZ HOVORIA. NIE JE TO NADÁVKA?" ,,MOHLA BY." __ Európske mestské prostredie Eastwoodovi nesedí a pôsobí, akoby sa v ňom ocitol omylom. So siluetou hôr za chrbtom je to omnoho lepšie, avšak zrozumiteľnú premisu tu začína štrbiť prekombinované pozadie. Pravdu povediac nerozumiem názorom užívateľov vidiacich vo filme variáciu na bondovku, pretože Eastwood vytvoril charakterovo značne odlišnú postavu od známeho agenta. Isté asociácie môže vyvolať postava albína Dragona, avšak aby bol taký nemohúci kripel šéfom zločineckej organizácie je veľmi silným literárnym nonsensom - napokon pekne to vystihol užívateľ Colonist. V prostrednej prípravnej časti sa mi viacej než vysporiadanie sa s častým Columbovým protivníkom Jackom Cassidym, páčilo osviežuje behanie po kopcoch s mlčanlivou indiánkou, ktorá sa ale napokon ,,odhalí" v inom svetle. Chválim však príjemnú Williamsovu ,,main theme" akoby pochádzajúcu od Morriconeho a výborné zvládnutie horolezeckých výstupov spôsobujúcich mi závrať, kde sa režisér a herec v jednej osobe predviedol ako skutočný ,,Clinthanger". (894. hodnotenie, 64. komentár k filmu)

Mrakodrap (2018)

,,TOTO SA DÁVA VEĽKÝM FIRMÁM A JA PRACUJEM V GARÁŽI." ,,MÁME VEĽKÚ GARÁŽ." __ Približne do polovice filmu som prekvapujúcu uvažoval u udelení 4*. Samozrejme, že ,,Mrakodrap" je od začiatku béčko s celým radom klišé, ale všetko tu má všetko úžasný spád a divák sa jednoducho nenudí. Do vôd štandardnej The Rockovej filmografie ho napokon odplavila jeho postupná čoraz viac od reality vzdialená akčná nôta a absencia zvratu alebo prekvapenia. Nedostatky filmu sa najlepšie ukážu keď ho začneme porovnávať napr. s klasikou žánru ,,Sklenené peklo", alebo aj iným katastrofickým filmom z toho obdobia. Okrem lepších hereckých výkonov, tam divák rátal s tým, že niekoľko postáv - nerozdelených na kladné a záporné, ani nie čiernobielych - jednoducho pre väčšiu dramatickosť zomrie. Hádam bez väčšieho spoilerovania možno povedať, že v ,,Mrakodrape" tí zlí zomrú a dobrí prežijú. Dá sa to pochopiť kvôli ,,rodinnej zápletke" a dá sa to kritizovať pre plochosť deja a minimum charakterových postáv. Tento nedostatok sa snaží film dohnať pridaním akcie s množstvom mŕtvych, avšak pre lepší rating takmer bez krvi a potom krkolomnými napínavými scénami (Rock na žeriave), ktorých gradácia začne časom pôsobiť veľmi prehnane (Rock visiaci za protézu). Páčili sa odľahčené momenty, kedy davy Číňanov sledujú The Rocka a požiar mrakodrapu v priamom prenose na obrej obrazovke, avšak konzistentnejšie prepojenie katastrofického a rýdzo akčného žánru oprostené o smiešne záverečné posolstvo (aj technický antitalent dokáže uhasiť kilometer vysokú budovu) by som ocenil viac. Nakoniec iba dodám, že pozorní diváci si pri čítaní záverečných titulkov všimnú českých mien z trikového štúdia UPP podieľajúceho sa na vizuálnych efektoch. (4872. hodnotenie, 332. komentár k filmu)

Malý Buddha (1993)

,,ČO JE TO MEDITOVAŤ?" ,,TO ZNAMENÁ MLČAŤ, UVOĽNIŤ SA OD VŠETKÉHO, ČO JE OKOLO TEBA A MAŤ DUŠU SLOBODNÚ AKO VTÁK. POTOM MÔŽE ČLOVEK VIDIEŤ SVOJE MYŠLIENKY AKOBY TO BOLI LETIACE OBLAKY." __ ,,Malého Budhu" vysielaného u nás niekoľko krát STV, zväčša okolo Vianoc v čase milénia, som si pozrel až ako spomienku na zosnulého Bernarda Bertolucciho. Rozporuplné reakcie a výčitky smerujú na povrchnosť a komerčný ráz filmu odzrkadľujúci sa v strete západnej a východnej kultúry, s čím nesúhlasím, pretože budhizmus tu slúži skôr ako kulisa veľkého rozprávania pôsobiaca na diváka viditeľnou skúsenosťou schopného režiséra, uhrančivým vizuálnym štýlom, kamerovými filtrami a nemenej dôležitou fascinujúcou hudobnou zložkou Rjúičiho Sakamota, pre mňa ešte pôsobivejšou než v oscarovom ,,Poslednom cisárovi." Dokonca aj s výkonom Keanu Reevesa som bol spokojný, pretože ozaj neviem, ako inak zahrať Budhu na pomerne oklieštenom priestore. Azda by posledná štvrťhodinka mohla byť podaná vo svižnejšej skratke, ale záverečná scéna s lámovým popolom bola pôsobivým ukončením filmu, predsa len s mierne nedotiahnutým filozofickým posolstvom. (3339. hodnotenie, 98. komentár k filmu)

Šílený Max: Bojovník silnic (1981)

,,...BOLO TO TU, NA TOMTO PUSTOM MIESTE, KDE OPÄŤ ZAČAL ŽIŤ." __ Na DVD obale prvého filmu je napísané: ,,Film, ktorým to všetko začalo". Patrilo by sa však doplniť, že až v pokračovaní rozbehlo a dosiahlo skutočných kvalít. ,,Mad Max" sa stal kultom pre tento film, nie pre nudnú a nezaujímavú jednotku, ktorá by skončila v prepadlisku dejín pokiaľ by kohosi nenapadlo okoreniť jej potenciál. O nápaditosti, štýle a množstve vychytávok ,,Bojovníka ciest" napokon svedčí, že bol veľkým inšpiračným zdrojom vysoko oceňovaného štvrtého pokračovania. Azda by mohol byť otázny veľký dejový skok medzi chaotickou a úpadkovou spoločnosťou v ,,jednotke" a čisto postapokalyptickou víziou budúcnosti ukázanej tu. Nakoľko to však príbehu výrazne pomohlo, neberiem to ako zásadnú výčitku. (13 508. hodnotenie, 536. komentár k filmu)

Dom Hemingway (2013)

,,SĽÚBILI, ŽE PRÍDU DO PIATICH MINÚT." ,,A JA SOM SĽÚBIL, ŽE SA NEUROBÍM DO TVOJEJ SESTRY." __ ,,Doma Hemingwaya" som spoznal úplnou náhodou počas prepínania televíznych kanálov keď som akurát natrafil na štýlovo spracovanú scénu autohavárie. Tá ma zaujala natoľko, že bez mrknutia oka som potom dopozeral ďalší zvyšok filmu. Už spomínaná havária a scéna otvárania trezoru sú tými najpamätnejšími momentmi tejto cynickej krimi komédie okorenenej živelnosťou afektovaného Juda Lawa a jeho jednorukého umierneného sekundanta Richarda E. Granta. Očarovaný vulgárnym humorom (,,Som pokojný ako k*nda povrazolezkyne."), striedmou a predsa výživnou stopážou som si film pre jeho pomerne časté objavovanie sa na televíznych obrazovkách vychutnal ešte dvakrát, avšak aby sa mi neomrzel a neubral som mu kvôli tomu hviezdičku, postačí mi ho znovu vidieť až za pár rokov. ,,Dom Hemingway" mi trocha pripomína ,,Kšeft za všetky prachy" s Colinom Farrellom, avšak s podstatne šťastnejším a pozitívnejším koncom. (3151. hodnotenie, 222. komentár k filmu)

Fontána pro Zuzanu (1985)

,,KEĎ MÁ ČLOVEK PÄTNÁSŤ, ŽIVOT JE NANIČ." __ Film som dlhodobo ignoroval a predstavoval pre mňa absolútny okraj môjho diváckeho záujmu, až keď som teraz nevešal prádlo a akurát do znova vysielala telka. Zrazu som si neviem ako pozrel celú druhú polovicu a zaujatím som následne vyhľadal na internete aj začiatok. Nepozeralo sa mi nato zle, aj keď film má svoje nedostatky, na ktoré predo mnou poukazujú iní užívatelia. Na neprirodzene znejúce dialógy som si časom zvykol, pretože ide o typický problém slovenských scenárov, ktoré sú buď priveľmi vulgárne, alebo umelo strojené. Jednoducho mladí nehovoria príma, ale popiči; nevraví sa frajeri, ale kok*ti; babe sa nepovie si sprostá, ale si je*nutá a určite sa nepovie grázli, ale prinajmenšom hajzli. V tej dobe to z dôvodu zamerania pre mladé publikom súdruhovia nedovolili, zato im nevadilo - možno z dôvodu slabšej sexuálnej osvety na školy - ukázať mladé prsia, a že sa Vejmělková nemala začo hanbiť (Bábekovi závidím). Možno išlo o istý kalkul, ktorým sa chcela prebiť slaboduchý príbeh s prakticky všetkými, do stratena vedúcimi zápletkami. Ako klad tohto pseudomuzikálu, možno okrem hudby - vrátane ústredného megahitu ,,Všetci nám môžu závidieť" radiť technické spracovanie filmu so zreteľom na dynamiku kamery a strihu snažiacich sa priblížiť Západnej produkcii. Ľúbostná scéna vo fontáne je nakrútená výborne a následný záver ma absolútne zdrvil. (6391. hodnotenie, 152. komentár k filmu)

Americká noc (1973)

,,ČO JE TO TEN VÁŠ FILM? ČO JE TO ZA POVOLANIE? VŠETCI SPOLU SPIA, TYKAJÚ SI, VŠETCI SA PODVÁDZAJÚ A HROZNE KLAMÚ. TAK ČO TO JE? JE TO NORMÁLNE? MNE SA TEN VÁŠ FILM HNUSÍ, JE MI ODPORNÝ. NENÁVIDÍM HO!" __ Zaujímalo by ma, či postava Truffautovho režiséra vychádza zo skutočnosti a aj pri iných svojich filmoch sa správal ku členom štábu tak zhovievavo. Inak som sa počas sledovania dozvedel čo-to z technickej stránky filmu, o čom som dovtedy nechyroval. Krásnu snovú scénu u mňa prekonáva Truffautovo počúvanie hudby cez slúchadlo počas ktorého otvára balík s knihami o Bergmanovi, Godardovi, Hawksovi či Hitchcockovi (s ktorým viedol slávne rozhovory). A napokon je tu ešte prenádherná Jacqueline Bisset s jej tmavými zmyselnými očami. (2548. hodnotenie, 227. komentár k filmu)

Občan X (1995) (TV film)

,,ČO SA TO SO MNOU ROBÍ? SRDCE MI BÚŠI, GOLIER MA ŠKRTÍ. ČO TO DOPEKLA JE?" ,,VZRUŠENIE." __ Až doteraz som sa nezaujímal o obsah filmu, ktorého názov poznám už taký dlhý čas. Práve príťažlivosť témy, avšak nie jej spracovanie zvyšuje percentá tomuto až priveľmi televízne vyznievajúcemu filmu z - neskôr omnoho pôsobivejšej - produkcie HBO. Paradoxne nižší rozpočet dokáže miestami zvýšiť realistickosť prostredia, vierohodnosť udalostí bez prílišného zveličenia, čím celok získava takmer (polo)dokumentárny charakter. Slabšie znázornenie Čikatilovho vyčíňania (až na pôsobivý moment s krvavými ústami) dokážem v tomto prípade ospravedlniť, viacej ma iritovali správy písané v angličtine, pričom inde vo filme sa objavovali nápisy v azbuke. V dobrom hereckom obsadení zmieňujem ešte typologicky dobre vybratú predstaviteľku Burakovej manželky. Ak by sa niekedy látky chytili Cronenberg alebo Fincher a zobrazili by ju so všetkou surovosťou a explicitnosťou, pri ktorej sa bude divákom dvíhať žalúdok, verím, že by vznikol kult obdobný ,,Mlčaniu jahniat". (3454. hodnotenie, 223. komentár k filmu)

Klub 54 (1998)

,,...JA TIEŽ NEMÁM PÁRU, KTO JE TO ERROL FLYNN, ALE TY NEVIEŠ ČO JE TO TROGLODYT." __ Ešte pred pozretím som mal ,,Klub 54" zafixované podľa upútavky TV Joj z pred vyše 10 rokov ako možné ikonické dielo, čo odpovedalo dobe v ktorej bol ešte Ryan Phillippe nevyhasnutou hviezdou. Film ma oslovil prakticky od začiatku, hoci mala na tom veľký vplyv jeho vizuálna stránka, dobre spracované kostýmy a masky a v mojom prípade tiež príjemne vyblednutý obraz mnou sledovanej kópie dodávajúci film autentickosť, akoby pochádzal z danej doby. Celému hereckému obsadeniu suverénne vládne Mike Myers s dobrým dabingom Michala Pavlatu, pričom Phillippeho výkon by som vyslovene neodsudzoval a vôbec nerozumiem, ako mohla byť čiperná antibabka Ellen Albertini Dow nominovaná na Zlatú malinu. Celkovo možno povedať, že film naplnil moje divácke očakávania a slabšie hodnotenie mu dávam za nedotiahnutie rôznych vedľajších motívov (napr. Shaneova sestra), ktoré by vedela objasniť neskrátená režisérska verziu, na ktorú dúfam niekedy natrafím. Disco hudbu nevyhľadávam, ale Bachman Turner Overdrive, či Heart Of Glass od Blondie sú jednoznačné pecky, o tom niet pochýb... (1613. hodnotenie, symbolický 54. komentár k filmu)

Sliz (1988)

,,ZÁHRADNÝ MASAKER. KRVÁK. MUŽ V HOKEJOVEJ MASKE ROZREZÁVA ĽUDÍ. ŽIADEN STRACH, NIE JE TAM ŽIADEN SEX ANI NIČ ŠKAREDÉ." __ Robí blob, robí blob, hej robí blob, blob, blob... pospevoval som si ešte pred pozeraním upravenú verziu piesne z reklamy na žuvačky nimm2 soft a tešil som sa na poriadne slizkú zábavu. Napokon to nebolo zlé, ale mohlo to byť ešte lepšie. Okrem veľkorysému rozpočtu dopomáhajúceho ku kvalitnej trikovej zložke oceňujem miestami veľmi nápaditý strih vzájomne odlišných scén. Za obzvlášť vydarenú možno považovať najmä celú pasáž v kine s následným útekom v kanalizácii, ktorá okrem dobre vystihnutého napätia ponúka citáciu z vtedy aktuálnych Cameronových ,,Votrelcov". Skôr neochotne som prijal záležitosti týkajúce sa pôvodu Slizu; informácie o jeho účasti na likvidácii dinosaurov alebo ako zbrane proti sovietom sú zbytočne cez čiaru a pre príbeh prakticky nepotrebné. Scenár si tiež mohol dať záležať, aby jednotlivé pomerne efektné úmrtia nevyzneli až priveľmi repetatívnea neboli divákovi servírované tak akosi z povinnosti. Tradičné načrtnutie pokračovania sľubovalo zaujímavý posun v príbehu a je na škodu, že sa dosiaľ neuskutočnilo pre zarážajúci slabší divácky záujem vďačného a nepochybne atraktívneho projektu. (2440. hodnotenie, 212. komentár k filmu)