96 hodin (2008)

Luc Besson pro mě byl kdysi modlou - jeho snímky Brutální Nikita, Leon nebo Pátý element miluji, avšak posledních deset let se mu asi něco přihodilo, začal se věnovat výhradně scénářům a bohužel chrlí jeden stupidnější než druhý. I v případě 96 hodin (zvolené české distribuční názvy mi někdy pijí krev) se jedná o scénář naprosto slabý a naivní. Štěstím bylo, že tento snímek si vzal pod křídla zručný režisér, kameraman, střihač a další a z tohoto scénáristického minima vyždímali to největší možné maximum a učinili film koukatelným, neřkuli celkem akčně zábavným, postaveným sice na již příliš obehrané kontrukci, ale obsahujícím nejednu zvláštní akční perličku. Celkem jsem se u tohoto filmu bavil, ale k dokonalostem Nikity či Leona to má na míle daleko. 70%

Václav (2007)

Hořce citlivý snímek pohybující se na hraně komedie a smutného dramatu, stejně jako se na této hraně mnohdy pohybuje i sám život. Film má sobě mimořádně silné momenty, nese s sebou poselství a prvky k zamyšlení a mé uznání patří kromě Ivana Trojana, především Emílii Vašáryové za skvělý výkon a velice povedené hudbě Jana P. Muchowa. Naopak výtky míří směrem k režii a k faktu, že film občas sklouzává až příliš do trochu jiné komediální roviny typické pro tzv. letní komedie, což trochu narušuje kouzlo a celkový dojem z filmu. I přesto lze tento film považovat za lehce nadprůměrný a dávám lepší tři hvězdičky.

Lepší pozdě nežli později (2003)

Velmi příjemné překvapení. Tak skvěle, citlivě a výstižně natočený snímek o něčem tak složitém a nehmotném, jako je láska se jen tak nevidí. Perfektní obraz toho jak dokáže být láska nevyzpytatelná, bez hranic, o tom jak dokáže člověka změnit, povznést i srazit, jak dokáže v člověku vyvolat radost do života, dokáže mu zablokovat mysl a vyvolat v něm spontánnost. To vše navíc okořeněno inteligentním (až na výjimky) humorem a hereckým koncertem Diane Keaton a Jacka Nicholsona. Kdyby tvůrci trošinku ubrali na stopáži a odpustili si některé podivné vložky (např. brekot či spíš rykot Diane mohl být o něco zkrácen) mohlo se jednat o film dokonalý.

Divoká noc (1991)

Přiznám se bez mučení - herečku Jennifer Connelly mám velice rád, je tajemně půvabná a taktéž je velice talentovanou herečkou. Je obrovská škoda, že Hollywood objevil její herecký um až prakticky, když jí bylo 30 let. V 90. letech ji nebyly poskytovány žádné role, kde by se mohla nějak umělecky projevit. Byla obsazována jen čistě pro své půvaby a tento film je jedním z nich - je prakticky o ničem, nezáživný a do konce jsem se vydržel dívat jen díky krásné Jennifer, za kterou také tomuto filmu dávám tu jedinou hvězdičku.

Strýček Buck (1989)

Skvělá, lehce bláznivá, komedie, kterou jsem shlédnul již několikrát a pokaždé jsem se hezky pobavil. Fantastický John Candy předvádí excelentní lidový a lidský humor, Jean Louisa Kelly mu skvěle sekunduje a pochvalu zaslouží i dětské hvězdy: tehdy ještě slávou nezaslepený Macaulay Culkin a okatá Gaby Hoffmann. Podle mě ideální komedie pro celou rodinu, i když lehce střihnutá klasickým americkým sentimentem a poučností, ale v tomto případě se nejedná o nic přehnaného a dá se to přejít. Tenhle film mám rád.

Scary Movie: Děsnej biják (2000)

Parodie na filmové hity jsem vždy rád sledoval a vždy jsem se při nich dobře bavil. Avšak i takový žánr, jako je bláznivá parodie musí být natočen inteligentně... mezi nejlepší zástupce tohoto žánru patří série Bláznivých střel, Žhavých výstřelů a filmů Připoutejte se, prosím! V polovině 90. let, jako když utne, se začaly točit takové parodie-ptákoviny, že tento žánr zcela deklasovaly na dno filmového smetiště. Film Scary Movie je ještě místy zábavný, avšak jeho pokračování a jiné rádobyparodie už nejsou vůbec směšné, jsou otřesně natočené, otřesně zahrané a navíc v drtivé většině za hranicí vkusu. Ono totiž humor a prasárny nejsou jedno a totéž.

Univerzální voják (1992)

Univerzální voják je film, který je produktem pomyslného Emmerichova přijímacího řízení do velkosvěta hollywoodských spektáklů, a již zde je poměrně výrazně znát, co od něj může v budoucnu továrna na sny očekávat: scénáristicky velmi jednoduchou zábavu plnou logických nesmyslů, umělecky populistických humorných odlehčení a příjemně nenáročné akční zábavy, byť toto dílo se ještě nese v rozpočtově střízlivějších mezích s béčkovými konturami, které však Emmerichovi sedí paradoxně mnohem lépe, než jeho současné megalománie. Obsazení totálních hereckých polen Van Dammea a Lundgrena, jistě pomohlo k úspěchu, protože tato se polena se v této době těšila vysoké oblibě. Doplnění o sympatickou, trochu blondýnisticky aktivní, novinářku Ally Walker bylo také plusem. Univerzální voják je filmem, u kterého nesmíte přemýšlet, musíte se naladit na velmi tolerantní notu, budete pak odměněni relativně sympatickým béčkovým zážitkem s puncem nostalgie. Bezesporu nejlepší role Van Dammea i Lundgrena (co do významnosti, herecky ani náhodou!).

Vražedné myšlenky (1991)

Pokud by byl tento film svěřen zručnějšímu režisérovi, mohlo se jednat o celkem výbornou podívanou. Bruce Willis už na počátku 90. let ukázal, že se umí poměrně dobře zhostit také záporných rolí.

Šifra mistra Leonarda (2006)

Knižní předlohu jsem nečetl... Film jako takový je řemeslně celkem dobře natočen, dobře svou práci zvládl režisér, kameraman, herci podali poměrně slušné výkony, ale přecejen se nemohu ubránit pocitu, že tento film je takový nemastný neslaný. Bude to nejspíš vinou slabého, místy zmateného a nedotaženého scénáře - ale jak tvrdí ti, kteří předlohu četli, je scénář téměř věrnou kopií předlohy. Tady nemohu říci nic jiného, že svým způsobem je to správně, ale na druhou stranu film není kniha a kniha není film. Ono je někdy nutno scénář přizpůsobit filmu, aby byl film koukatelný a měl určitý spád a náboj. Film má zbytečně dlouhou stopáž a místy se pohybuje až na hranici nudy. A ještě jedna výtka - sice jsem výše napsal, že herci podali slušné výkony, ale to neznamená, že film je dobře obsazen - role Toma Hankse a Jeana Rena bych svěřil někomu jinému, protože oba mi nějak v těchto postavách neseděli. Ale v tomto případě Tom Hanks plnil bezesporu funkci jakéhosi magnetu na diváky, potažmo tržby v kinech.