Rambo: Do pekla a zpět (2008)

Musím se přiznat, že jsem byl v případě čtvrtého pokračování Ramba poněkud skeptický. Očekával jsem další hollywoodský kousek poplatný dnešní době plné efektů a filmových výstřelků na úkor prvků klasického akčního filmu. Ale nestalo se! Sylvester Stallone zůstal zcela věrný klasické rambovské atmosféře 80. let, naprosto nenáročnému scénáři, což u filmů tohoto typu nijak nevadí, a minimalistickému hereckému výkonu hlavního hrdiny. Ke kvalitám prvního Ramba má tento film daleko, ale i přesto si dovolím tvrdit, že poslední pokračování patří k tomu lepšímu, co se v žánru akčního filmu v posledním desetiletí natočilo.

Zelená zóna (2010)

"Bourneovské" duo Damon - Greengrass se dalo opět dohromady, aby natočili celkem výborný politický thriller ukazující nám americkou přítomnost v Iráku z poněkud jiného pohledu. Nejedná se o klasický boj hodných amerických hochů, kteří nasazují život pro zachování světového míru, ale jsme svědky mrazivého zájmového politického boje uvnitř americké generality. Politické mašinérie nám zde nepřísluší komentovat a na filmovém portálu by to ani nebylo vhodné, ale každopádně Zelená zóna je film svižný a dobře natočený. Pokud srovnám celkový dojem s Bourneovskou (zatím) trilogií, je Zelená zóna o píď slabší, ale přesto vynikající a hravě si zaslouží čtyři hvězdičky v hodnocení.

Na dotek (2004)

Do posledního detailu dokonale promyšlený psychologický rozbor jakéhosi zvláštního milostného čtyřúhelníku, kde i přes na první pohled chladnou skořápku všech postav, jsme svědky komorního dramatu plného emocí, slz, vzplanutí, pomsty či trestu, a to vše v nenápadné lehce sarkastické rovině. Smekám před prací Mikea Nicholse a výkony Natalie Portman a Clivea Owena. Bravo!

Bod zlomu (1991)

Skvělá, dnes již klasická, akční podívaná proložená na první pohled nesourodou dobrodružnou surfařskou rovinou. Ve výsledku však vše naprosto dokonale funguje, divák je vtažen do adrenalinového příběhu, který jej nepustí až do samotného závěru. Skvělí Reeves, Busey či (skoro)záporák Swayze, vtipná myšlenka "exprezidentů" coby bankovních lupičů nebo úžasné záběry mořských vln jen podtrhují výjimečnost tohoto snímku.

Kameňák (2003) odpad!

Nuda, nuda a... pak už nic - usnul jsem, a nebo se mě udělalo nevolno a omdlel jsem? Pokud měl Zdeněk Troška v úmyslu pobavit diváka řetězcem omletých vtipů, jež nemohou pohromadě utvořit koukatelný filmový příběh i kdyby se rozkrájel, tak v mém případě se mu to nepovedlo! Troško, prosím, vrhni se na stupidní televizní estrády made in TV Nova a neprzni český film!

Royal Flash (1975)

Britský humor mám velice rád, je skvělý a v tomto filmu hojně přítomný. Bohužel je však zabalen do pouze průměrné omáčky s matným příběhem.

Moderní Popelka (2004)

Jednou to muselo přijít - po řadě volných teen adaptací klasických příběhů muselo dojít i na Popelku. Současné Popelky chtějí na Princeton, místo střevíčků ztrácejí mobilní telefon a pracují jako servírky. A ortel? Těžce naivní film, ale u pohádky bych to za chybu nepovažoval, jinak se však jedná o typicky hloupou americkou blbinu, kterých se natočily stovky, párkrát jsem se zasmál, jednou jsem byl i dojat, ve srovnání s jinými podobnými filmy se na to však dá koukat, Hillary Duff to zatraceně sluší, její macecha mně naopak lezla na nervy, její role byla trapná a dostala až přespříliš prostoru. Rozhodl jsem se, že dnes budu hodně hodný a dávám tři hvězdičky.

Karlík a továrna na čokoládu (2005)

Tento klasický čokoládový příběh o Karlíkovi očima filmového mága Tima Burtona, který je tak krásně pestrý a barevný, ale přesto typicky burtonovsky ponuře a temně podbarvený, mě nikterak nezklamal. Jedná se o zajímavou podívanou, pochvalu mířím na Johnnyho Deppa, který si své role očividně dokonale užíval a je skvělý. Celkem povedený snímek, ale přesto se nemohu ubránit pocitu, že už to není ten typický Burton jak ho známe.

Transformers (2007)

Velkolepá, ale spíše jen průměrná dvouhodinová reklama na Transformery, vozidla koncernu General Motors a telefony Nokia (vliv sponzorů je všudypřítomný a v případě pokusu s telefonem Nokia až trapný!). Mnoho lidí je z Transformers nadšeno, jiní jsou zklamáni - já se připojím k druhému táboru. Jistě bylo počítáno, že film shlédnou i děti, tak se tomu musel přizpůsobit scénář, ale chvilemi mně to připadalo, jako by ho dítě psalo! Tak těžce infantilní a nezajímavý scénář jsem již dlouho neviděl! Akční scény jsou řemeslně a trikově bezchybně natočeny, ale to ještě samo sebou nedělá film dobrým, navíc vše vyšumělo vniveč tím, že byly setříhány tak rychle, že jsou naprosto nepřehledné. Humor je místy vtipný, dokonce jsem se občas i zasmál, avšak některé vložky jako vystřižené s teenagerských slátanin si tvůrci mohli odpustit, nefungují zde. Celkově vzato producenti Spielberg a Bay vytvořili nesourodý mix sci-fi, akce, komedie a okrajově i romance ( i když romatické scény působí směšně, ale na to si už u Baye jaksi zvykáme), který je však poněkud překombinovaný, přeplácaný a především nezajímavý, protože akční scény jsou sice precizně natočeny, ale neobsahují v sobě žádnou zajímavou perličku hodnou zapamatování. Myslím, že na tento film velmi rychle zapomenu a nebudu mít důvod k jeho opětovnému shlédnutí. Dávám průměrných 60%. P.S.: Ale stejně bych takového Transformera chtěl, protože se na něj hravě dá sbalit Megan Fox! :D

Přepadení 2: Temné území (1995)

První Přepadení je klasikou akčního žánru, toto jeho pokračování je klasikou seagalovské filmografie - směs trapnosti, směšnosti, děsu a hrůzy. Tento film se opravdu příliš nepovedl! Avšak ruku na srdce - Seagal natočil už i mnohem zoufalejší snímky.