Favoritka (2018)

,,NIEKEDY VYZERÁTE AKO JAZVEC. A SPOĽAHNITE SA, ŽE VÁM TO POVIEM." ,,PREČO?" ,,PRETOŽE VÁM NEBUDEM KLAMAŤ. TO JE LÁSKA!" __ Hneď z kraja môžem povedať, že na sledovanie ,,Favoritky" som bol taký navnadený, ako už na iný film dlho nie. Vychvaľoval sa jej scenár, remeselné spracovanie, herecké výkony pod dohľadom renomovaného režiséra. Týmto všetkým som sa z počiatku naozaj bohate kochal a naplno si užíval nevšedné filmové predstavenie podporované výkonmi troch hlavných hereckých predstaviteliek, ktoré sa počas filmu striedajú či spolu ocitajú takmer v každej scéne. Určiť jednu z nich za vyslovenú hlavnú postavu prakticky nemožno. Skôr sa dá skonštatovať, že dve sú tu podriadené jednej, alebo by sa mohlo povedať, že dve tu manipulujú z jednou. Emma Stone je krásna a očarujúco podvratná v dvoch ,,milostných scénach" - tej v lese a ešte viac počas prvej noci s manželom (rád by som niečo také zažil). Zároveň viac než neurotickú Oliviu Colman, by som za najlepšie hrajúcu označil bezcitnú a zároveň milujúcu Rachel Weisz. Slabiny filmu sa dostavujú v jeho druhej polovici, kedy prichádza o dovtedajší cveng. Lanthimos akoby nevedel kam z konopy, opakované kamerové vychytávky už toľko neohúria a všetky baliace sa intrigy začínajú byť únavné, Napokon napriek krásnemu poslednému záberu vyznieva celé predstavenie akosi prázdne bez údernejšej dramatizácie. ,,Favoritka" každopádne je pozoruhodný film, ktorá napriek slabšej poslednej tretine a medzi hodnotením 3* alebo 4* napokon prilepšujem aj pre hudobné spracovanie odkazujúce na Schuberta v ,,Barry Lyndonovi" a graficky nezvyčajné záverečné titulky kašlajúce nato, čo si z nich vlastne prečítate. (4555. hodnotenie, 275. komentár k filmu)

Ostermanův víkend (1983)

,,AK JA SOM PLÁŠŤ, VY MUSÍTE BYŤ DÝKA." __ Posledný Peckinpahov film vykazuje všetky typické črty tohto svojrázneho režisérskeho outsidera. Príbeh je vystavaný v rýchlom strihu, ktorý pôsobí chaoticky pri striedaní rôznych prostredí a neprehľadne v automobilovej nahánačke (podobne ako skorší ,,Útek") a v akčných scénach obohatených o - tu nevhodne zvolené - charakteristické spomalené zábery a zvukové efekty. Podstatne lepšie vyznejú ženské postavy, často ukázané ,,hore bez" a svojím konaním pripomínajúce šľapky. Všetko zmienené iba svedčí o rozpoltenosti Peckinpahovej labutej piesne, ktorá sa na jednej strane oháňa dobrým hereckým obsadením, zároveň však napriek svojmu atraktívnemu námetu pôsobí kvôli priveľkej nadsázke a viacerým ťažko uveriteľným situáciám pomerne neukotvene. Úvod a stred filmu sa mi preto žánrovo páčili omnoho viac ako mierne konšpiračná posledná štvrťhodina. Napokon Lancasterova veta: ,,Pokiaľ nebude zdravá Amerika, budeme žiť v beznádejnom svete." pôsobí ako vytrhnutá z úst súčasného amerického prezidenta. Príjemným žartíkom bolo, že vo vydarenom českom dabingu dabuje Jan Tříska Jana Třísku. (399. hodnotenie, 42. komentár k filmu)

Bytost (1982)

,,NECHCEŠ SA UKÁZAŤ PRETOŽE PRICHÁDZAŠ Z PEKLA A MÁŠ STRACH." __ Vyspelejšia a temnejšia verzia Hopperovho ,,rodinného" ,,Poltergeista" disponuje solídnou atmosférou, slabšou trikovou stránkou a do polovice naplneným potenciálom. Vzhľadom na 80. roky mohla byť scéna znásilnenia pred prizerajúcimi sa deťmi skutočnou lahôdkou. Je veľkou škodou, že ňou napokon nebola, pretože Barbara Hershey by ju svojím sexepílom nepochybne utiahla, ostala však len ,,na efekt nahá". Dlhšia minutáž, Carlino postupné ,,zvyknutie si" na útoky a medializácia jej problému skôr uberá filmu na pôsobivosti. Slabšie, menej dramatické finále čiastočne ospravedlňujú informácie o skutočnej povahe prípadu. Stláčanie prsníkov už nikde nebude také ako predtým. (1443. hodnotenie, 139. komentár k filmu)

Dlouhé loučení (1973)

,,VY ASI NEMÁTE ŽIADNU KOČKU?" ,,A NAČO BY MI ASI TAK BOLA? MÁM DIEVČA." __ Ak mám pravdu povedať, na film som sa díval predovšetkým z dôvodu, že som v TV upútavke videl mihnúť sa mladého Arnolda Schwarzeneggera a bol som zvedavý aký veľký priestor tu dostal ešte v čase pred svojou oficiálnou filmovou kariérou. O to viac som bol prekvapený úvodnými titulkami, kde som si prečítal, že za kamerou stál Vilmos Zsigmond, hudbu zložil John Williams a všetkému velil veľký Robert Altman. Zhrnujúc v skratke predchádzajúce dodám, že Arnold (vôbec neuvedený v záverečných titulkoch) sa tu po hodine a pol mihne v niekoľkých záberoch, Williams bol prevážne jazzový a prekvapivo hudobne striedmy a Zsigmond tu viacerými zábermi (najmä prelínanie obrazov v skle) deklamoval svoju elitnú kameramanskú pozíciu. A príbeh ? Aj vďaka osobitému Altmanovmu rukopisu vysoko atmosférická záležitosť podporená - v dobre zmysle slova - rozvláčným dejom, v ktorom sú cítiť jeho literárne korene. Napokon svoje urobia cynické a miestami dvojzmyselné dialógy (,,...a ako sa tam hore dostaneš?" ,,Mám svoj súkromný výťah." ,,Súkromné očko so súkromným výťahom.") v kontraste s tvrdým realizmom a násilím (fľaška coly a tvár). Okrem pohodového Elliotta Goulda by som vyzdvihol postavu spisovateľa, alkoholika a hromotĺka Sterlinga Haydena. (649. hodnotenie, 73. komentár k filmu)

Kalifornie (1993)

,,RAZ SOM POČULA, ŽE ŽIADEN MESIAC VLASTNE NEEXISTUJE. ŽE TAM SÚ IBA TAKÉ MALÉ GOLFOVÉ LOPTIČKY, KTORÉ TAM NECHALI ASTRONAUTI." ,,NIE, TO NIE JE PRAVDA. VLÁDA TAM STÁLE POSIELA ĽUDÍ, LEN NECHCE, ABY SME O TOM VEDELI." __ Osobne ma viac než svojím thrillerovým road-movie rozprávaním, ,,Kalifornia" zaujal skôr výbornou hereckou dvojicou v podaní Juliette Lewis a Brada Pitta. Kým ona hrá - pre ňu v tej dobe trocha typickú - citovo nevyrovnanú naivku, Pitt tu v začiatkoch svojej kariéry takého neskutočného burana par excellence, na hony vzdialeného od jeho ďalších úloh romantických hrdinov, že sa mu v našich končinách vyrovná len Bohuš v podaní Bolka Polievku. Duo Duchovny-Forbes podáva oproti nim len veľmi vlažný herecký výkon. Film ubieha svižným tempom a väčšinu minutáže sa naň veľmi dobre pozerá až dokým Pitt verejne neodhalí svoju skrytú identitu. Celý zostatok, vrátane záverečnej konfrontácie mi oproti dovtedajším realisticky vykresleným situáciám veľmi premrštený a okorenený hlúpym klišé. Každopádne táto skutočnosť nepochováva celý film a možno pripustiť, že v amerických thrilleroch je takáto dramatizácia povinným štandardom. Napokon svojskú atmosféru filmu napokon znovu podtrhne Lewisin hlas nahraný na páske. (5149. hodnotenie, 255. komentár k filmu)

Stalin (1992) (TV film)

,,TY BUDEŠ ŽIŤ STÁLE." ,,ÁNO, MOŽNO BUDEM MUSIEŤ. KTO BY NAHRADIL STALINA?" __ Je to snáď aj 25 rokov odkedy som ,,Stalina" videl na VHS a spomínal som si iba na scénu zimnej prechádzky s vnukom a matne na diktátorovu smrť. Pridlho mi vadilo, kým som na film znovu dostal chuť. Na jednej strane sú tu známi, dobre hrajúci herci (so slabším vyznením v oklieštenom českom dabingu) a viacero prestížnych ocenení, no film má aj slabiny v podobe viditeľne nízkeho televízneho rozpočtu, v ktorom sa veľkolepé scény vyriešili dobovými archívnymi materiálmi, či stopáže - síce značnej, no zároveň nedostatočnej na komplexnejšie vylíčenie Stalinovho života. Ide preto o výcuc, ktorý nenudí, lebo miestami ide ako z rýchlika. Aj sám Passer točil film tak, aby sa pri ťažkej téme nezapotil. Vojnové obdobie je tu zhrnuté sotva na 10 minút, zavádzanie stalinizmu ZSSR a hrôzy režimu sú tu obsiahnuté zväčša iba v dialógoch, než aby boli reálne ukázané; aj Stalinov charakter tu mohol byť skrze typologicky dobre zvoleného (alebo zamaskovaného) Roberta Duvalla pretavený do väčšej hĺbky. V súčasnom období vzostupu veľkých seriálových produkcií by bol aspoň 10 dielny seriál z produkcie HBO nepochybnou diváckou udalosťou sezóny. (755. hodnotenie, 54. komentár k filmu)

Leviatan (2014)

,,ROZPRÁVKA?" ,,NIE. TO JE Z BIBLIE." __ Po atmosférickom Cosmatosovom béčkovom horore ide o druhý film rovnakého názvu, ktorý som videl a do tretice mi ešte zostáva experimentálny dokument, na ktorý som sa zatiaľ neodhodlal. Tým končia akékoľvek porovnania. Film má veľmi málo spoločné s tématikou mora a slávna morská obluda je tu čisto dejovou metaforou, do konkrétnosti prevedená iba v symbolickej kostre veľryby vyobrazenej na filmovom plagáte. Azda zostáva na škodu, že sa v celej svojej pôsobivosti objaví iba v dvoch záberoch. Formálne i obsahové kvality snímky dokladá množstvo ocenení. ,,Leviathan" bol opäť filmom, ktorý ma napriek svojej dĺžke vedel bez problémov zaujať ako svojim príbehom či hereckými výkonmi, tak aj výbornou kamerou snímajúcu sugestívnu krajinu, pre ktorú zložil Philip Glass absolútne nenápadnú kompozíciu, rozbúrenú iba v úvode a závere natoľko povedomou melódiou, až by som povedal, že si ju vypožičal z niektorého zo svojich starších diel. To iba tak na okraj. (3544. hodnotenie, 295. komentár k filmu)

Thunderbolt a Lightfoot (1974)

,,...A VLK BUDE ŽIŤ S BARÁNKOM A LEOPARD LEŽAŤ VEDĽA KOZLIATKA." ,,TO JE BÁSEŇ?" ,,NIE, MODLITBA." __ Viacerí užívatelia spomínajú rozdielne kvality oboch častí filmu a nepochybne je vkusom každého, koho ktorá z nich osloví viac. Prispením dobrej kamery som sa skôr kochal zábermi širokej americkej krajiny, hoci zostáva pravdou, že Cimino by takto vedenou road-movie veľa vody nenamútil a preto bola rozsiahla príprava na vykradnutie banky nutnosťou pre napredovanie príbehu. Nerušivé, ľahko komediálne momenty (top scénkou je keď zviazaní manželia objavia v izbe spútanú nahú dcéru s frajerom) sú sprevádzané naivnými, až nadsadenými scénami (krádež ťažkého guľometu), ktoré sú v protiklade s realisticky stvárneným násilím v záverečnom zdramatizovaní. Takýto žánrový mix môže pôsobiť trieštivo, nováčik Cimino mal však réžiu v malíčku a výsledok pôsobí veľmi sebavedomým dojmom. Istotne by bolo zaujímavé sledovať plody práce tohto talentovaného režiséra, keby mu jeho prílišné sebavedomie veľmi skoro nedolámalo väzy. (1160. hodnotenie, 87. komentár k filmu)

Řeka bez návratu (1954)

,,BUDEME BOHATÍ AKO TÍ, ČO NAŠLI ZLATO?" ,,NIE, ALE BUDEME BOHATŠÍ AKO TÍ, KTORÍ HO NENAŠLI." __ Ku Robertovi Mitchumovi niet čo dodávať, ale vďaka účasti sladkej Marilyn - aj uprostred divočiny vždy dokonale nalíčenej a učesanej, pre väčšiu divácku atraktívnosť dokonca niekedy odhaľujúcej svoje prednosti a inokedy zase kormidlujúcu plť na rozbúrenej rieke - ide o roztomilo naivnú záležitosť, ktorá sa napriek ruke skúseného režiséra nevie sama rozhodnúť, či je skôr westernom alebo romantizujúcim hudobným filmom. Odhliadnuc od týchto úsmevných nedostatkov by filmu na väčšej serióznosti dodali lepšie spracované akčné sekvencie, ktoré sú tu napriek prostrediu podané veľmi nezáživne. Scény na plti alebo - skôr doplnkové - útoky indiánov neschopných poriadnej streľby z lukov vyvolávajú otázky, či náhodou nejde o skrytú komédiu. Realistickejšie podanie, vedľajšia dejová línia otca so synom pritom ukazujú pravý opak. Je to rýdza oddychovka a pritom nejde o zavrhnutia hodný príbeh s veľmi slušným potenciálom. (427. hodnotenie, 39. komentár k filmu)

Mám strach (1977)

,,TO JE NEPRESTREĽNÁ VESTA, NAVLEČTE SI JU!" ,,NAVLEČTE SI JU SÁM!" ,,JA JU UŽ MÁM." ,,TO JE SMIEŠNE." __ Výborný krimi triler, ktorému dám rád plný počet hviezdičiek. Výborného Volontého v úlohe policajta realistu, ktorý dobre vie, že v skorumpovanom štátnom aparáte je lepšie vedieť menej ako viac dopĺňa postava idealistického sudcu veriaceho v silu spravodlivosti v podaní Bergmanovho dvorného herca Erlanda Josephsona (,,Sudca nemá za potreby ochranku pokiaľ budú mať občania úctu k tomu, čo predstavuje."). Keď sa v druhej polovici filmu po vstupe Maria Adorfa začne celý dej prakticky od začiatku zasmial som sa a vravel si, či si Damiani z diváka náhodou neuťahuje. Možno aj hej, ale napokon sa všetko začne uberať novým smerom so zreteľom na stupňujúcu sa bezvýchodnosť situácie a jej (azda) jediné možné riešenie. Film ponúka prakticky stále aktuálnu tému a pri zmene prostredia a ľahkej úprave deja mi v hlave uviazla myšlienka na prípadný remake. (417. hodnotenie, 42. komentár k filmu)