Dva papežové (2019)

Oba herce mám moc rád, a tak mi film přišel jako velmi příjemný konverzační zážitek, který byl doplněn důležitými událostmi z života současného papeže. Pěkná ukázka hereckého a scénáristického umu společně s krásnými kamerovými záběry je samozřejmě velkým plusem. Dílo objasňující proces rezignace papeže Benedikta XVI., ale hlavně ukazující, že silné přátelství může vzniknout za jakékoliv příležitosti.

To Kapitola 2 (2019)

Čtyři hvězdy s tak odřenýma ušima, že by pach krve, která z nich proudí, přilákal i samotné To. O chloupek lepší jak díl minulý, a to hlavně díky první polovině, která velmi věrohodně kopíruje knihu. Jsem velmi rád, že autoři opustili koncept striktního oddělení na děti a dospělé. Tyto dva světy se tak dobře ve filmu doplňují a skoro se vyrovnají originálu. Skoro. Šok přijde na konci, který je absurdním výplodem scénáristické fantazie. Totální vykašlání se na Kingův mírně filozofický závěr knihy nelze omluvit nějakou epickou bitkou, avšak alespoň mi to vynahradily závěrečné scény (SPOILER: V knize se sice nepsalo o nějakém zmenšení Ta, ale myšlenka to není vůbec špatná). Chápu, že přesné okopírování knihy by diváka unudilo, a tak nám autoři alespoň dopřáli malý klid na duši, když do filmu vložili pár skrytých detailů (želva a nevrlý obchodník Štefan Král, co absolutně zkritizuje tvou knihu). PS: Opravdu mě mrzí, že se ve filmu neobjevila scéna, když na konci knihy děti zabloudili ve stokách. To by bylo v kině najednou pozdvižení. Jinak good job.

To (2017)

Bohužel zfilmovat věrohodně 1100 stran Kingova mistrovského díla nejde a já tomu dobře rozumím. Ale opravdu museli hýbat s časem? Já nevím, mnohem víc bych si užil padesátkovej feeling jako v knize, než osmdesátý léta, ale asi to nějaký vnitřní smysl (peníze) má. Postavy, na můj vkus, dobře obsazeny, jen jsem si je v knižní předloze představoval mladší (vypadají spíše na 15 než na 11). Avšak co zabilo pravou atmosféru To jsou laciný jumpscary, kterých se snad v moderní hororové kinematografii jen těžko zbavíme. Plusový body za výkon Billa Skarsgarda, aneb To v nejlepším podání.

Mulan (2020)

Čekal jsem nějak pěkně zpracovaný film z úžasné čínské historie, ale to, co jsem viděl, to je opravdu velké zklamání. Ano, ano, já vím, že se jedná o Disney film a k realitě to má daleko (ostatně ještě jsem snad neviděl člověka, co by dokázal minutu běhat po stěně se sklonem 90°), avšak muselo to být tak zdlouhavé a nudné? Nemuselo. A tak se Mulan, i když velmi statečná bojovnice, zapíše do dějin jako klišé postava, která jedním úderem meče uspí celý kinosál.

Národní třída (2019)

Já to asi nepochopil. O čem to bylo? O mlátičkovi Vandamovi, který dobrovolně chlastá a rve se, aby poctil svého otce, nebo o boji s developerskou firmou, která chce přestavět krásné komunistické sídliště. Nevím, každopádně ani jedno nebylo zakončeno a film tak získal titul: absolutně o ničem. Paráda.

Ospalá díra (1999)

Kromě démonické atmosféry a samozřejmě sexy mladého Johnnyho mě tento film nijak nenadchl. Ale nebylo to zas tak zlé, dobrý průměr.

Vlastníci (2019)

Ok tak tenhle styl filmu se v české kinematografii jen tak nevidí. A musím říct, že je to škoda. Na první pohled se sice můžou Vlastníci jevit jako tuctová komedie, ale na konci zjistíte, že je to mnohem propracovanější dílo, které vám dá mnohem víc, když pozorně sledujete detaily. Skvělá práce herců, režiséra a hlavně scénáristů. A teď mě omluvte, musím na schůzi společenství vlastníků.

WandaVision (2021) (seriál)

MCU se za celou svou velkou historii hodně změnilo. Od prvního Iron Mana, až po Endgame se sice malinko trápilo, ale další éra této velkolepé superhrdinské ságy je prostě od samého začátku výborná. A vůbec ničemu nevadí fakt, že se Marvel rozhodl zakomponovat do hry seriálovou formu. Wandavision je prostě kvalitní dílo, které potěší každého zarytého fanouška a ostatní to snad navnadí na sledování zbylých filmů. Nejen hlavní dějová linka, ale hlavně detaily jsou propracovány do posledního pixelu, a i přes pomalejší začátek se jedná o perfektní akci. Opravdu jsem něco takového nečekal a strašně moc se těším, co Marvel vymyslí dál. MCU je nesmrtelné, což je jenom dobře.

Za čárou (2021)

Film absolutně o ničem. Akční film bez akce, příběh bez zápletky a hrdina, jehož iracionální chování nechápu asi tak, jako fakt, že něco takovýho prošlo i přes otupělé editorství Netflixu. Asi nejsem dostatečně Američan, abych se kvůli storylineu chytal za okraje pohovky a s napětím sledoval obrazovku. Jako sorry, ale po tomto filmu bych tu atomovku hodil rovnou na centrálu Netflixu. Nechť Falcon zůstane Falconem.