Den Šakala (1973)

Knižní předloha Den pro Šakala z r. 1971 skvostná, filmové zpracování z r. 1973 rovněž tak. Jako mladá jsem měla možnost tento film sledovat v televizi. Pamatuji se, jak jsem byla vnitřně rozpolcená, protože se mi Edward Fox s hlasem Eduarda Cupáka hrozně líbil, a přitom se tak nelidsky choval. Anatomie spiknutí, stíhání a zabití. která Vás připoutá k obrazovce.

Byl jednou jeden princ (2018) (TV film)

Roztomilý příběh o nerovné lásce pro všechny teenagerky a seniorky. Nic víc, nic míň. Bod dolů za umělé květinové dekorace v zahradách, ač to mělo být o zahradní architektuře. Nic horšího než vyaranžovanou přeplácanou loďku tam nemohli strčit. Bod nahoru za sympatickou a neokoukanou ústřední dvojici s hlasy Lucie Vondráčkové a Libora Boučka :O).

Tiché doteky (2019)

Trvalo mi hodně dlouho, než jsem pochopila, že se jedná o utopii. Vymývání mozků, a co nejhoršího, ve spojení s výchovou dětí. Nebo dokáže být realita horší než naše zlé sny? Závažnost obsahu by si zasloužila hvězdičku navíc, ale hodnotím filmařinu. Dost statické. Eliška Křenková mě přesvědčila. Přeji jí, aby se nenechala zaškatulkovat.

Columbo (1971) (seriál)

Není teď v TV moc na co koukat, tak jsem si pár epizodami připomněla tuto klasiku. A musím konstatovat, po všech těch načtených detektivkách a zhlédnutých krimi sériích, starý dobrý Columbo. Člověka tak nějak uklidňuje, že zná předem vraha a ví, že dojde k jeho usvědčení, takže si může s požitkem vychutnat scénář činu a postupy Pana detektiva. Úplně se tetelím blahem, když se objeví na scéně, překvapuje padoucha na nečekaných místech, vrací se se všemožnými dotazy a vůbec klame tělem. Nadčasová lahůdka.

Cesta za králem trollů (2017)

Viděno o Vánocích s vnoučaty. Troll je nechával v klidu, zato čarodějky se zlatými jablky se staly postrachem. Pro mě hezké, ale ničím nepřekvapující. Víc než hlavní hrdina se mi líbila závěrečná píseň. Asi jsme jako Češi na pohádky hodně zmlsaní.

Čtvery Vánoce (2008)

Nevím, proč jsem si to pouštěla, když nemám ráda Vince Vaugna. Pak mě překvapilo, kolik hvězd zvučných jmen bylo ochotných vzít tak špatný scénář, ale donutila jsem se dívat do konce. Není to ani vtipné, ani zábavné, jenom trapné. Takový ten buranský americký humor, jenom to mate názvem.

Zimní love story (2019) (TV film)

Romantický příběh s neotřelým nápadem poslat na turné autorského čtení dvojici spisovatelů. Úvodní dobře nabroušené dialogy bohužel brzy vyšumí, pak už je to jen uvzdychané a předvídatelné.

Vraždy v Sandhamnu (2010) (seriál)

Knižní předlohy neznám, ale je patrné, že je psala žena pro ženské čtenářky. Příběhy řeší napůl vyšetřování a napůl srdeční peripetie. Takže žádná drsná škola. Blízko k romanci má i to, že na švédských ostrovech svítí slunce, všichni jsou opálení a vystylovaní. Dobrý doplněk k léčení virózy, jako hrnek sladkého čaje.

Stíny spravedlnosti (2019) (seriál)

Dobrá podívaná, ať už po jednotlivých dílech nebo v souvislé řadě. Svižný děj, bez zbytečného násilí. V průběhu 13 dílů sledujeme rozmanité případy pomoci neprávem odsouzeným, které jsou propojené osobním příběhem hlavní hrdinky a jejího bratra. Poučný vhled do světa současné americké justice. Efektní závěr.

Pařba o Vánocích (2016)

Po přeslazených romantických filmech, vysílaných o Vánocích, je tahle pecka jako blesk z čistého nebe. Nejvíc mě těšila představa být zaměstnancem firmy, která si nehraje na nějakou štábní kulturu, kde se všichni dokážou chovat přirozeně a příležitostně odvázat. Přes gradující apokalypsu vánočního večírku jsem se celou dobu dobře bavila a to bez požití jakýchkoli podpůrných látek. Dík scénáristům.