Rande naslepo (2010) (pořad) odpad!

TV Nova má velkého konkurenta v průměru odvysílaných sraček na jeden rok. Pořád plný podplacených lidí, kteří si šli přivydělat sehraným divadlem, na které jim důchodci nalepení metr od televize vesele skočí a druhý den ho vášnivě rozebírají v přecpaném ranním MHDčku, kde zabírají místo pro děti jezdící do škol. Přirovnání Knorr a Knor se krásně nabízí, protože obojí je instantní a nedá se to sežrat. Trapné publikum olizující se nad stovkou podstrčenou za tleskání je obvykle debilní a kulisy studia připomínají americké, béčkové tv show z padesátých let. Nevím čím nás Prima "dostane" do kolen příště, chtělo by to obdobně nový a originální námět, třeba "skrytá kamera" a točila by zásadně tvůrčí oddělení TV Prima. To bysme se pobavili nad tím, co tam (ne)dělají. 15% 26.03. 2010

Oči války (2009)

Radikálně jiné, než jsem ze začátku počítal. Ne snad, že bych očekával totální akční řežbu plnou krve, výbuchů a hledání ztraceného kamaráda, ale něco podobně laděného určitě ano. Scény v Kurdistánu sotva vyplňují polovinu filmu, přitom pouze jednou věcí dokáží zaujmout - lékařské metody ošetření. Nic víc nenabízí, jedna akční scéna trvajíc dvacet vteřin je výstřelem do prázdna. Navíc nedokážou ani zachytit přátelství dvou hlavních postav, což je hlavním problémem celého filmu. Farrell se vcítil do role dobře, až mi párkrát připadalo, že zbytečně přidává. O druhé postavě nevím vůbec nic a vztah k ní byl až nechutně sterilní. Jak mi pak má záležet na tom, jak to s ní vlastně dopadlo, když tvůrci nedokázali do tak roztahaného filmu nacpat scénu, která by mě donutila alespoň přemýšlet, jak se vlastně jmenuje. Konec nám to všechno hezky vysvětlil, ale byl jsem tak znuděn, že jsem spíše vítal titulky, než byl spokojen s vysvětlením. 55% 22.03. 2010

Prokletý ostrov (2010)

Prokletý ostrov je velmi zvláštní film. Po první dvacetiminutovce jsem si v duchu řekl: "kdyby to nakonec skončilo ...... tak by to byla pěkná prdel", a ono to tak skutečně skončilo. Ne, že bych se chtěl chlubit, že jsem v téměř dokonale zamotaném filmu plném záhad a bizarností odhadl předem konec. Chtěl jsem naznačit, že Shutter Island je geniálním filmem, ve kterém budete přemýšlet o jeho konci a možná i narazíte na správný výsledek, ale přesto si jím nebudete jistí protože scénář vám nabídne spousty zajímavějších a velkolepějších představ. Leonardo DiCaprio hraje opět bravurně a jeho jméno je záruka té nejvyšší kvality na jakou dnes můžete v Hollywoodu narazit. Mark Ruffalo hraje charismatickou postavu, která v sympatiích převyšuje i tu hlavní, alespoň v mém případě to tak bylo. Stopáž je velmi dlouhá, ale sakramentsky nabitá a nenašel jsem místo, ve kterém bych se nudil. Přístup hlavního vyšetřovatele mírně připomíná noirovský styl a celý ostrov je nabitý mysteriózností k prasknutí. 90% 22.03 2010 06/19 nejočekávanějších 2010

Pacifik (2010) (seriál)

Tento seriál budu hodnotit skze to, jak vylíčil tři hlavní postavy. Pozor, komentář obsahuje spoilery. Robert Leckie, ačkoliv se to ze začátku nezdá, tato postava je ze všech nejzajímavější, obsahuje největší rozhled a spektrum proměny vojáka, ukazuje nám "machra", z které se stane "troska" schopná všeho. Ze začátku zapadne mezi další desítkou postav (které jsou mnohdy zajímavější, než on sám), které nám jsou představeny a když divák konečně příjde Leckiemu na chuť, je zraněn a jeho příběh končí, proto zklamání. John Basilone, rovněž ze začátku zcela zapadl mezi své spolubojovníky, potom dostal více prostoru a hned to bylo znát, divák mu rovněž přišel na chuť a ejhle, Basilone na dvě epizody mizí, aby se vrátil, byl představen asi nejlépe z celé série a posléze umírá, opět tvůrci zcela zpackali postavu. Eugen Sledge, stoprocentně nejslabší postava, na kterou se Joseph Mazzello bytostně nehodil. V předposledním díle mě dokonale vytáčel a přál jsem mu zásah, ten nepřišel. Tvůrci ale konečně udělali dobrou práci a Sledgovi se věnovali nepřerušovaně a vývoj jeho postavy byl v pořádku. The Pacific absolutně nemůže konkurovat Bratrstvu neohrožených. Jednak díky méně "hrdinské" válce, kde místo klasického hrdiny s čokoládou a Lucky Strikema, vidíme polonahého blázná, co píchá do mrtvých Japonců. Ano, válka v Pacifiku taková byla a je dobře, že jí tak tvůrci představili, ovšem boje v džungli nikdy nebudou pro evropského diváka tak atraktivní, jako ty v Evropě. Akce seriál moc nenabídne a první čtyry díly se téměř nebojuje, pokud ano, pak ve tmě a divák nemá sebemenší nárok rozeznat Japonce od Američana. Od pátého dílu se vše zlepšuje, ale jde lehce poznat kulisy a celé boje působí hrozně nepřirozeně. Postavy se navíc kupí a jsou představovány nové a nové, aby o pár minut později umřeli a nastoupila další. Bratrstvo neohrožených představilo ucelený obrázek o parašutistech, neodbýhalo od děje a představilo zajímavé postavy skrze zajímavé herce. Pacifik odbýhal sem a tam a nabídl vše, krom uceleného obrázku. Pokud filmaři za každou cenu chtěli představit tři postavy, pak to měli udělat postupně, takto zabili to, co Bratrstvo udělalo - hrdiny. Smutně zabitý potenciál, ovšem méně než 70% se dát zkrátka nedá.

Na hraně temnoty (2010)

Solidní "spiklenecký" film. Celý je pojat mírně "old schoolově", připadalo mi, že sleduju thriller z konce osmdesátých let. Gibson hraje velmi tradičně, v každé roli stejné grimasy, stejné zahleděné pohledy. Trochu mi připadalo, jakoby na staré kolena nedokázal přesvědčivě zahrát to, co dříve dokázal zcela s přehledem. Příběh je možná zajímavý tématem, ovšem zde předvedený až moc utahaně a dlouze. Vztah k jakékoliv postavě byl z mé strany povrchní. Nedokázal jsem se dostatečně vžít do kladné postavy, naopak jsem nedokázal nenávidět tu zápornou. Závěřečná a řekněme ojedinělá akce, byla až moc odfláknutá a nijak extra emoční. Tradičně odvedená práce, která mě potěšila, ale nijak extra nedostala. 70% 15.03. 2010

Případ číslo 39 (2009)

Překvapivě solidní thriller, který mírně připomíná Orphan. Zde se hraje spíše na tajemno a nadpřirozenost, Orphan byl "genetický omyl". Renée Zellweger hraje slušně, občas mě rozčiloval její hlásek, který chvílemi připomínal hlas dítěte, s kterým se zrovna bavila. Její pištění při vyhrocených scénách bylo také velmi zvláštní. Příběh nijak originální, ale přesto přinesl kvalitní scény (hmyz v koupelně). Celkově se nedá moc mluvit o hororu, protože skutečně nervy drásající a strašidelné scény jsem moc nezaregistroval, ale jako návod, jak se zbavit neposlušného dítěte, skvělé. 70% 14.03. 2010

Uvnitř (2007)

Hrozná sračka. Jinak se to napsat nedá. Nechápu, jak můžou mít tak vysoké hodnocení horory, kde se hraje primárně na počet litrů krve, vystříkané ze zavražděných. Příběh je naprosto stupidní, stokrát ojetý, nijak originální. Tempo je tak neuvěřitelně houpavé a převážně zdlouhavé, že následný "bezmozkový" masakr to nezachraňuje, právě naopak. Postavy se chovají tak neuvěřitelně nereálně a nelogicky, že jsem si sám klepal na čelo. Představitelé policie snad porušili úplně každou základní zásadu, jak pracovat. To vím i bez toho, abych nějak podrobně znal jejich výcvik. Hlavní postava je zahraná příšerně, to samé její nepřítel, který působí tak, že bych ho dokázal odzbrojit i po víkendu bez spánku s čerstvě vypitou láhví Whiskey. Korunu tomu všemu nasazuje fízl, který byl zastřelen, ale na konci vstane s tím, že má vypíchnuté oči. 35% 14.03. 2010

Pád do tmy 2 (2009)

Celkem solidní pokračování, které je u mě asi tak na stejné úrovni, jako jednička. Lekačky překvapivě fungovaly na výbornou. Postavy trochu nezajímavé, přičemž ty nejzajímavější umřou skoro na začátku. Trochu směšně na mě působila reinkarnace postav z jedničky. Myslim, že nové neotřelé tváře by působily lépe, než ty, které jsme dávno odepsali. Konec otevřený, pro případný komerční úspěch tohto filmu. Hezké, ale trochu nelogicky zaříznuté. Ačkoliv se mi první dva díly líbily, doufám, že trilogie nebude. Tento film vyčerpal všechen potenciál a s ničím novým přijít nemůže, dvojka byla jen jednička v jiném balení, třikrát vidět stejnou věc nemusím. 70% 12.03. 2010 07/19 nejočekávanějších 2010

Agora (2009)

Nádherný historický a realistický film. Po dlouhé době skvělé kulisy a film skládající poctu matičce Antice a všemu, co představovala. Úžasný výkon Rachel Weisz a v podstatě poloviny herců, kteří si alespoň trochu zahráli. Mám rád historii a tento film mě zkrátka naprosto uchvátil. Jednak věrohodným ztvárněním, ale hlavně demonstrativní ukázkou slabosti lidského druhu, oddávajícímu se jakékoliv fanatické formě náboženství. Rozhodně realisticky vykreslení křesťané, kterým se nepochopitelně v drtivé většině západních filmů podsouvají vlastnosti a zásluhy, které nikdy neměli. Vzhlížet ještě dnes k něčemu tak amorálnímu, co vzešlo z tak ubohých základů, je nemoc v pokročilém stádiu. Ano, křesťané nikdy nebyli pokojní pastevci koz, co se modlili k Bohu a milovali všechny okolo, byli to fanatici nebo otroci církví udávajících dogma (ne tempo). Kéž by nikdy pravý Řím nepadl, Konstantin se nezbláznil a tempo Evropě udával pantheon a ne katolická církev. 90%

Legie (2010)

Nebudu se zbytečně rozepisovat. Legion je sračka, která nemůže zabodovat ani u naprostého neznalce, který chodí jednou za rok do kina a tím končí jeho zájem o filmy. Totálně zabitý potenciál, který v sobě skrýval neotřelý a svěží příběh. Postavy naprosto otřesné, od hlavní až k té nejmenší. Ubohé herecké výkony, kterým kraluje ten Dennise Quaida ala "starej motherfucker vidlák, co postavil benzinku v poušti". Michael je nezajímavý, jeho postava mohla vyniknout maximálně precizně zvládnutým odkopáváním a ručním zabíjením "posedlých", toho jsem se dočkal jen dvacet sekund. Charisma neměl ani Gabriel, kterému nepomohla ani slza připomínající ranní pomočení stařeckého senila. Režisér neuměl pracovat s napětím, celý film jsem byl tak vysmátý, že bych byl ochotný si stoupnout mezi ty posedlé ven a čuměl bych na výlohu s pivem v ruce, spolu s nima. Nevim, kdo je Scott Stewart, ale vim, že neumí využít šanci a točit filmy. 55% 06.03. 2010 04/19 nejočekávanějších 2010