Běžící muž (1987)

Tak tady si Arnold Schwarzenegger opravdu nevybral svou silnou chvilku. Běžící muž je i přes sympatické herecké obsazení a vcelku svižné tempo strašná kravina, která po většinu času nedává absolutně žádný smysl, těch pár zajímavých nápadů je trestuhodně nedotaženo a zcela utopeno v množství místy až komických nelogičností či vyložených hloupostí. Nebýt herců a obstojných soubojů a přestřelek, zřejmě by ani nebylo co hodnotit. Byla by z toho ale dobrá parodie. 3/10.

22. července (2018)

Snímek Utøya, 22. července ze stejného roku mi přišel extrémně nudný, o to víc mě zajímalo, jak se se stejným tématem popere slavný Paul Greengrass. Přestože je 22. července na můj vkus až moc velká emoční ždímačka, tak mě tohle zpracování bavilo podstatně více, a to zejména díky postupnému odvyprávění všech podstatných událostí, které se udály před i po masakru na ostrově Utøya. Vše je pak podáno velice autenticky a uvěřitelně, Anders Danielsen Lie je v roli Breivika výborný, věřil jsem mu každý pohyb, každé slovo. Film příjemně graduje, vyvrcholením je pak závěrečný soudní proces. Atmosféra je po celou dobu nesmírně silná, začátek filmu je svou drsností místy až nepříjemný, dovedl bych si však představit, že by se útoku na ostrově věnovala podstatně delší část stopáže. Celkový dojem mi kazila snad jen často až otravně roztřesená kamera, jinak jsem s výsledkem i přes určité výhrady víceméně spokojený. 7/10.

Rychle a zběsile (2001)

Upřímně řečeno jsem čekal mnohem, mnohem lepší podívanou, než jakou první Rychle a zběsile ve finále je. Jasně, rychlá auta, krásný holky, testosteronem nabití frajeři, nějaká ta akce, to by samo o sobě na dobrý akčňák stačilo. Ne však v tomto případě. Vzhledem k pozdějšímu vývoji celé série to asi bude znít trochu divně, ale absolutně mi nesedl příběh, který mi přišel strašně jednoduchý, v mnoha ohledech dost nelogický, a vlastně kromě samotných aut ani nijak zvlášť zajímavý. Není to zas až takový průšvih, stále se jedná o vcelku povedený akční film, avšak kdybych si měl vybrat, tak si mnohem raději pustím akcí napěchovanou pětku nebo neméně povedenou osmičku. 6/10.

Jurská vzpoura: Dinodárci (2018) odpad!

Čekal jsem, že to s největší pravděpodobností bude klasická odpadová záležitost, takže jsem doufal, že když už nic, tak že se alespoň trošičku pobavím. Nakonec se z toho vyklubala nevtipná, vážná adaptace Jurského parku, nebo možná lépe řečeno variace na něj, pochopitelně v extrémně nízkorozpočtovém provedení, takže zde máme nesympatické herce, špatně zahrané a napsané postavy, příběh, který nedává pražádný smysl, nudí, absolutně nemá čím zaujmout, kdy i ta necelá hodina a půl se zdá jako věčnost. Abych filmu ale úplně nekřivdil, tak dinosauři většinou nepůsobí, jako by je vytvořily děti v malování, což je u tohoto typu filmu hotový zázrak. Každopádně mimo tento aspekt, který film jako celek v žádném případě nespasí, je to víceméně standardní zástupce svého žánru. Nemám co hodnotit. 0/10.

Wonka (2023)

Wonku jsem měl v hledáčku již delší dobu, nakonec jsem se na něj dostal až téměř měsíc od premiéry a jsem moc rád, že jsem ho ještě stihl vidět na velkém plátně. Od začátku mě okouzlil nádherný, kouzelný, hravý vizuál, hudba je příjemně chytlavá, atmosféra je velice podmanivá, jednotlivé postavy jsou velmi dobře zahrané, snad každá dokáže něčím zaujmout. Nejvíce se mi líbil sympaťák Timothée Chalamet, jemuž role Willyho Wonky sedla jako ulitá. Příběh je plný zajímavých nápadů, ani na chvíli nenudí, má velkou spoustu humorných scén, perfektně graduje, zkrátka ideální rodinná podívaná. Napadá mě snad jen jedna jediná výtka, a sice že Umpa-Lumpové mohli dostat mnohem více prostoru. Jinak ale maximální spokojenost, nečekal jsem tak povedenou a také tak pohodovou podívanou. Letošní sezóna snad ani nemohla začít lépe. Viděno v kině 7.1.2024. 10/10.

Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

Už předchozí Spider-Man: Paralelní světy mě dokonale uzemnil, a to jak svým netradičním, skrz na skrz originálním vizuálem, tak i příběhem, kterému nechyběla akce, humor, emoce, chytlavost a také poutavost. Ve Spider-Man: Napříč paralelními světy tvůrci tohle všechno jen vybrousili k dokonalosti, film mi přišel ještě o něco nadupanější, svižnější a poutavější, vizuál je opět bezkonkurenční, svou nevšedností mě znovu naprosto ohromil. Snímek má spoustu silných momentů, ani na chvíli nenudí, nic zde není navíc, vše má své místo a svůj důvod. Potěšila mě velká spousta postav, z nichž každá je nějakým způsobem originální, zaujal mě i hlavní záporák, příběh je plný zvratů a nečekaných situací, vůbec mi nepřišlo, že film má něco přes dvě hodiny. Malinko mě naštval závěr, ten nemusel být tak zbrkle useknutý, nicméně nedá se nic dělat, musím si počkat na trojku, která, jak pěvně doufám, mě naprosto vystřelí z trenek. 9/10.

Zohan: Krycí jméno Kadeřník (2008)

Šílená, střelená, ujetá, oplzlá komedie Adama Sandlera, která má tu výhodu, že je opravdu vtipná a že je Zohan v podání Adama Sandlera neskutečný sympaťák, jenž si každou scénu vyloženě krade pro sebe. Bavil mě ale i John Turturro jako Fantom, jehož postava je taktéž naprosto ztřeštěná, o to víc mě zamrzelo, že mu tvůrci nedali mnohem více prostoru. Filmu musím také vytknout lehce přestřelenou stopáž, najde se i pár hluchých míst, závěr je na můj vkus zbytečně moc klišoidní. Celkově je Zohan: Krycí jméno Kadeřník vcelku povedená komedie, podle mě jedna z těch lepších „sandlerovek“. 6/10.

Princezna ze mlejna 2 (2000)

Ačkoliv na mě Princezna ze mlejna 2 zpočátku působí téměř totožně, jako předchůdce, tedy opět dobře natočená, příjemná pohádka s krásnou hudbou a sympatickými postavami, tak se mi vůbec nelíbilo, kam se příběh postupně ubíral. Pokud se zrovna nacházíme ve mlýně, o humor není nouze, bohužel je zde ale vážná a až příliš drsná dějová linka týkající se vojny, která místy působí, jako by byla snad z úplně jiného žánru. Výsledný dojem to akorát tak kazí, neboť zde mohlo být mnohem více humoru a venkova, namísto vojáků, cvičení a soubojů. Není to vyloženě špatný film, své kvality rozhodně má, ovšem kdybych si měl vybrat, tak si mnohem raději pustím předchozí díl. 4/10.

Princezna ze mlejna (1994)

Princezna ze mlejna má i po těch letech stále velmi příjemnou atmosféru, a to zejména díky krásné hudbě Miloše Krkošky. Své kouzlo má i sympatické venkovské prostředí, jakož i povedené herecké obsazení, kdy snad každá postava dokáže něčím zaujmout. Jako největší nedostatky vnímám především nelogické chování některých postav, pohádka je místy zbytečně moc drsná, pár drobných výhrad bych měl i k příběhu, nicméně jako celek funguje relativně dobře. Nejedná se sice o nejpovedenější pohádku z dílny Zdeňka Trošky, každopádně Princeznu ze mlejna řadím jednoznačně k tomu lepšímu, co pan Troška natočil. 6/10.

Zabiják (2023)

Těšil jsem se na prvotřídně natočený akční thriller, dostal jsem však nějaký podivný patvar, který jsem doteď tak úplně nepochopil. Začátek mi atmosférou a celkovým pojetím připadal spíše jako chladný thriller, další část (mimochodem nejlepší část filmu) je čistě akčního rázu, závěr je naopak spíše dramatický, takže výsledek je takový mix několika žánrů, kdy ne úplně vše je dostatečně poutavé a zajímavé. Jasným highlightem je výborně natočená akční scéna v domě, ta prostě neměla chybu a kdyby se film nesl v tomto duchu, byla by to naprostá paráda. David Fincher však více vsadil na plíživou atmosféru, pomalé tempo a drama, takže jsem se většinu času intenzivně nudil a vyhlížel konec. Michael Fassbender hraje dobře, natočené je to perfektně, jen je to prostě většinu času strašná nuda. 5/10.