V/H/S/99 (2022)

Hoci prvotné ohlasy neboli najhoršie, tak osobne som sklamaný. Cítiť tu šetrenie a vizuálne spracovanie v rámci snahy o 90-te roky nie je možno až tak šťastné, hoci jasné, je to na spôsob found footage a má to evokovať éru VHS (niekedy aj spracovanie monštier, masky a efekty pôsobia lacnejšie). Hoci autori amatérmi nie sú, neraz to vyznieva amatérsky (bude to asi zámer, len nie každému to môže vyhovovať). Prvé tri poviedky pozreté, ale nebol som v stave to dopozerať, prišlo mi to ako značne slabšie a išlo to nejako mimo mňa. Škoda. Za dve pokrčené vhs-ky, ehm, teda dve hviezdy.

M3GAN (2022)

Celkom príjemný filmový závan. Len spočiatku sľubný sci-fi/thriller/horor o sofistikovanej, prehnane ochranárskej android bábike sa postupne cca. od polovice mení s trochu menej zaujímavým ďalším priebehom na mierne tuctovejší výsledok s nie veľmi originálnou poslednou tretinou. Hlavné hrdinky sympatické (tentokrát Allison Williams ako klaďaska, na rozdiel od Get Out), efekty ok a hej, asi áno, Chucky skombinovaný možno s Ex Machina (snáď s určitou design inšpiráciou u Ality) a ešte dačo k tomu. Za tri a pol (virálnej) tanečnej kreácie M3gan, teda za tri a pol hviezdy.

X (2022)

Partia mužov a žien ide natáčať koncom 70-tych rokov film pre dospelých v rámci usadlosti a pozemku dvojice starších, divných ľudí a trochu sa všetko začne uberať dosť blood bath smerom. Snímka má spád a chúlostivé pasáže sú celkom vhodne spracované. Vyskytuje sa tu sympatická Jenna "Wednesday" Ortega a celkom jej to tu pristane. V X-ku sa s krvou a brutalitou nešetrí (avšak nie hneď). Masky starších ľudí sú trochu čudné, ale v rámci večerných/nočných pasáží to nie je až tak citeľné. Čakal som priemer, ale snímka celkom milo prekvapila. Za štyri goth grls, teda Mie Goth, čiže štyri hviezdy. ;)

Oddělen (2011)

Psychologicky náročný, depresívny film od režiséra famózneho Kultu hákového kríža, s mnohými ubíjajúcimi pasážami, o ťažkostiach učiteľského života, aj o kríze amerického školstva (aj školstva celkovo), o problémoch študentského života... (Občas film pôsobí štýlom, akoby bol dosť ovplyvnený Terrencom Malickom.) Adrien Brody - nadštandardný výkon, k tomu Christina Hendricks (atraktívna Lucy Liu, aspoň pre mňa - možno jedna z mála možností vidieť ju hrať normálnu, značne dramatickú rolu s parádnymi emóciami), k tomu aj dáky ten príjemný hudobný tón (Ray LaMontagne-Empty). Za štyri a pol rany trstenicou ;), ehm, teda 4,5 hviezdy.

Těžká váha (2005)

Zaujímavá, no dosť ťaživá je takmer polovica filmu v zmysle sociálnej drámy a ťažkých sociálnych pomerov Jamesa Braddocka (Russell Crowe), nasleduje jeho priebežná a postupná snaha a boj za vymanenie svojej rodiny a seba z chudoby a z náročných pomerov skrze box (napriek vyššiemu veku, zdravotným problémom,  že nemal častokrát permanentný tréning, prípadne nemal, čo jesť), pričom v poslednom zápase čelí protivníkovi, pri ktorom končí každá sranda. Film má a mal skomplikovanú situáciu, keďže športovo-motivačných filmov (o boxe, rôznych formách zápasenia...) je pomerne veľa a častokrát bývajú spracované dobre, takže konkurencia je dosť veľká. Výhodou Cinderella Man-a sú parádni herci a ich výkony a reálny životný príbeh US boxerskej legendy, ktorá je pre mnohých nezabudnuteľná a niektorí si ho pripomínajú dodnes (The Kings Kids-Jim Braddock). Ron Howard zase nesklamal. Za štyroch boxerov na ruku ;), ehm, za štyri silné hviezdy.

Menu (2022)

V uplynulých obdobiach sa urodil nejeden film, ktorý sa venoval aj kulinárstvu (Fresh, Boiling Point, Trojuholník smútku) a The Menu pokračuje v tejto línii. Kvalitná snímka, ktorá má dosť veľký ťah na bránku, s thrillerovou (aj s kvapkou hororovej) príchute, len je to možno príliš priamočiare, chýbajú silnejšie momenty prekvapenia, zvraty, ktoré by The Menu ozvláštnili, niečo sa sem tam vyskytne, ale v zásade nič významné. Inak mohla byť z toho riadna pecka. Avšak, je to určite nadpriemer. Ralph Fiennes ako démonický Julian Slowik dodáva snímke zlovestné čaro ("...občas potrebujete len dobrú šálku čaju, naučil som sa ho, keď som vyrastal v Bratislave..." ;). Za štyri opečené hviezdy. ;)

Banda (2019) (seriál)

The Boys, jeden z hlavných seriálových ťahúňov Amazonu o (anti)superhrdinoch, ktorý môže vyhovovať tým, ktorí majú radi Marvel/DC produkty, ale práveže aj tým, ktorým superhrdinské veci dosť nevyhovujú. (Možno by sa to dalo nazvať  - ako anti-komiksový seriál.) Superhrdinovia (tzv. Sedmička/The Seven), ktorí sú oficiálne za klaďasov, sú neoficiálne vlastne dosť ťažkými prevítmi, jeden z ústredných superhrdinov (Homelander, ktorého úchylne presvedčivo hrá Antony Starr) je psychopatický zvrátenec, násilník a vrah, na verejnosti sa prezentujúci možno svätejšie ako Superman. Ďalší na tom nie sú o nič lepšie, berú zakázané látky, vydierajú, sexuálne obťažujú ženy a horšie veci, zabíjajú ľudí (ideálne, ak to nikto nevidí), prípadne sa občas zabíjajú  navzájom. Klaďasmi (ale skôr undergroundovými) sú tu obyčajní smrteľníci, ktorí neznášajú superhrdinov (štvorica - The Boys; avšak doplnení postupne ázijskou hrdinkou so super schopnosťami, pričom externe vypomáha ďalšia superhrdinka), práve títo chcú odkryť špinavosti a temné stránky "Sedmičky". Diely na seba dobre nadväzujú, je to svižné, nechýba morbídny humor, akcia, ale je tu aj romantika, pomerne často sa tu parodizuje (nacizmus, scientológia a občas niečo iné), dokonca Amazon Prime si tu vystrelil aj sám zo seba, keď si tu Butcher minimálne raz objednáva na smartfóne cez Amazon. ;) Najmä v prvej sérii nechýba podarené hudobné podkreslenie (neraz punk rockové - Iggy Pop, The Damned, The Clash, potešili aj Talking Heads). Seriál vie byť politicky korektný, no vzápätí sa ukáže, že je vlastne aj nekorektný. ;) Celkovo za štyri a pól pramienka vlasov Ashley Barrettovej, ehm, teda za 4,5 hviezdy. ;) (Ale možno aj za päť a to som teda zatiaľ aj predsa dal.)

Do morku kostí (2022)

Vzhľadom na ten určitý hype..., no, priemer. Ale bez T. Chalameta..., prosto, asi prítomnosť vôbec jeho mena dosť pomohla záujmu o film. Je to vlastne kanibalská hororová road movie/dráma skombinovaná s romantičnom. Len niekedy je to romantično, také akési menej uveriteľné a možno je ho trochu menej ako by sa patrilo. A zase po hororovej stránke, príp. thrillerovej..., no skrátka imho niekedy je tam priveľa krvi, ale pritom nie vždy sú ideálne spracované samotné strašidelné scény, skôr akoby krv "na efekt". Celkom zaujímavo pôsobí hudba, ktorá je príjemná a snímke dosť pomáha (Joy Division-Atmosphere alebo tracky od Trenta Reznora & Atticusa Rosa, napr. I'm With You [Always], príp. [You Made It Feel Like] Home). Avšak od režiséra "novšej" Suspirie to mohlo byť celkovo aspoň o chlp lepšie. Za tri dlhé vrkoče, teda, tri silné hviezdy. ;)

Corpus Christi (2019)

Prvá hodinka je vlastne nič moc, oboznamovanie sa s postavami, minulosťou obce atď. Ono je to dosť zvláštne dielko, ktoré je svojím spôsobom dosť poučné a zaujímavé a má svoj vlastný pôvab. Hoci sú tu aj drsnejšie scény. (Možný SPOILER - významov tam bude pravdepodobne viac. Bolo zaujímavé trebárs sledovať naprávanie zlých, nevraživých vzťahov v obci plnej problémov, animozít, krívd, pričom tieto vzťahy pomáha zlepšovať a riešiť paradoxne problémový delikvent z reedukačného zariadenia, keďže pôvodný duchovný ešte prilieval olej do ohnivého konfliktu. Koniec možného SPOILERU.) Veľkým plusom je sympatický hlavný hrdina. Silné štyri hviezdy.

Harry a Meghan (2022) (seriál)

Päť dielov pozretých (avšak neraz s preskakovaním), subjektívne mi to príde v prevažnej miere ako nezaujímavé a nezáživné, zopár pasáží sa dá pozrieť. Čiže, hej, Harry & Meghan zinkasovali za tento projekt 100 miliónov dolárov od Netflixu, tak aspoň pre niekoho to bolo a je (finančne) zaujímavé a záživné. Inak mám pocit, že by sa to skôr mohlo nazývať Meghan & Meghan. ;) Nech mi je prosím odpustené, ale je trochu čudné pozorovať párik elitných boháčov, celebrít, ktorí sa sťažujú ako im ublížili často iní snobi, ako sa majú a mali neuveriteľne zle, nechcem byť taký cynik, ale pozerať sa niekedy na to a snažiť sa pochopiť, čo tu riešia je pre náš región (verím, že ale nielen pre náš región) asi zložitejšie. (Aj novinári ich naháňajú, ale inak - nepatrí žiaľ obťažovanie od novinárov k životu super známych celebrít?, nie je to akási smutná  a nepríjemná daň za prepychový životný štýl svetovo známych osobností?) (*Dodatok, z úcty k zosnulej kráľovnej, ktorú som síce osobne veľmi nemusel, ale kvôli v podstate jej nedávnemu pohrebu mohli premiéru naplánovať predsa na neskôr, príde mi to ako určitý hyenizmus a bezohľadnosť.) Mini update - bolo možné zachytiť v médiách informáciu, že Harryho vila v USA stála dvanásť miliónov a za jeho najnovšiu autobiografickú knihu (kde sa okrem iného priznáva aj k užívaniu kokaínu a tiež bez dákeho jemnocitu uvádza, že v Afganistane zabil ako vojak dvadsaťpäť ľudí) zinkasoval dvadsať miliónov, tak hádam to tak zlé s nimi možno ozaj nebude. Sťažujú sa na bulvár, na druhej strane urobia dokument a kontroverznú knihu (nehovoriac o rozhovore s Oprah) a oni sami značne profitujú (aj) z bulváru. (Dodatok, potom si človek spomenie na jedno chudobné rómske dievča zo SK, Annamáriu H. z Moldavy nad Bodvou, dosť veľký talent, ktorá vyhrala bežecké preteky detí pred rokmi na SK už ako jedenásťročná, nemala ani športovú obuv, nesťažovala sa na rasizmus, financie a svoje možnosti a predbehla súperky iba v balerínkach, až neskôr sa to dostalo vôbec do nejakých médií. Značný kontrast. Harry & Meghan sa majú dobre, problémy s médiami a rasizmom nie sú sranda, každopádne sa zo svojich zlatých klietok akosi len sťažujú, hoci sedia na miliónoch, ako v tom memečku, ktoré kolovalo na soc. sieťach, kde boli H&M obhádzaní bankovkami a debatovali s Oprah, ktorá rovnako sedela v haldách bankoviek. Azda, keby pomáhali ľuďom bez domova, menšinám v problémoch, rôznym sirotám, chorým, možno by si tým získali viac sympatií a priazne. Možno časom.)