Leviathan (1989)

No tak tohle ne. Čekal jsem podle komentářů lepší film než Deepstar Six, ale opak je pravdou. První hodinu se naprosto nic neděje a poté se děje jen zmatek, ve kterém umírají postavy nudně, mimo kameru, aniž by to někomu zvlášť vadilo. Postavy jsou veskrze nesympatické, příšeru tvoří změť chapadel a ve finále kriploidní klon vetřelce. Ostatně z Vetřelca si autoři půjčili i způsob zrození stvůry či zlou a všemocnou Společnost. Podle režiséra, herců a Stana Winstona jsem očekával zábavu, ale dočkal se totální blbosti. Hvězdička za klasickou a přesto fajn scénu na konci před titulky. EDIT: Po dalších shlédnutí přidávám hvězdičky. Ono se to opravdu vleče, ale tyhle dlouhý rozjezdy byly v 80s hororech spíše standartem. Naopak herci jsou celkem zajímaví - Weller z Robocopa, Crenna z Ramba, Sten ze Sám doma a pár dalších. A celkově je to docela slušně natočené na to nechávat jednu hvězdičku.

Hlubinná hvězda šest (1989)

No osmdesátkové béčko jak vyšité. Viděl jsem mnoho lepších, ale i horších hororů z té doby. Tady je vše jasné od začátku, karty jsou rozdány, postavy rozděleny na symaptické, nesypamtické a zbytečné, monstrum je podle známého vzoru neviděného se více bojíme dlouho skrýváno a když se objeví, stojí to zato. Takže docela fajn film s uvěřitelnou posádkou, ale neuvěřitelnými blbostmi jako příšera která zničí celou ponorku, ale vleze se do místnosti velké jako můj obývák. Takže tři. EDIT: Po druhém shlédnutí solidní spád, ale mizerní herci a celkem špatné efekty. Hodnocení ponechávám.

Mission: Impossible III (2006)

Těžko hodnotit. Čekal jsem nářez roku a ono to i snad bylo kdyby... Kdyby se režisér nesnažil spojit nespojitelné - realismus a zvraty ala Lost se špionážním archetypem seriálu, který vznikl už v šedesátých letech. Některé scény (Benátky, most) jsou geniální, jiné (finále, Německo) na pomezí trapnosti, střídají se zde načičané záběry a vypilované vizuální orgie na jedné straně a syrová ruční kamera na druhé se špinavými filtry na druhé. Ve výsledku to pak vypadá, jakoby se režisér snažil zavděčit oboum táborům - jak fandům klasiky, tak moderního realismu. Neříkám, že to nebylo fajn, ale čekal jsem více.

Miami Vice (2006)

Tak tohle je pro mě zklamání roku. Čekal jsem nadupaný akční film, dočkal jsem se něčeho na pomezí kriminálky se stokrát omletým námětem a zoufale nefungující romance. Film má zvláštní kouzlo - během sledování Vám začne stále méně a méně záležet na postavách, na tom jak to dopadne i na tom proč, kdo a co. Jen čekáte až se něco stane. A když už se 10 minut!! před koncem dvojhodinového filmu rozjede akce, je natočená moderním (chaotická ruční dokumentální kamera) způsobem a není z ní v podstatě nic vidět a pak film prostě vyšumí, aniž by dořešil půlku věcí. Herci hrají jak o život, ale nemají co hrát, režisér předkládá dokonale krásné záběry, které dokonale uspávají. Tohle že natočil Michael Mann, režisér mého milovaného Posledního Mohykána a Nelítostného souboje? A opravdu nechápu ty vysoké hodnocení tady, kdejaké béčko s Van Dammem by mě pobavilo více (aspoň tím, jak je pitomé).

Země mrtvých (2005)

Nejlepší horor roku 2005. Mistr Romero ukázal všem, že to pořád umí a nejenže se mu podařilo vytvořit působivé postapokylyptické město, ovládané jedním tyranem a ukázat rozdíl v životní úrovni lidí "dole" a "nahoře", ale zároveň vytvořil nejgeniálnějšího zombíka vůbec - Buba, kterému dal inteligenci a vůdcovské schopnosti. Závěrečný masakr je lahůdkový, vozítko připomínající hru Command and Conquer skvělé a finále není tak pesimistické, jak to v průběhu filmu vypadalo. Parádička.

Saw 2 (2005)

Jednička byla naprosto vynikající a přestože jsem nad touto sérií postupně zlomil hůl, dvojka si stále udržela skvělý standart. Místo dvojice obětí tu máme paralelně dvě místa děje - policejní jednotku, která pod vedením detektiva oblíčí Jigsawův dům a sleduje na druhém místě smrtící hru osmi lidí, uzavřených v domě plném pastí. Právě tahle část mi hodně připoměla Kostku a hodně se mi líbila. Nechybí tu brutální smrti i skvělé finále i pointa a zatím to není nastavovanou kaší. Pro mě výborný horor.

Klíč (2005)

Pro mě veliké překvapení. Po všech těch mysteriozních filmech, které nudí k smrti jsem tady najednou viděl, že to jde, natočit opravdu strašidelný film. Klíč staví na praktikách voodoo (nebo tady spíše hoodoo), které nejsou tak okoukané a pracuje s nutností uvěřit v hoodoo, aby mělo účinek. Obsahuje pár děsivých scén a hlavně geniální pointu a vysvětlení.

Prokletí (2005)

Kupodivu docela slušný horor, který jako by vypadl z pohodových 90. let. Žádný ultranudný odhalování nějakých starých záhad, ale komediální teen hororová akce. Ale na Cravenovy starší horory to zas nemá.

Dům voskových figurín (2005)

Už se to lepší. Dům voskových figurín (nevím proč jsem myslel, že to bude remake klasických béček z 80. let) se pomaličku rozjíždí, obsahuje herce na zabití (Paris Hilton je snad ještě horší herečka než zpěvačka), ale i pár slušných vražd (bohužel můj oblíbený Jared Padalecki ze Supernatural to dlouho nepřežije) a kupodivu perfektní finále ve voskovém domě.

Jeskyně (2005)

Tady pudu proti většině, ale já se u Jeskyně prostě bavil. Je to béčko jak hrom, ale příjemně osvěžující. Kdy naposledy byl v kinech horor o nějaké skupině, procházející uzavřené prostředí a bojující s monstry? Monstra jsou solidně udělané, veškeré akční scény parádní, postavy naproti tomu úplně naprd... Mít to to režiséra a herce jako třeba Chobotnice, dal bych i více.