Krajina ve stínu (2020)

Kruté časy ve většině lidí probouzejí ty nejnižší záště a pudy, takže se pak jeden k druhému začnou chovat hůř než zvířata, bez sebemenšího náznaku lidskosti. A právě o jednom takovém neblahém období našich dějin vypráví Bohdan Sláma, který dle mého názoru patří k nejlepším českým režisérům současnosti, což potvrzuje i svým filmem Krajina ve stínu. Nejde tady přitom pouze o minulost a oblast Vitorazska, kde se děj odehrává, dá se to potažmo vztáhnout na celou naši zemi, nehledě na fakt, že tento pohled do neutěšené historie má také velmi varující přesah do dnešních dnů. Zlo je stále přítomné mezi námi a jakýkoliv společenský problém či náznak krize ho výrazně přiživují... Struktuře příběhu by asi šlo pár věcí vytknout, ale jinak se evidentně jedná o řemeslně dobře odvedenou práci a to skoro ve všech směrech. Dobovou atmosféru podtrhuje kromě hudby i vytříbený černobílý vizuál. Dalším významným kladem jsou precizní herecké výkony všech zúčastněných. (85%)

Zoufalé ženy dělají zoufalé věci (2018)

Kdyby nebyl humor Zoufalých žen utopený v neskonale zoufalé režii Filipa Renče, mohla vzniknout poměrně vtipná oddechová komedie. Když se oprostím od toho příšerného obalu, nepřipadá mi to tak hrozné, jak naznačuje zdejší hodnocení. Herecké výkony všech zúčastněných jsou více či méně povedené, přičemž Klára Issová coby hlavní hrdinka Olga (pro mě trochu překvapivě) nezapře svůj komediální talent. Nedá mi to a musím trochu nadhodnotit, protože si myslím, že do černých čísel tenhle film nepatří. (50%)

Kristove roky (1967)

Samotný příběh se mi místy zdá být maličko upozaděný. Zvolená forma trochu přebíjí obsah a poselství, ale i přesto na mě Jakubiskův celovečerní debut Kristove roky zapůsobil mnohem víc než celá řada jeho pozdějších slavných filmů. (80%)

Chaos (2021)

Když přihlédnu k tomu, kolik tahle dobrodružná sci-fi taškařice stála, musím konstatovat, že se nejedná o nic světoborného. Bohužel ani scénář nijak zvlášť nevybočuje z běžného hollywoodského průměru. Snad jen ústřední dvojice v podání Toma Hollanda a Daisy Ridley tenhle film drží nad vodou. Mads Mikkelsen v roli záporáka je tu tak trochu do počtu, jelikož nemá v podstatě co hrát. (45%)

Lovingovi (2016)

Sice to není zrovna moc dramatické, ale určitě jde o mnohem lepší zpracování skutečného příběhu rasově smíšeného páru Mildred a Richarda Lovingových, než jak je podaný v televizním filmu Pan a paní Lovingovi. Díky civilním a velmi přesvědčivým hereckým výkonům Ruth Negga a Joela Edgertona jsem měla pocit, že se ti dva opravdu milují. Menší výhradu mám ke stopáži, která mohla být o takových dvacet minut kratší. (70%)

Můj pes Killer (2013)

Příliš dlouhé, vizuálně monotónní záběry ubírají filmu Můj pes Killer na údernosti a dělají z něj celkem nudnou podívanou. Což je trochu škoda, protože jinak má tohle realistické sociální drama poměrně velkou výpovědní hodnotu. (60%)

Superbia (2016)

Výtvarné pojetí není špatné, ovšem podobným úchylárnám se příště raději vyhnu velkým obloukem. Chápu, že jde o alegorii, ale dokonce i v té animované podobě to místy působí dost nechutně. (35%)

Paříž, 13. obvod (2021)

„Průzkum ukázal, že největší strach mají lidé z mluvení na veřejnosti. Na druhém místě... je smrt. Dochází vám to? Na pohřbu by většina z nás raději byla v rakvi.” - Nádherný černobílý film o neutěšeném stavu našich duší. Když k tomu přičtu ten vymazlený soundtrack, jsem nadmíru spokojená. (90%)

Outer Space (1999)

Kdyby mě z toho po pěti minutách nebolely oči, dokážu si představit, že bych se fakt bála. Z Barbary Hershey a ze všech těch zvuků kolem šel vážně strach.

Operace Entebbe (2018)

Asi bude někde chyba, když mě mnohem víc zaujala famózní taneční kreace baleťáka během závěrečných titulků než veškerý děj filmu. Za pozitivum lze považovat alespoň skutečnost, že tento politický thriller disponuje poměrně solidním hereckým obsazením a má nezpochybnitelnou informační hodnotu. (55%)