12 opic (1995)

Vynikající sci-fi, místy až s nádechem psychologického filmu, které člověka nutí přemýšlet, aby se v tomto příběhu neztratil. Naprosto fantasticky napsaný a natočený příběh, který se obejde bez "milionových" triků, což je velice dobře. Vyzvednu i herecké výkony, především Brada Pitta, který roli psychotického ochránce zvířat zvládnul na jedničku.

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Wolverine je jedním z mnoha prequelů filmových sérií, se kterými se v poslední době roztrhl pytel. X-Men Origins: Wolverine bych přiřadil k jen lehce nadprůměrným snímkům. U tohoto filmu jde na první pohled vidět, že tvůrci rezignovali na jakékoli vykreslování charakterů a hlubokých emocí postav a rozhodli se nám naservírovat spršku akčních scén s rozmanitým množstvím typů mutantů a postav. Akční scény jsou natočeny ve velmi rychlém tempu, že mnohdy ani nestíháte sledovat, co se kolem děje, zato vaše oko potěší místy vizuálně velmi povedené akční sekvence. Abych to shrnul: typická popcornová zábava s velice jednoduchým (mnohdy až nedopracovaným) příběhem a viditelnou inspirací mnoha jinými snímky: např. Matrix, Frankenstein, Superman, Xena, Star Wars, od které nečekejte žádné veliké poselství, jen akční zábavu. Dlouho jsem přemýšlel, zda tomuto snímku dát tři nebo čtyři hvězdičky, nakonec se jazýček vah přiklání spíše k těm třem.

Star Trek (2009)

Star Trek je film, který dělá čest sci-fi žánru. Vynikající efekty, propracovaný scénář, film má výborný spád. Já osobně jsem vždy Star Trek rád sledoval, ale přiznám se, že nějaký obrovský startrekolog nejsem, tak se nebudu pouštět do velkých srovnávání. Možná bych ze svého pohledu uvítal trošinku více typicky startrekovského filozofování, poněkud méně komediálních vložek a také mi některé pasáže filmu zaváněly inspirací sérií Star Wars, nemohu si pomoci. Ale toto jsou jen kosmetické vady, jinak je film vynikajícím sci-fi dílem, který dle mého názoru překonává i novodobé díly právě série Star Wars. Film hodnotím 90%.

Deset důvodů, proč tě nenávidím (1999)

Na konci 90. let přišla záplava teenagerovských komedií, která dala zabrat úrovni filmového průmyslu. Několik povedených a vtipných kousků se však mezi nimi najít dalo... a Deset důvodů, proč tě nenávidím je jedním z nich. Film je zábavný, obešel se bez idiotských hnusáren a exkrementů a kupodivu je i celkem dobře zahraný. V mých očích snad asi jediná teenkomedie, která se drápe v hodnocení až k úrovni 70%.

Extra život (1997)

Jak může dopadnout film o zbohatlické dceři, mladém uklízeči, kterého její otec právě propustí a dvou potřeštěných andělích, kteří se všemi, i ne zrovna andělskými, prostředky snaží ty dva přimět, aby se do sebe zamilovali? Díky Dannymu Boyleovi kupodivu vtipně a zábavně! Tento film je tak praštěný, hezky praštěný, až je zábavný! Černobílá andělská dvojice ve stylu Bonnie a Clyde je úchvatná, především anděl v podání Holly Hunter s kulometem je nezapomenutelný. Skvělá černá komedie.

Pohotovost (1994) (seriál)

ER neboli Pohotovost, tak to je můj seriál seriálů, naprostý klenot z dílny studia Amblin Stevena Spielberga a pera Michaela Crichtona. Na něj se dívám při každé repríze a vždy jej hltám jako kdybych jej viděl poprvé. Tolika slavnými tvůrci za kamerou a tolika slavnými herci před kamerou, ať již v hlavních rolích či rolích epizodních, se nemůže pochlubit snad žádný seriál. Pohotovost je skvěle natočená, skvěle zahraná, skvěle napsaná. Během těch několika stovek dílů se dotkneme a zamyslíme snad nad všemi možnými i nemožnými společenskými problémy či životními situacemi. Vše naprosto otevřeně a do hloubky, jindy zase s mírným nadhledem a nadsázkou. Někdy se jemně zasmějete, avšak záhy se zase málem rozpláčete, stejně tak, jak to chodívá v reálném životě. Scény na operačních sálech jsou mistrně natočeny, kameramané odvedli naprosto poctivou práci. Herci hrají skvěle, perfektní je ústřední melodie Jamese Newtona Howarda, nezapomenutelní jsou slušnák Dr. Green, rebel Dr. Ross, břitký Dr. Romano a mnoho mnoho dalších. Nejsilnější pro mě byla epizoda, ve které zemřel Dr. Green, tehdy jsem měl popravdu co dělat, aby se mi nespustily slzy z očí - je to pro mě jedna z nejdojemnějších scén jakou jsem kdy viděl. Seriál Pohotovost prostě miluji!

Bony a klid (1987)

Nostalgická vzpomínka na léta nedávno minulá. Svět bonů, marek, digitálek, černého trhu a prvních pornokazet aneb polomafiánský příběh "po komunisticku". Tento film až překvapivě otevřeně vylíčil svět tehdejšího podsvětí a záhy také rázem putoval na několik měsíců do trezoru, přesto se stal v mžiku kultem. Nezvyklé na tehdejší dobu bylo i použití "západních" hudebních hitů, konkrétně od Frankie Goes To Hollywood. Hit Relax se mi hodně líbí, ale i když jsem nikdy nepočítal kolikrát vlastně během filmu zazní, konstatuji, že asi po hodině začne lézt celkem na nervy. Věřím, že tvůrci byli možná unešeni, že se jim podařilo pro film získat takovou hitovku, ale všeho moc škodí. Bony a klid je i přes svou nespornou kýčovitost (Olmerovi vlastní) filmem legendárním, podařeným a koukatelným. 70%.

S čerty nejsou žerty (1984)

Každý z nás má svou oblíbenou pohádku. Tou mou jsou S čerty nejsou žerty. Příběh je sice jednoduchý, ale zato velice chytlavý, poučný, zábavný a především nadčasový. Snad všichni herci předvedli mistrné výkony, pochvalu zaslouží výprava a režisér, který natočil opravdovou perlu mezi českými pohádkami. Tuto pohádku miluji, líbí se mi skvěle ztvárněné peklo i čerti. Takto má vypadat klasická česká pohádka, dnešní tvůrci pohádek by se mohli učit.

Armageddon (1998)

Obrovský spektákl ve velkolepém stylu a la Michael Bay. Oproti Drtivému dopadu se vydává cestou černé sci-fi komedie, nijak se nezatěžuje podrobnější psychikou postav, pouze natáčí to, co diváci chtějí - akci, humor, efekty a romantiku, a také natáčí pro studio, aby co nejvíce vydělalo ...a povedlo se! Tento film je tedy, alespoň podle mého názoru, tak o jeden až dva procentíky horší než konkurenční Drtivý dopad, ale přesto neurazí, pobaví, pohraje si s divákovými nervy a pro dámskou část publika je tady i trocha romantiky. Minusy filmu: romantické scény nejsou zrovinka povedené a jaksi nefungují, dále tento film kazí až příliš velký (místy trapný) americký patriotismus, a také stopáž nemusela být tolik nafouknutá. Plusy: nenáročná spolehlivá zábava, i přes nedostatky filmu, se na něj vždy rád znovu podívám. Nezapomenutelný je ruský astronaut, především se svou hláškou: "Americké komponenty, ruské komponenty - všechno Taiwan."

Bílý oleandr (2002)

Velice zajímavá sonda do duše mladé vyrůstající Astrid, jejíž svět se zhroutil po zavření její až příliš zásadové až někdy bezcitné matky do vězení. Podle mě velice povedené a citlivě natočené drama, které ve vás vyvolá spoustu otázek týkajících se života, lidské povahy, práva na lidskou jedinečnost a seberealizaci a vztahů mezi rodiči a dětmi.