Slíbená princezna (2016) (TV film) odpad!

Ocenit lze snad pouze odvahu ČT prezentovat tento postmodernistický pohádkový experiment s lehce dekadentním nádechem jako vánoční pohádku. Konečným výsledkem však je kolosální průšvih, kombinující v sobě prvky Erbenovy Zlatovlásky, Pirátů z Karibiku a české pohádkové veselohry - pravdou je, že vše zmiňované především neohrabaně a ochotnicky paroduje. Nemám vůbec nic proti ulítlostem, ale i ty se musejí točit s vznešeností, bravurou a talentem, tady chybí vše a na televizní obrazovce se tak rozbouřil nekontrolovaný chaos, který nebavil, nudil a dokonce svou agresivní vlezlostí rozčiloval! Hudba otravná, herecké obsazení slabé, mluva zvířat i chování dcer v sobě reflektují obraz dnešní morálně upadající mládeže, Marta Dancingerová, která je na ČSFD v nemilosti, je pro princeznu velmi netypická, pravda - nesplňuje parametry tuctových tváříček z módních časopisů, ale škaredou bych ji určitě nenazýval, to je příliš kruté a netaktní, navíc ona nevzhledná zlatá paruka je chybou rekvizitářů nikoli herečky samotné. Jediné, co potěšilo je minutové setkání s Annou Linhartovou (mám pro ni prostě slabost, ze srdce jí přeji role v kvalitnějších projektech) a kvalitní práce se zvířaty. Za to dávám alespoň 5%.

Pravý rytíř (2016) (TV film)

Postavit před kameru rytíře, princeznu, vílu, čaroděje, kolem nich uplácat primitivní scénář a všechny postavy beze smyslu rozpohybovat odnikud nikam. Nejumělejší pohádkový rychloprodukt, který je tak umělý, že musel zákonitě ztroskotat! Podivné snahy o vtip a nadsázku jen podtrhují nemohoucnost tvůrců. Definitivní ránu všemu dává křečovitý herecký ansámbl, v čele s necharismatickou hlavní milostnou dvojicí, postrádající funkční chemii. Velmi slabé!

Pretty Woman (1990)

Kultovní klasika romantického žánru, která sice neoplývá sofistikovaným dějovým zpracováním, ale klade důraz na nenáročnou pohádku sázející na osvědčenou, notně obtáhlou šablonu o chudé dívce, která k bohatému princi přišla. Gary Marshall však dokázal svým vedením, v kombinaci se sympatickým a kvalitním obsazením, tento film povýšit do lehkého nadprůměru. Nakonec ani pohádková naivita, která je silnou součástí děje, není občas na škodu. Já osobně však mám v tomto žánru mnoho jiných favoritů. 70%

Obr Dobr (2016)

Sympatická pohádková fantasy o zemi obrů, snech, přátelství, rozkvětu citového pouta, boji dobra proti zlu, ale také tak trochu vegetariánská kampaň. The BFG stojí na fungující chemii a skvělých hereckých výkonech Marka Rylanceho a malé (roztomile britsky akcentující) Ruby Barnhill, u které se ani nechce věřit, že debutuje. Steven Spielberg se tak vrací ke své úspěšné škatulce rodinné zábavy. Tato položka sice nepatří mezi jeho topku, avšak druhý svátek vánoční mně zpříjemnila. Poněkud rozpačitě působí snad jen závěrečné finále, včetně návštěvy u britské královny, ale nejedná se o nic zásadního. Vizuál je na dobré úrovni, hudba dvorního Spielbergova skladatele Johna Williamse je jistotou. 70%

Dobrodružství ze Země Nezemě (2015) (TV film)

Aplikovat příběhy Petera Pana jako únik z tísnivého prostředí nemocničního dětského oddělení? Proti tomu nic nenamítám, ale určitě z tohoto námětu šlo vygenerovat něco hodnotnějšího, než pouhý prázdný televizní konstrukt bez špetky fantazie. Stanley Tucci v trojroli i mladičká Hazel Doupe se snažili, na vyšší hodnocení je ale málo. 30%

Ať přiletí čáp, královno! (1988) (TV film)

Trochu slabší televizní hudební pohádka s nadprůměrnými písněmi a kvalitní hereckou sestavou. 50%

Princové jsou na draka (1980) (TV film)

Zábavná studiovka ČST s uvolněnou atmosférou a zlidovělými písněmi. Jako kluk se mi to náramně líbilo, po mnoha letech taktéž. Ivana Andrlová patří do klubu nejlepších pohádkových princezen - je miloučká.

Můj kamarád drak (2016)

Asi jsem se třemi hvězdami trochu krutý, protože tato dračí pohádka není vůbec zlá, naopak je milá, po většinu stopáže baví a vůbec jako můj vánoční "biják" posloužila obstojně. Ale k té čtvrté hvězdě mi chybí alespoň trocha nápaditosti, více fantazie a emocí, naopak méně klišovitých šablon a nemastné neslané digiakce (viz scéna na mostě). V Disney stále mají problém pochopit, že méně je někdy více. Herecky dobře obsazeno, jen Oakes Fegley v roli malého Petea mne o svém talentu bohužel nepřesvědčil (přestože vypadá mile), naopak jeho kamarádka Oona Lawrence ano, a již podruhé. Drak Elliot je roztomilý a dobře trikově zvládnut.

Hany (2014)

Nejsympatičtější je Samirova snaha rozproudit stojaté vody českého filmu. To se daří výhradně formou netradičního snímání jedním záběrem bez prostřihů, kdy proplouváte plzeňským nočním životem a ocitáte se ve společnosti neznámých lidí se svými "malými" starostmi a rozhovory, které nechápete a jen zúčastněně pociťujete vlnění slov, jejichž (záměrná) bezobsažnost vám dává prostor vnímat ve vzduchu, že se dnes večer něco mimořádného stane. Kamenem úrazu je konečná, poněkud zdivočelá, pointa, která snad měla být nějakým generačním vzkazem, který mne ale zcela minul a sympatické dojmy z předchozího dění zcela rozprášil, stejně jako třetí hvězdu. Škoda, protože atmosféra byla natolik reálná, že jsem se cítil, jako bych tam skutečně byl. Samir vypadá, že má talent, je však třeba na něm ještě zapracovat.

Láska je láska (2012)

Další z řady filmů, kde se podařilo hezky počesku zničit určitý potenciál. Jak moc bych chtěl ocenit roztomilou Krejčíkovou, coby jedinou zajímavou postavu filmu, či slušné výkony Balzerové, Stašové a Vetchého tou třetí hvězdou... Cieslar mně to však svou neschopností utáhnout vztahovku tří párů tří generací, se záběrem do mnohých současných společenských témat, neumožnil. Své momenty film bezesporu má, jako celek však citelně zadrhává. Kvituji snahu objevovat pro český film nové tváře, v případě neuvolněného Cymorka však nechápu, jak mohl projít konkurzem (konal-li se vůbec nějaký).