• Pohádka

Amnestie (2019)

Stalo se neuvěřitelné - konečně se narodila působivá výpověď o specificích něžnosti listopadu 1989. Není náhodou, že slovo "komunismus" se tam téměř neobjeví a že řada protagonistů ze zelinářských a řeznických přídavků, občas vtělených do kriminálních zločinců, které přirozeně trestá každý režim, se minimálně vyrovná komunistickým zpravodajským službám. Jednu ze svých nejlepších rolí tu hraje Geislerová, výborný je i Marek Vašut. Absence odbornosti a slušnosti se nedá nahradit frází - jakkoliv motivovanou. Proto je také tato výpověď tak hořká. A jak by jinak vlastně měla vypadat?

Kolberg (1945)

V porovnání s produkcí Spojených národů - to je ten adekvátní výchozí srovnávací základ - je to dílo pompézní do plakátovitosti, ukřičenosti a povrchnosti. Jiráskovská kinematografie československého období vítězí nejen humanistickou tendencí a vlastenectvím, ale i hlubší uměleckou propracovaností a nesrovnatelně větší niterností. A to jak zelenkovská, tak vávrovská. I budovatelská kinematografie hraného filmu stojí vesměs výše.

Hitlerova propagandistická mašinérie (2018) (seriál)

Výborná recenze odvrácené, ale skutečné tváře gangsterského režimu, kterou je nutné neustále připomínat. Jinak hrozí recidiva.

Příběhy slavných - Tak akorát (2008) (epizoda)

Vyrovnaný, tektoniku tvorby obou velkých umělců sledující pořad. Mimo prof. Černého mě zaujala Věra Jordánová.

Putování s párou - Pomezím Slezska a Moravy (2022) (epizoda)

Jinak citlivě pojatý pořad neuvěřitelně pomíjí Háj u Opavy, rodiště Vladislava Vančury. Rozum nad tím zůstává stát. A co na to nepolák Polášek?

Nový úděl prezidenta Roosevelta (2021) (TV film)

Osobnost největšího amerického prezidenta XX. století je podána věcně, nechává protagonistu i jeho neméně pozoruhodnou manželku v uzlových momentech promlouvat a jaksi mimochodem, mezi řádky, podávat divákovi podstatně informace o Rooseveltově osobnosti. Není pochyb o tom, že FDR byl přední americkou osobností, jakousi reinkarnací svého druhu svého předchůdce Abrahama Lincolna. Rooseveltova předčasná smrt ke škodě věci usnadnila nástup studené války, jež mimo zmatky, svízele a regionální války světu mimo obtížně nahraditelné ztráty nic nepřinesla.

Princ Philip – portrét (2019) (TV film)

Nesporně pozoruhodný člověk by si zasloužil propracovanější a vyváženější portrét. Bombastičnost a konvenčnost kvalitu nezakládají. Právě naopak.

Arménská genocida (2006)

Opakování je opravdu matkou moudrosti. O existenci tohoto pořadu jsem neměl tušení. Zrůdnosti arménské genocidy, Ankarou popírané i po 100 letech, jsou známy. Pořad z minima doslova vyčaroval maximum. Století pamětníci mluví za vše. A široké svědomí Evropy rovněž. Není nadto dává lekce jiným. Řečeno biblicky: ať hodí kamenem, kdo je bez hříchu. Všechno se to - bohužel - propadlo do propasti dějin a zapomnění.