Jeho dům (2020)

Parádne spravený znepokojujúci film pojednávajúci o černošskom páre, utečencoch z konfliktom ovládanej domoviny, ktorí nájdu azyl v Anglicku, ale v novej domovine sa začínajú ozývať démoni minulosti. Snímka má komornú atmosféru a 93min. dĺžka jej akurát pomáha, skrátka solídny hororový kúsok, ktorý je k dispozícii na Netflixe. Vnímam to tak na štyroch nočných čarodejníkov, ehm, na štyri hviezdy.

65 (2023)

Tak trailery opäť navnadili, ale dosť nepríjemné reakcie aj vedia odradiť od zhliadnutia. Aj tu to má dosť nedobré výsledky. Ale nemyslím si, že je to tak zlé. Práveže som bol milo prekvapený, sympatické, priamočiare sci-fi, ktoré má rozumnú dĺžku a nejako som pri ňom nemal pocit, že ide o slabý film, práveže ma to dosť vtiahlo a to som nemal možnosť 65-ku vidieť v kine. Hoci A. Drivera extra nemusím, tak dosť to celé utiahol aj so sympatickou malou kolegyňou. (Áno, niektoré pasáže pôsobili na sci-fi thriller o prežití medzi dinosaurami detinsky, ale našťastie takýchto scénok je málo a sú krátke.) Efekty celkom okej, spracovanie a naznačení herci tiež a človek je celkom vďačný za takéto väčšie, seriózne poňaté sci-fi. Takže nebol by som tak hostilný na podľa mňa vcelku príjemne pozerateľný film. A hoci 65-ke bolo dosť naložené, tak odo mňa to nehrozí, spokojnosť a tiež zvažujem, či to ozaj skôr nesmerovať k štyrom hviezdam, lebo aj mne to príde ako celkom nespravodlivo odpísaná snímka (hoci tá propagácia filmu pred samotným uvedením mohla byť tiež striedmejšia). Minimálne zatiaľ za 3,5 asteroidu, teda 3,5 hviezdy.

Medvěd na koksu (2023)

Nemám imho pocit, že film je tak slabý, ako sa to tu odzrkadlilo v percentách. Ale zase nie je to úplné terno. Elizabeth Banks odviedla podľa mňa celkom dobrú prácu. Hoci takýto typ príbehu, hm, tých šialených scénok by sa dalo možno viac vykreovať, ale jasné, po vojne je každý generál a vyčariť úsmev na tvári diváka je častokrát umenie (a toto zase nie je klasická komédia, možno skôr čierno-komediálny thriller/horor). Čiže diváci, ktorí čakajú jemnejší film so zvieraťom by sa mali obrniť alebo hľadať radšej iný počin, keďže krv a končatiny tu lietajú a niektoré scénky sú dosť drsné, hoci mnohé vtipné. Casting celkom vydarený (strážkyňa rezervácie bola dobrou voľbou). Filmu dosť pomáha akurátna a neprestrelená dĺžka. Celkovo za  3,5 lajny, ehm, tri a pol hviezdy (síce ostávam teda na troch, no je to s nábehom na štvrtú).

The Last of Us (2023) (seriál)

Populárna PlayStation značka dostala seriózny seriál od spolutvorcu seriálu Černobyľ (konečne poctivejšie spracovanie videohernej predlohy, ktoré môže mnohých nových fans seriálu priviesť k objaveniu samotných hier, sám som chvíľu TLOU 1 skúšal, ale dávnejšie). Hudba veľmi dobrá, hoci nie veľmi výrazná, monštier je pomerne málo, to je škoda, ale ak sa objavia, pôsobia dobre. Určitý problém vnímam v tom, že seriál má kolísavú kvalitu, skvelé epizódy niekedy striedajú slabšie, prípadne značne mizernejšie. Ide napr. o tretiu a siedmu epizódu (obe s výskytom lgbt propagandy), asi hlavný problém tretej ep. je, že dáko mi osobne nepripadalo, že by zapasovala do konceptu seriálu a prišla mi celkovo ako slabšia a nie veľmi zaujímavá (možno akoby bola vytrhnutá z iného seriálu), siedmy diel bol zase pomerne mdlý, nudnejší. A škoda, že  posledná epizóda nebola trochu silnejšia, možno aj dlhšia. (Btw. SK dabing je dosť solídny, Ellie tu dosť vulgárne nadáva, pôsobí to autentickejšie, ako sa to na adolescentku v postapo svete hodí. Tiež som videl nejaké mini video, kde bol porovnaný SK dab. a štandardne kvalitný CZ dab. a SK drsnejší štýl dával v niektorých scénkach ozaj zmysel, pričom keď sa v CZ použil jemnejší výraz, tak to bolo divné. Ale nejde iba o drsnejší SK slovník, skrátka, mám dojem, že SK dabing celkovo dosť vyšiel. Palec nahor.) Craig Mazin si nastavil Černobyľom latku dosť vysoko, takže projekt o atómovej tragédii na Ukrajine kvalitatívne nepokoril, ale zase neurobil značke The Last Of Us hanbu, skôr dobrú reklamu. Kiež by to tak bolo aj u iných herných predlôh (Arcane som nevidel). Za štyri hubičky, ehm, štyri hviezdy (ale nie až také suverénne a s výhradami).

Yakamoz S-245 (2022) (seriál)

Yakamoz S-245 pôsobí miestami béčkovito, ale žiadna nuda sa nedostavila a ide o pomerne zaujímavý, turecký, sedemdielny seriál. V rámci deja začne slnečné žiarenie nečakane ničiť a likvidovať všetko živé na Zemi, jedine počas tmy/noci je pohyb vonku bezpečný (bezpečie poskytujú tiež niektoré kryty a iné chránené priestory, objekty). V tejto situácii sa ocitnú a spoja sily posádky dvoch ponoriek, osadenstvo výskumnej ponorky a posádka vojenskej ponorky Yakamoz S-245. Tiež som možno prekvapený, ako tu tento počin v rámci percent pohorel. Seriál pôsobí akoby bol spin-offom už navôkol spomenutého belgického Into the night a tiež akoby bol reznutý miestami seriálom The last ship k tomu. Možno by som ešte v rámci žánrového zaradenia dodal - mysteriózny a katastrofický. (Preklad tureckého názvu seriálu by mal znieť, niečo ako "Ponorkový príbeh, Príbeh ponorky".) Tvorcovia si v poslednej epizóde nechali značne pootvorené dvere, takže asi je záujem o druhú sériu, ale to už závisí od Netflixu. Celkovo, tento turecký projekt je dosť príjemným prekvapením. Za štyri kebaby, ehm, štyri hviezdy.

Pan Pip (2012)

Pomalšie plynúci, nenápadnejší, posmutnelý film s Dr. Houseom alias Hughom Lauriem, asi prvú hodinu sa až tak toho veľa neudeje, potom sa rozbieha tá pravá dráma, až trochu drsná. Mr. Pip je o afroamerickej dievčine menom Matilda, žijúcej vo svojej dedinke (Bougainville, Papua-Nová Guinea), pričom tam prebieha lokálny ozbrojený konflikt, škola sa dlhšie nekoná, tak sa po čase role učiteľa zhostí pán Watts (Hugh Laurie), ktorý tam žije ako jediný beloch. Avšak po vpáde ozbrojencov do dediny je miestna harmónia narušená. Film oplýva určitou poetikou, detskými fantáziami Matildy, ale tiež kontrastmi, vzdelanosť/primitivizmus, brutálna krutosť/krásna a jemná príroda, zlo & smrť & zmar/nádej & ľudskosť, aspoň ja som to tam vnímal. A vidím, že Charles Dickens a jeho Veľké nádeje/Nádejné vyhlídky mali a majú na kultúru stále veľký, pozitívny vplyv. (Pri sledovaní mi prešli mysľou snímky typu Kazateľ Kalašnikov, Hotel Rwanda, Shake hands with the devil, Shooting dogs, ak divákovi spomenuté záležitosti vyhovovali, možno sa aj v tomto prípade dostaví spokojnosť.) Za štyroch gentlemanov, ehm, štyri silné hviezdy.

The Outwaters (2022)

Vzhľadom na niektoré oslavné texty v istých médiách, ktoré som si viac dní dozadu prečítal, som si povedal, že by to možno bolo dobré skúsiť (hoci som nechcel byť naivný), ak to bude zlé, tak aspoň to vidieť pre zaujímavosť. Snímka o tom, ako partia ľudí ide natáčať videoklip do púšte, len začnú sa diať nejaké veci. A treba napísať rovno, že je to príšerné. Možno si to nájde svojich fans, ale ak človek prahne po dotyku s normálnejším hororom, tak treba hľadať rýchlo inde. Úvodných 37 minút (kde sa vlastne nič zaujímavé nedeje), je predzvesťou čudného deja, resp. možno predzvesťou autormi plánovaného experimentu (niečo ako ff halucinogénno-sci-fi-psychedelicko-krvavý trip), ktorý je ale riadne zmätočný, nezaujímavý a žiaľ mizerný. M. N. Shyamalan s The Visit žáner found footage zručne resuscitoval, Robbie Banfitch akoby učinil opak. Za jedno piesočné zrnko, ehm, jednu hviezdu.

Někdo klepe na dveře (2023)

Všimol som si, že snímka mnohým nesadla. Našťastie Shy u mňa celkom zabodoval. Akoby režisér a scenárista v jednom duchaprítomne zareagoval na nedobré veci, ktoré v posledných rokoch zasiahli svet (vírus, vojenská invázia, energokríza...) a tento mysteriózny thriller práve do takejto polohy vlastne šikovne zasadil, do pocitu strachu z rizika rôznych hrozieb, katastrof. Pôsobí to tiež, že sa zamýšľa nad možnosťou posledných čias, rieši aj schopnosť (u)veriť. SPOILER - inak, možno v niečom aktuálny Knock at the Cabin pripomína Úkryt. Koniec SPOILERU. Tak či tak, imho podarený thriller s atmosférou plnou napätia. Za štyri zaklopkania, ehm, štyri hviezdy.

Pearl (2022)

Film dejovo predchádza X-ku, vysvetľuje zvláštne počiatky Pearl, ktorá je v X staršou, sivovlasou ženou... Aj toto Ti West spracoval zaujímavo, viac dramaticky. Minulosť Pearl je príbehom nešťastnej, jednoduchšej dievčiny žijúcej na americkej usadlosti (konkrétne v r. 1918), kedy vystrájala španielska chrípka. Funguje tu s otcom a matkou, pričom manžel Pearl je na vojne. Sama túži po svetlejších zajtrajškoch a má záujem ich aj docieliť, nech to stojí, čo to stojí. Tento prequelový počin je opäť dosť solídny a Mia Goth tu podáva výkon, za ktorý sa netreba hanbiť. Horor to je, len dosť reznutý naznačenou drámou, drastických scén je tu o niečo menej ako v X, ale určite úplne nevymizli, to nie. (Osobne mi isté veci vo filme v niečom trochu evokovali Normana Batesa.) Tak či tak, za štyri aligátorky Thedy, teda, za štyri perleťové hviezdy.

Vládci chaosu (2018)

Snímka o vzniku temného black metalu v Nórsku, o okolnostiach jeho zrodu, thrillerovo poňatá, tak to by nemuselo byť zlé. A ani nebolo. Ale nemusí to sadnúť a vyhovovať každému, to je jasné. Každopádne (ako bolo aj naokolo naznačené), možno v mnohých aspektoch imho sympatickejší, nenápadnejší (ale aj drastickejší) film ako mainstreamovejší a populárny Bohemian Rhapsody (isto, je to vec vkusu). Lords of Chaos je vlastne o undergroundovom hud. štýle, s menej hviezdnym obsadením (Rory Culkin, možno nie až tak známy ako Macaulay, ale výkon slušný), film je drsnejší, s prímesou depresie a pomerne deštruktívny. Paradoxne, hoci je Lords of Chaos vlastne do veľkej miery o kapelách, divák až tak veľmi nebude počuť hromady metalu a nebude tu mať tony informácií o okultizme kapiel, skôr ide o dramatický, až šialený príbeh, ktorý stál za vznikom tohto subžánru, kedy dvaja lídri kapiel (spočiatku kamaráti) začali postupne so sebou súperiť a až kam toto chorobné rivalizovanie viedlo (Euronymous z kapely Mayhem a Varg z Burzum). SPOILER, kapela Mayhem už roky fungovala pred Burzum a je zaujímavé, že Varg po odsedení si trestu (v r. 2009) pokračoval vo vydávaní albumov (aj v čase výkonu trestu jeho kapela vydávala), v snímke som tieto informácie akosi nezaznamenal. Koniec SPOILERU. Za štyri čierne hviezdy.