Cela 211 - Vězeňské peklo (2009)

Dříve se na evropské filmy skoro nedalo koukat. Dnes? Nakopávají prdel přeslazenému Hollywoodu a to i ve vězenských dramatech, které doposud nejlépe uměli právě za mořem. Cela 211 po celou stopáž popisuje konflikt ve věznici, přesto nenudí ani na vteřinu. Postavy jsou skvělé! Kolumbiec, Malamadre i samotný Juan. Skvělé herecké výkony, lidské poselství a hlavně, dokonalé drama. Jeden z nejlepších filmů letoška. 90% 14.08. 2010

Centurion (2010)

Marshall je dobrý režiser, ale není dobrý scénarista. Tento film si sám napsal a zrežíroval a dle toho to také vypadalo. Přenesl do něj skvěle vyglančené scény s geniálními prvky, ale nezapomněl přidat i scény naprosto trapné, nelogické a tak trochu stupidní. Feministky musely dostávat záchvaty orgasmů, když prsatá, geniálně namalovaná a upravená "nejobávanější bojovnice" nakopávala prdel římskému generálovi, který by sám rozsekal vlastní legii. Já u toho ale brečel smíchy. Samotná podstata filmu je předem zábavná - přeživší masakru utíkají domů, honí je bezcitní stopaři a chtějí je za každou cenu zabít. Kdyby se pouze tohoto Marshall držel, film by byl i na pět hvězdiček. Bohužel, Marshall chce být jednou v Hollywoodu, proto si neodpustil zběsilé odběhy od dějové linie. Z vojáků udělal pitomce, už jen proto, že všichni byli klaďasové a za tři vteřiny konec filmu z některých udělal svině a zrádce, naprosto nelogicky tím potopil celou dosavadní podstatu filmu. Úplný konec je ovšem totální výsměch, překombinovanost, trapnost. Dost kritiky. Marshall díky "Pádu do tmy" a "Psím vojáků" získal dobrý cit pro akci, krev a masky. Proto zde všechny akční bojové scény vypadají ŠPIČKOVĚ. Krev, useknuté končetiny, litý boj, vše naprosto skvělé. Postavy vojáků jsou až na chybu, kterou jsem zmínil, velmi dobří a sympatičtí, skvěle je doplňují vtipné dialogy. Oceňuju i detaily - mluva vojáků, když mrznou zní, jakoby fakt mrzli. Tenhle film jsem předem zatracoval, ale je skutečně dobrý ve všech směrech. Marshall ho udělal skvěle, ale ten samý Marshall do něj vnesl zbytečně moc chyb, které z naprosto dokonalého filmu, který v současnosti nemá konkurenci, udělal jen nadprůměrné survival drama. 80% 15. 08. 2010

Černá smrt (2010)

Black Death dokáže zaujmout hned několika způsoby. Není to předem avizovaný boj udatných rytířů se zombie středověku. Je to detailní popsání morové epidemie, jejich následků a chování lidí té doby. Všemu sekunduje morální sonda do myslí diváků. V tomto filmu těžko rozpoznat dobro a zlo, zvlášť když kostky jsou rozhozeny tak nerovně. Na jedné straně víra v Boha, která s sebou táhne krev, upalování a vraždění. Na druhé čiré pohanství a ateismus, který pro mučení také nejde daleko. Sám jsem si nedokázal udělat obrázek o tom, kdo je hodný a kdo špatný, ale co tento film nabízí, je polárnost postav, které jsou odlišné jak to jen jde. Sean Bean už několikrát dokázal, že k němu nejlépe sedí role rytíře, nebo bojovníka, tady to opět potvrzuje a nebýt jeho, celá tahle show je poloviční. Ostatní postavy jsou rovněž zajímavé a dokáží si diváka získat. Co mě trochu mrzí, je minimum akce. Ta je ovšem poslední věc, o kterou v tomto filmu šlo. Pokud násilí plodí další násilí, tento film toho buď důkazem. 80% 15.08. 2010

Zátoka (2009)

Dokument naprosto dokonalý, jak tématem, tak ukázkami, tak argumenty i protiargumenty, akční, lidský, krásný. 80% diváků tento dokument dojme, nebo v nich alespoň zanechá pocit hnusu a opovržení. Problém je v tom, že druhý den stejně všichni půjdou do práce a všem to bude dál u prdele. Krásně tomu odpovídá první epizoda South Parku, kde přistáli mimozemšťané a po dlouhém bádání zjistili, že na zemi je nejinteligentnější tvor, --- kráva. 90% 14.08. 2010

Srbský film (2010)

Ve své podstatě zvrhlé a perverzní, ale jako film, těžce nenudící. Scénárista zkombinoval sexuální fantazie normálního chlapa, sado-masochystického nekrofila, pedofila a režisér to tak přesvědčivě přenesl na plátno, že je to skutečně sbírka perverzností a uchylity. Mě osobně film nijak nezhnusoval, protože jsem na něj stejně jako na ostatní koukal s odstupem. Triky jsou dobře patrné, zvláště při scénkách s penisem, nebo krví. Pokud se divák dokáže nezeblít a zároveň rozpozná, že vše je trik, pak nemá problém s tou dávkou hnusu, který na nás tvůrci vysrali. Pokud se bude (stejně jako u Kanibalů) soustředit pouze na krev, hnus, sliz, vyprstěnou vagínu ocelovou trubkou, rozmrdanou prdel chlapce, zeblije se po první scéně a film ať raději nedokoukává. 80% za perfektní štětku na ulici, za druhou perfektní štětku na ulici a za příběh, který je pro klasického diváka bohužel zaobalen do perverzních představ uchylného otce tohoto "filmu". 14.08. 2010

13. komnata - 13. komnata Daniela Landy (2006) (epizoda)

Následky svých činů si člověk nese až do hrobu. Landa jako zakladatel české White Power scény, z které se po rozpadu Orlíku stala scéna neonacistická, se možná změnil a za své činy se chce kát. Nemůže ovšem čekat, že na to lidi zapomenou a přestanou mu to vyčítat jenom proto, že mu bylo tenkrát osmnáct a byl nerozumný. Zajímal by mě názor romů, kteří na vlastní kůži pocítili porevoluční náladu v Československu, kam "slavná" skupina Orlík vypouštěla jeden rasistický hit za druhým a veřejnost je oceňovala předními příčkami hitparád. Matásek, který se choval uplně stejně a bylo mu "společensky odpuštěno" se úplně distancoval od jakékoliv kontroverze a přestal být, jako pěst na oko. Landa si musí zakládat řády a hrát si na mesiáše, pak se nemůže divit, že se mu lidé vysmívají. Landa sám neodsuzuje neonacisty a rasisty, pak se nemůže divit, že mu lidé nevěří. 60% za čistě dokumentární vlastnosti a otázky přímo na tělo, od dnešního šéfa Hospodářských novin a názory mého oblíbence Jiřího X. Doležala.

Tenká červená linie (1998)

Nejdříve je nutno podotknout, že tento film se absolutně nedá srovnávat s Ryanem. Film popisuje zcela jiné vojáky, válku a hlavně téma. Problém Tenké červené linie, je v její utahanosti a zbytečně dlouhé stopáži, která chvílemi nudí uplně každého. Caviezelovi se dá uvěřit jeho nadšení pro život a vnímání maličkostí možná první půlku filmu, ovšem když mu ukápne slza i z pohledu na vojáky, těžce to naznačuje přehnanost jeho postavy. Celý film na mě působil dojmem, že netuší o čem vyprávět, zda má předvést těžkou akci plnou výbuchů, nebo romantické pohledy do krajiny. Oboje vedle sebe nefunguje, už jen tím, že to působí jako pěst na oko. Pseudouvědomělé postřehy vojáků, jejich neustálé rozebírání situace a samotné promlouvání k divákovi se na válečný film nehodí. Netuším, co si říkali vojáci, kteří umírali za příšerných podmínek v bahně, většinou s uplavicí, kdy kadili vlastní střeva, ale rozhodně nemluvili ve verších a nefilozofovali. Malick ovšem prokázal cit pro akci, protože útok na bunkr považuji za jednu z nejlépe natočených a sestříhaných, válečných scén. Tenká červená linie je válečným filmem pro lidi, kteří nekoukají na válečné filmy. 60% 06.08. 2010

Nejlepší z Brooklynu (2009)

Průměrné, mapující zajímavé osudy policajtů, které ve výsledku nic nenabídnou. Ethan Hawke: jeho příběh byl lidsky nejzajímavější, ukazoval důvody, proč být "zlý", Hawk to zahrál dobře a za jeho příběh 70%. Richard Gere: jeho postava jednoznačně nejkontroverznější, čistě nepolární, nejednoznačná, zmatená. Sám jsem nevěděl, co si o ní myslet a jak jí vnímat. Gere je už dost starý, ale stále má co nabídnout 50%. Don Cheadle: jeho příběh byl až moc standartní, popisoval situaci, kterou zmapomalo mnoho filmů a o dost lépe. Proto jednoznačně nejslabší příběh z celého filmu 50%. Celkově je film zbytečně dlouhý, kdyby se osudy těchto tří policistů střetli tak bych film hodnotil mnohem lépe. Chvílema sterilní, jak noha od stolu, žádná kontroverze, jen suše odvyprávěné. 60% 03.08. 2010

Horší než smrt (2007)

Nejlepší postava - děděk, co každého pošle do prdele a posere ruce chlápkovi, co se o něj stará. 70% 03.08. 2010

Ilsa: vlčice SS (1975)

Naprostá sračka, kterou jsem si stáhnul na základě zdejší galerie. Scénář na hovno, herecké výkony k zblití, alespoň, že ty dudy byly fakt k nakousnutí. Pokud bych měl tento film brát vážně - historicky, tak bych narval tvůrcům jejich hovna do huby a pochcal bych je. Skvělé porno, pro fetišistický-sado-masochysty 70. let. 15% 02.08. 2010