Venušina delta (1995) odpad!

Naprostá, nikoli "béčková", ale přímo "céčková", hovadina. Američtí producenti dávali naprosto neskrývaně najevo, jak si váží kvalit českých herců nabízením naprosto nedůstojných rolí. A ti kteří tyto role přijali, možná s vidinou vydělaných dolárků či snu o zviditelnění se v Hollywoodu, se naprosto ponížili. Jen se jim dostalo výsměchu a mohou být rádi, že hraním v těchto kýčech zcela neutopili svou kariéru!

Bourneovo ultimátum (2007)

Již třetí Bournova hra na honěnou a opět fantazie... Špionážní akční thriller se vším, co k němu patří a opět mistrovské akční dílo! Musím s radostí konstatovat, že se jedná o jednu z mála filmových sérií, kde jde kvalita spolu s vyšším číslem pokračování nahoru. Bournovu sérii jsem si zamiloval a konstatuji, že se jedná o jednu z nejpovedenějších akčních sérií vůbec!

Terminator Salvation (2009)

Vynikající vizuální efekty, koukatelné akční scény, avšak nic světoborného a originálního. Tento film má s klasickým Terminátorem společný snad už jen název a několik málo odkazů, které se v tomto filmu objeví. Postava Johna Connora se krčí ve stínu nové postavy Marcuse Wrighta, která se v podání Sama Worthingtona jeví mnohem sympatičtější. Kdybych si odmyslel "terminátorovský" příběh, mohlo by se jednat o lehce nadprůměrný akční snímek, ale jako filmu s Terminátorem v názvu nemohu jako nadšený fanda dát tomuto filmu více jak 60%. Když však pomyslím, komu byla svěřena režie filmu, napadá mě, že to dopadlo ještě poměrně dobře. McG se zřejmě překonal - díky bohu alespoň za to!

Na vlastní nebezpečí (2007)

Tak tohleto snad nemůže Filip Renč myslet vážně!!! Naprostá slátanina, trapnost a urážka film milujícícho diváka!

Bournův mýtus (2004)

Jestli byl Agent bez minulosti filmem výborným, tak jeho pokračování je přímo fantastické. Od začátku do konce jsme vtaženi do svižné, řemeslně bezchybně natočené špionážní hry, doprovázené fantastickými akčními scénami, napětím a postupným rozkrýváním identity a minulosti hlavního hrdiny. Divák je svědkem nemilosrdné špionážní hry na kočku a myš, ve které je chvílemi těžké odhadnout, kdo je onou kočkou a kdo myší. Scénář je opět bezchybný, režie mistrná, kamera parádní. Velice mě těší, že mohu konstatovat, že se přecejen ještě najdou tvůrci, kteří vědí, jak se má točit akční podívaná.

Zúčtování v Malém Tokiu (1991)

Sice béčkařina, ale kupodivu celkem koukatelná a občas i vtipná. Pravděpodobně to bude asi zásluhou Marka L. Lestera, který není ve vodách akčních filmů zase až takovou neznámou - vzpomeňme Schwarzeneggerovské Komando nebo celkem povedenou akční komedii Ozbrojení a nebezpeční.

Nuda v Brně (2003)

Přiznám se, že tohoto filmu jsem se dlouho bál. Nyní jsem se konečně odhodlal k jeho shlédnutí a musím říci, že jsem celkem příjemně překvapen. Příjemně hořkosladká komedie o životě a jeho pozivních i negativních prvcích, o tom, že i takzvaní "jiní" lidé mají své city, duši a potřeby... Použití namodralého filtru a občasných detailních záběrů předmětů a jídla je celkem zvláštní, avšak místy se mi zdálo, že to tvůrci až přeháněli a originální element se místy měnil spíše v element rušivý.

Nebezpečná rychlost 2: Zásah (1997)

První (a bohužel ne poslední) úlet Jana DeBonta a naprosto nedůstojné pokračování vynikající Nebezpečné rychlosti. Tento film jsem viděl až s odstupem v televizi a chvilkami jsem tápal, zda jsem si náhodou nespletl knoflík a nedívám se na nějaký stupidní americký akční seriál na jiném kanále nebo nepovedenou parodii na Titanic, Přepadení v Pacifiku apod. Bohužel nespletl jsem se! Když pomyslím, že tato ptákovina stála 140 milionů dolarů, začíná to být špatným vtipem! Naprosto nefungují akční scény, pokus o romantiku budí spíše křečovitý úsměv nežli dojetí, humor není humorný, naprosto matné herecké výkony a zbytečně dlouhá stopáž. Jan DeBont očividně dostal volnou ruku s bohatým rozpočtem a totálně to nezvládl! Dávám 40% jen proto, abych tento film odlišil od ještě horších kravin a také za vynikající herecký výkon pejska štěkajícího z auta zničeného lodní kotvou, protože ostatní výkony nestojí za řeč.

Profesionál (1981)

Dnes už naprostá klasika, jeden z nejlepších Belmondových filmů, výborný Hossein, precizní práce tvůrců a fantastická a nepřekonatelná hudba Ennia Morriconeho.

Pošli to dál (2000)

Samoúčelně sladkobolný, dojímavý a svým způsobem i naivní příběh, který je ale na druhou stranu i krásně kouzelný, zamyšlení budící a alespoň na dvě hodiny v lidech dobro budící. Tento film se mně líbí, člověk občas potřebuje věřit v dobro člověka, a to tento film bezesporu dělá a tím je cenný. Po řemeslné stránce však netvrdím, že tento film je bez chyby, šlo to natočit mnohem lépe, ale díky bohu za vznik tak krásného příběhu, kde tvůrci hrají divákovi nezaobaleně na city, což ovšem poněkud přehnali v závěru, kde byla překročena hranice zdravé míry a což ve mně nejednou vyvolává nutkání jednu hvězdičku ubrat.