Kukačka v temném lese (1984)

Zajímavé, nevšední téma i příběh. Škoda, že si autoři více nepohráli s hlavní postavou Emilky, ta je psychologicky nedostatečně propracovaná a ani herečka nepředvedla moc přesvědčivý výkon. Ale Tabakov je skvostný a hodně filmu pomohl.

Město mé naděje (1978) odpad!

Povinný námět z výrobního prostředí se autoři snažili pozvednout na vyšší úroveň a rozhodli se filmu vtisknout skoro filozofický a umělecký rozměr. Tím z toho udělali ještě větší sračku, než by z toho normálně byla. Holt z tématu výroby ingotů v hutním podniku umění neuděláš, ani kdyby ses rozkrájel. Doufám, že se Kačer za tohle hluboce stydí.

Půlnoční kolona (1972)

Další film propagující lidovou armádu. Ale tohle má hodně slabý scénář, je to mizerně zrežírované a herci taky nic moc. Ovšem hudba je fajn.

Slečna Golem (1972)

Tak z tohoto námětu by Macourek s Vorlíčkem vytěžili mnohem, mnohem víc. Balíkovi s Nesvadbou z toho vyšla jen málo vtipná a nudná ideologická obžaloba prohnilosti buržoazních kruhů.

Comeback (2005) (TV film)

Tak tohle je sbírka těch nejotřepanějších klišé: hrdina z města si jede vyčistit hlavu na vesnici, kde se změní díky čisté lásce, chlapské práci a rázovitým lidem. Kolik takových trapně schematických historek jsem už viděl ? Třikrát fuj ! Aspoň že to trochu zachraňuje Krajčo a hudba Vlasty Redla.

Cirkus v cirkuse (1975) odpad!

Film je pouze záznamem artistických čísel, spojených dohromady jednoduchým dějem. Cirkus jako takový nesnáším, takže tato artistická čísla jdou mimo mě, ale co je horší, mě neuvěřitelně iritovala i ta stupidní dějová linka. Ta je totiž naplněna jednak rozverným sovětským pseudohumorem, jednak trapnou historkou o mluvících a zpívajících zvířatech, kde se ztrapňují takoví herci jako Sovák či Janžurová. Tohle snad neměli zapotřebí.

King Kong (2005)

První hodina je nudná a zbytečně dlouhá. V další hodině (na ostrově) mě nejvíc zaujal skvělý souboj Konga s tyranosaury a obří hmyz je taky správně hnusný. Na druhé straně úprk brontosaurů je nevěrohodný a trikově mizerný. Co se týče sbližování dívky a Konga, nepodařilo se Jacksonovi vyvolat ve mně ty správné emoce, citově mě zaangažovat, následkem čehož nefunguje ani poslední hodina, kdy bych měl teoreticky brečet dojetím nad umírajícím Kongem, ale já zůstal zcela chladný. Vedlejší postavy (kapitán, mladý námořník aj.) jsou rovněž k ničemu, a kyž se to tak vezme, ani postava dramatika v podání Brodyho by mi tam nechyběla. Zkrátka: rozporuplný film, rozporuplné pocity. Ale nic jsem nečekal, takže nejsem ani zklamán.

Horká kaše (1988)

Film je realistický, přesvědčivý, herecké výkony slušné. Jen ty záběry z metalového koncertu jsou zbytečně časté a dlouhé a je jasné, že se jimi chtěl režisér vlichotit cílové divácké skupině. Ne že by to byl film bůhvíjak skvělý, ale vždycky se na něj rád podívám.

Tajemství velikého vypravěče (1971)

Nevím, jaký mělo smysl natočit rok po výtečném televizním Alexandru Dumasovi s Vladimírem Menšíkem tentýž scénář ještě jednou s jinými herci. Pravda, je to barevné, má to větší tempo, ale verze s Menšíkem pro mě zůstává nepřekonatelná. Tohle je jenom kopie. A Štěpánek se Menšíkovi nemůže rovnat, i když nehraje špatně.

Doblba! (2005)

Nepochopil jsem, co mělo být na filmu vtipného, a to jsem prosím poměrně vděčný divák nenáročných komedií. Příběh nestál za nic, takže to mohly zachránit jen gagy a hlášky, ale ani ty tu nebyly. Celé to bylo nudné, pomalé, místy trapné, špatně zrežírované. Zaujala mě jen Lenka Krobotová, zatímco Čtvrtníček předvádí jen stejné ksichty jako v České sodě.