Svatební košile (1978)

Viděno kdysi jako předfilm (tento zvyk by nebylo špatné obnovit). Úžasné mrazivé dílko, které mi zcela smázlo špatný dojem z K. J. E. získaný školní výukou české literatury.

Slavík a růže (1967)

Oscar Wilde platil za zábavného cynika a přitom jeho pohádky jsou plné citu a melancholie. Snad se sám pokládal za slavíka, jehož oběť (vinou obecné lidské povrchnosti a hrubosti) příjde vniveč. Působivá je i výtvarná stránka filmu, kdy se podařilo rozpohybovat nádherné ilustrace dekadentního kreslíře A. Beardsleye

Saturnin (1994)

Slyšel jsem, že pan Jirotka, dokud žil, odmítal všechny nábídky na zfilmování Saturnina. Dobře dělal! Nemohu si pomoci, ale tento film není příliš povedený a míjí se s duchem knihy. Dobové kostýmy a brnkání na nostalgickou strunu všechno nezachrání. Vlastně ani nevím, zda lze dnes tento příběh s úspěchem zfilmovat. Snad dříve, kdyby tetu Kateřinu hrála R. Šlemrová, slečnu Barbaru N. Gollová a dědečka T. Pištěk.... Přidáno 15. 1. 2012: Po necelém dvouroce a občasném zahlédnutí soudobé komediální "tvorby" musím částečně rehabilitovat a přidat hvězdičku.

Jestli se rozzlobíme, budeme zlí (1974)

Inu jo, je tak blboučké jako našinec, když to v těch patnácti viděl (leč tenkrát, v rozjeté normalizaci, byl každý západní snímek zážitek). Od té doby sice našinec příliš rozumu nepobral, ale s mocnou podporou nostalgie to na slabé čtyři hvězdičky dosáhne.

Klíč k určování trpaslíků podle deníku Pavla Juráčka (2002)

Už jsem byl zasažen Případem pro začínajícího kata, když jsem viděl tento dokument. A byl jsem opět uhranut. Pod vlivem tohoto zakoupil jsem špalek Juráčkových deníků (NFA Praha, 2003), který potvrdil můj dojem z dokumentu. Úžasný talent, který byl využit jen částečně.

Starý Burgunďan (1966) (TV film)

Mám rád tyto pozapomenuté televizní inscenace, které s minimem prostředků dosahují skvělého účinku. Pánové Marvan a Záhorský hrají jako když dýchají, velice přirozeně, neokázale. Možná, že je to záměr, že takové kousky nejsou příliš reprízovány. Nynější televizní tvorba nevypadá vedle nich nejlépe.

Červený balónek (1956)

Ach, barevný střípek ztraceného dětství. Vzpomínka na nedělní dětská odpoledne v mistním kině (sokolovně), kde za 1 Kčs bylo možno shlédnouti několik krátkých (většinou animovaných) filmů a kde jsem poprvé viděl tento klenot. Poesie omšelých uliček, průchodů, schodů a nároží (bez jediného turisty či pouličního umělce!). Poesie dětské fantasie, která dokáže oživit i mrtvé předměty. Asi každý v dětství ztratil svůj balónek a přál si být odškodněn jako malý Pascal.

O slavnosti a hostech (1966)

Asi ve své době měl tento film, se vším tím "zamaskovaným" poselstvím, větší náboj. Vím, že je kultovní a že v něm hráli všickni tehdejší progresivní pražští intelektuálové, ale připadá mi jako moc chtěná kafkárna. Z toho příběhu čouhají dráty, je nedodělaný.

Sissi (1955)

Dvě hvězdičky za exteriéry obecně a za exteriér Romy S. zvláště. Červená knihovna pro monarchistické nostalgiky. Tohle dílko by se mělo jmenovat Süssi.

Shane (1953)

Mám moc rád předlohu k tomuto filmu (co u nás vyšla pod názvem Jezdec z neznáma), takže na film jsem se vyloženě těšil. Velké zklamání. Všechny jemnosti textu, vše naznačené a nedořečené, převálcovala běžná holywoodská westernová podívaná. Už jen ta stylizace Shanea zcela popírá knihu. A prý to má být legendární dílko........