Paranormal Activity (2007)

Kreativite sa medze nekladú, alebo ako natočiť funkčný horor ak nemáte žiadne peniaze? Záhada Blair Witch je oproti tomuto už len prostredím a lokáciami výpravný fim. Po celú dĺžku neopustíme priestor jedného domu a atmosféra napriek tomu kvalitne hustne. Postavy síce nie sú úplne z najsympatickejších, ale za tento peniaz (15,000 dolárov??) takéto veci naozaj nemá význam veľmi riešiť. Je totiž dôkazom šikovnosti a umu tvorcov, aký dobre šlapajúci horor dokázali z celej veci napriek neexistujúcemu rozpočtu vykresať. Pracujú so strachom z tých úplne najzákladnejších vecí - z neznámeho a zo zásahu do uzavretého a pokojného domova. Šikovné a pozriem zo zvedavosti aj ďalšie diely.

Hon (2012)

Poctivá a prepracovaná dráma. Mikkelsenova postava je strašná koláž - zakríknutý, slaboch, dobrák, ale smerom ku koncu sa ukazuje aj ako silný a rovný chlap. Zahral to výborne. Kto ma zaujal ešte viac, je malá Klárka. Je to šikovná práca všetkých zúčastnených, ale ako divák vyslovene vidíte čo a ako sa jej preháňa hlavou - na to, že sa jedná o malé štvorročné dievčatko celkom komplexná postava. Aby na plátne bolo dramatické dusno medzi takto malým dieťaťom a dospelým chlapom - to som tuším ešte nevidel. Celý dej je v zásade pochopiteľný a logický. Rozhodne bolo v priebehu filmu nad čím rozmýšľať a páči sa mi, že tvorcovia sa v dramatických scénach držali viac-menej pri zemi. Úplne najviac sa mi páčil samotný záver, kedy aj po vyriešení celej veci vo vzduchu evidentne visí tieň minulých udalostí. A ten len tak nezmizne - nech už boli akokoľvek absurdné. Pochvalu zaslúži aj kamera a pre mňa neopozerané severské prostredie. Palec hore.

Vedlejší účinky (2013)

V zásade to isté ako Nákaza - chirurgicky presný film. Všetkého je tak akurát, nič neprečnieva, ale nič ani zvlášť neuchváti. Popravde som po tom inteligentnom a scenáristicky zaujímavom úvode čakal o dosť menej konvenčné vyústenie - záverečný akt ma preto nudil. Soderberghove posledné filmy subjektívne majú problém, že si držia možno až príliš veľký odstup od celého diania - pôsobia chladným dojmom (čo btw rozhodne nebol prípad takého Traffic). Side Effects teda pre mňa to isté ako Nákaza - presný a solídny film, ktorý ma nestrhol a nepotrebujem ho vidieť znova.

Mládeži nepřístupno (2013)

Prvé dve scénky, plus rande naslepo sú znesiteľné. Zvyšok je kolekciou toho najtrápnejšieho "humoru" aký som kedy vo filme s podobným obsadením videl. Tvorcovia mali k dispozícii absolútne bezprecedentnú zostavu hercov a výsledok je napriek tomu niečo až zarážajúco žalostné. Kŕčovité, silené, za každú cenu hrubozrnné a opakujem - nenormálne trápne. Skrátka úplná sračka, ktorá by si nezaslúžila ísť ani na DVD. Zostáva mi rozum stáť ako sa niekomu podarilo dostať toľko hviezd to takéhoto, ehm, "projektu".

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Žiadny prínos oproti jednotke - hrá sa ťažko na istotu. Z tohto dôvodu logicky filmu chýba sviežosť, ktorou disponoval prvý diel. Je vidieť, že sa pridalo na rozpočte, výprava je veľmi pekná. Opätovne platí staré známe pravidlo, že akčný film je taký dobrý, aký dobrý je jeho záporák. Moriarty je postava, ktorá tvorcom poskytovala široký priestor na skutočne adekvátneho a hutného oponenta pre Holmesa. Jared Harris je solídny a rozhodne nič nekazí, ale chýba mu kus charizmy, ktorá by z neho činila skutočne pôsobivú postavu. A taký je aj celý film - solídny, presný, ale chýba mu šťava. Trošku grádov film naberie až v poslednej polhodinke. Tá film vytiahla v pohode do solídnych troch hviezd. Ak spravia aj trojku, som zvedavý akým smerom sa posunú, lebo toto bolo kreatívne slabé.

Iron Man 3 (2013)

Osobne ma ani jeden Iron Man nijak zvlášť neuchvátil, a ani trojke sa nepodaril opak. Dej nemá ťah na bránku, a zápletka s "vylepšenými" vojakmi išla úplne mimo moje chute. Zato Kingsleyho Mandarin - OK, to som nečakal, a veľmi dobre som sa pobavil. :-) Miestami dobré vtipy a obstojná akcia - všehovšudy fajn jednohubka. BTW - rejža Shane Black je z toho cítiť na sto honov a odviedol dobrú prácu (napriek tomu, že je to IMHO aj ním, že filmu chýba určitá zovretosť).

Nevědomí (2013)

Za prvé - je evidentné, že Oblivion a Trona režíroval ten istý človek. Kosinski kopíruje sám seba - formálne aj rozprávačsky. Hudbu mu opäť robila elektronická kapela a jej skĺbenie s obrazom je aj v tomto prípade miestami ozaj pôsobivé. Príbeh je rovnako ako v Tronovi pramálo originálny, len osobne mám pocit, že vo svojej druhotine Kosinski všetko vybrúsil do funkčnejšieho celku. Z designového hľadiska je Oblivion precízna vec a bavilo ma všetky tie technické hračky sledovať. Rovnako sa mi páči Kosinského záľuba v priestranných, minimalisticky zariadených interiéroch a pedantne komponovaných záberoch (tento kameraman Claudio Miranda sa mi začína fakt páčiť, po kliknutí na jeho profil zisťujem, že vizuálne mi všetko od neho šmakuje). Skrátka určite sa je na čo pozerať. A dej je síce statočne neoriginálny a povykrádaný (v pravom zmysle tohto slova) z X iných sci-fi filmov, ale napriek tomu funguje vlastne veľmi fajn. Nenudil som sa, miestami ma to strhlo a fungovali aj emócie, čo bolo hlavné zlepšenie oproti Tronovi. O to mne vlastne dnes už všehovšudy ide - nepotrebujem originalitu za každú cenu, už som toho videl veľa. Stačí mi ak ma niekto fakt zaujme aj obohranou story. BTW, na moje prekvapenie filmu dosť pomáha samotný Cruise, ktorý obmedzuje svoje trademarkové tiky na minimum a celú vec bez srandy veľmi solídne ťahá. Celkovo príjemne prekvapenie.

Zlomené město (2013)

Veľmi sľubne sa to celé rozbiehalo, po prvej cca hodinke sa ale dovtedy pevný film začína trochu sypať. Prichádza miestami až príliš skratkovité a nahodilé jednanie postáv, ktorému chýbala nejaká pevnejšia logika. Resp. postavy sú vo všetkých prípadoch len rozhoraté figúrky, ktoré sa neposunú nikam ďalej. Filmu zároveň v druhej polovici chýba ťah na bránku, gradácia a napätie. Tieto nedostatky trošku zamrzia, lebo inak je Zlomené mesto po formálnej stránke veľmi fajn a herci sú vo svojich úlohách veľmi dobrí. Ako celok teda pohodová vec, ale mohlo to byť o lepšie.

Pár nenormálních aktivit (2013)

Blbina, pri ktorej som sa veľmi nenasmial. Ale malo to príjemnú energiu, a Wayans je celkom pohodový čiže OK na oddychový večer.

Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Po dejovej a režijnej stránke solídna, old schoolová kriminálka, hoci bez akéhokoľvek prekvapenia. Dej sa tvári sofistikovanejší než v skutočnosti je. To by ale bolo v zásade OK. Nuž ale najväčší kameň úrazu je sám hlavný hrdina. Jeho "caseyrybackovský" životopis ako keby vyletel z nejakého béčka so Seagalom, rovnako ako jeho až absurdná omnipotencia. Skrátka toto je Rambo, Mac Gyver a Colombo v jednom - samozrejme aj ukážkový fešák. Všade bol, všetko videl a samozrejme strčí do vrecka celý policajný zbor, aj ostrieľanú právničku. Takéhoto macha im proste dnes už ja osobne nezožeriem a pôsobilo to na mňa nechcene smiešne,trápne a filmu to dosť uškodilo. Bohužiaľ, do tejto trápnosti skĺzol aj Cruiser, ktorý síce na svoje vek vyzerá dosť zachovalo (ale tá scéna bez trička - no kde to sme? :-D :-D), ale nejakého ostrieľaného armádneho veterána, ktorý má rešpekt kdekoľvek sa zjaví, som mu nezožral ani náhodou. Hlavná postava to teda pre mňa dosť zabila, hoci všetci zúčastnení odviedli solídnu prácu.