Hory mají oči 2 (2007)

Místo obyčejných lidí stojí proti mutantům "speciální" jednotka. Ta je natolik blbá, že to až bolí a i když je film o dost blbější než první díl, paradoxně mě bavil víc, protože jsem se docela dobře nasmál. To ale asi nebyl účel tvůrců.

Hostel II (2007) odpad!

V roce 2007 ubylo blbejch hororů a vznikly i některé úplně super. Mezi nimi ční další odpad Hostel II, u kterýho jsem měl co dělat, abych nehodil šavli.

Cesta do neznáma (1995) (seriál)

Jeden z kultovních seriálů 90. let. Pamatuju si ho z roku 1998, kdy jsme ho s bráchou hltali a vlatně díky němu zbožňuji ve sci-fi paralelní reality. Dlouho jsem potom sháněl zbývající série a a nakonec se povedlo. No a jak hodnotit? Nejlíp po sériích. 1. řada - 100%. Absolutní bomba. Génius Quinn, obyčejná holka Wade, hašteřivý, geniální a občas prakticky nepoužitelný profesor Arturo a černošský ex-zpěvák se selským rozumem Rembrandt vytvořili skvělý tým a tvůrci vytvořili skvělé paralelní světy. Řešili se problémy typu vláda žen nad muži, nedostatek antibiotik, hipísácký svět, nebo kontrola populace. Akce byla spíše za odměnu a občas a celkově paráda. 2. řada - 90%. Stále stejná sestava, stále fantastické díly (mafiánský svět, svět zakázaných technologií, vyhynulí muž nebo svět ovládaný mladými), občas ale i béčkové. Jinak ale stále super. 3. řada - 50%. Obrovský propad a SPOILER: V půlce hodně trapně a lamersky umírá Arturo a už to není ono KONEC SPOILERU. Tahle řada začala vykrádat ve velkém různé filmy, objeví se např. Oheň, Noční můra v Elm Street, Mad Max, Chvění a místo inteligentních námětů jsou tu najednou androidi, druidi, Jack Rozparovač, zombie, mostra atd... Silně béčková řad. 4. řada - 70%. SPOILER: Přicházíme o Wade, objevuje se Quinnův bratr Colin KONEC SPOILERU. Obyčejné díly jsou trošku kvalitnější i když na první dvě série to nemá, ale navíc se seriálem táhne hodně slušná dějová linka boje s Kromaggy, která má šmrnc a pozvedeá seriál výše. Také je to o dost více akční. 5. řada - 40%- SPOILER: Přicházíme i o Quinna - hlavního hrdinu a Rembrandt se třemi "nováčky" to prostě neutáhnou. KONEC SPOILERU. Příběhy mě přestávají bavit, některé jsou vyloženě na odpad, sice pár fajn dílů se najde i tady... ale celkově je to slabé. No a ve finále přichází největší prasárna - děj není ukončený!!! Celkově? Fajn seriál, který ale šíleně rychle upadal.

Star Trek: Enterprise (2001) (seriál)

Enterprise je vynikající seriál. Je škoda, že se neudržela déle a možná znamenala svými tržbami a ratingem hřebíček do rakve Star Treku (i když nový film se blíží), ale nedá se jí mnoho vytknout. První série obsahují vzrušení z objevování nových světů, v podstatě sledujeme první lidskou loď, která zkoumá vesmír, potkává různé kultury. To vše podpořeno celkem zajímavou posádkou, občasnými setkáními se "starými známými" rasami a vynikajícími efekty a akčními scénami. A v okamžiku, kdy by seriál mohl začít nudit, přijde zvrat jak hrom a celou třetí sérii se rozjíždí velkolepý kontinuální příběh, který nemá chybu a posadí Vás na zadek. A ve čtvrté sérii zase potkáte mnoho starých známých, poznáte jak to bylo s Vylepšenými, historii Vulkánců, Andorijců i Klingonských hladkých čel. Enterprise je Star Trekem, který v sobě spojuje to nejlepší z mnoha jiných - dodrodružství ale původní série, kontinuální příběh ale Deep Space Nine, efekty a akci ale Voyager a stojí opravdu za to.

Star Trek: Vesmírná loď Voyager (1995) (seriál)

Těžko hodnotit, když Voyager byl ze Star Treku první, co jsem viděl. Tehdy jsem seděl u obrazovky každý pátek a fandil statečné posádce, aby se jim podařilo vrátit domů. Jenže o pár let jsem viděl seriál celý a viděl klady i zápory. Ty nejhorší jsou nevyrovnanost dílů - některé jsou na pět hvězdiček, ale některé a není jich málo na odpad. Druhým nejhorším záporem je nezajímavá posádka. Jistě je tu skvěle protivný, později ironický a nakonec hluboce lidský holo Doktor a také Neelix s neustále dobrou náladou a s připravenou radou a sexy Sedmá, ale na druhou stranu nejpříjemná, nesympatická a hlavně občas nemyslící Janewayová (nejhorší kapitánka ve Star Treku), nudný Chakotay, Tuvok (ano je to Vulkánec, ale v porovnání se Spockem), B´Elanna (to má být Klingonka??) a hlavně Harry Kim, který nedokáže ani utáhnout díl, postavený na něm. V kontrastu s tím jsou napínavé díly, hlavně s Borgy, pěkné efekty a akční scény a neustálý boj s neznýmým prostředím a snaha dostat se domů. Ale to je občas prostě málo.

Star Trek: Hluboký vesmír devět (1993) (seriál)

Předem chci napsat, že každý, kdo tenhle seriál odsoudí jako nudný ho nemohl vidět celý. Protože přesně tohle jsem si říkal já na začátku - první a druhá série přinesli občas zajímavý příběh, ale většinou se vše odehrávalo na stanici, kde občas někdo přišel a něco se dělo. Občas přišla nějaká akce, výsadek na jinou planetu, ale jinak nuda. Zlom přišel později - kdy začne vystrkovat růžky Dominion, začínají první války, spojenectví, zrady, objevují se postavy, které nejsou černobílé, ale které změní několikrát stranu. Seriál je sérii od série lepší, postavy Vám začnou připadat jako skuteční lidé a vše vrcholí několika vícedíly, kde jde doslova o všechno. A ve finále, které v podstatě vyřeší všechny dějové linie, uzavře všechny postavy (což dnes nebývá pravidlem) Vám začne být líto, že vše končí. Jedna z nejlepších vesmírných ság, co znám a to myslím vážně.

Star Trek: Nová generace (1987) (seriál)

Tak tenhle seriál mi přišel vždy trochu nudný - vlajková loď Federace s posádkou, která se snaží řešit všechny problémy mírovou cestou. Minimum akce, efektů atd, navíc první série je kopírkou původního Star Treku. Jenže můžu odsoudit seriál ve kterém se později začne odehrává mnoho skvělých příběhů a který má největší plus právě ve skvělé posádce? Ať už gentlmanský kapitán Picard, který se nebojí bojovat, když musí, drsný, málomluvný a čestný Worf nebo nejlepší postava, android Data, který se krůček po krůčku snaží dojít k cíli stát se člověkem. Nejen tyhle ale i další skvěle napsané postavy nakonec způsobí, že si člověk zvykne na pomalejší temno vyprávění a seriál si oblíbí.

Star Trek (1966) (seriál)

Geniální sci-fi náměty, které se staly základem pro mnoho jiných dílů jiných seriálů, spousta akce, dobrodružství, napětí, na druhou stranu minimum technoblábolů, což byl problém pozdějších Star Treků. Navíc sympatická posádka v čele s nesmrtelnou trojicí Kirk, Spock, McCoy. Nevýhodou jsou snad jen zastaralé papundeklové kulisy a opravdu k smíchu efekty, ale přesto je to klasika, začátek kultu.

Krajní meze (1995) (seriál)

Jéé, já tu nemám komentář k jednomu z nejlepších sci-fi seriálu všech dob? Tak jak začít? Asi tak - v 96-97 přišel seriál, který v té době pro mě byl jako zjevení. Sci-fi seriály se u nás sice vysílalo, ale buďto v té době pro mě nudný a nepochopitelný Star Trek, nebo spíš do krimi/hororu laděné Akta X, nebo úlěťárny, které využívaly sci-fi prvky jen jako prostředku k akci (Zmije, Robocop). A najednou přišly Krajní Meze a já věděl, že to je láska na celý život. V každém díle se odehrávalo něco jiného, v každém díle byl jiný sci-fi námět, byl z jiné doby, jiného prostředí a s jinými hrdiny, dokonce i z jiného subžánru. Rodinná dramata, thrilery, hororové díly, romance i hardcore sci-fi. Společného měli jen většinou obyčejné lidi, kteří se střetli s něčím neobyčejným. Mimozemšťani hodní i zlí, roboti, cestování časem, úžasné vědecké objevy, vesmírné díly z daleké budoucnosti i příběhy takřka ze sousedství. Navíc to byly příběhy, u kterých nikdy nebylo jasné, jak skončí. Kolikrát se mi stalo (a určitě jsem nebyl sám), že při sledování příběhů přišlo finále a poté pointa, která naprosto změnila celý děj a donutila mě koukat s otevřenou pusou a otázkou "jak je tohle možné". K tomu známí herci, nezapomunetelné moudro na začátku i na konci od pana Lukavského, ucházející efekty. První dvě série jsou naprosto bezchybné, později od třetí série (to už jsem měl něco nakoukáno) už začala kvalita mírně kolísat. Jistě některé díly (ale zas tolik jich nebylo) byly dokonce příšerné, některé jen průměr, ale stále v každé sérii bylo spousta příběhů u kterých se znovu dostavoval onen wow efekt. Třešničkou na dortu byly vzpomínkové díly, které zručně (i když to občas zaskřípalo v logice) spojovaly různé příběhy, přičemž to tu nebyla výplň, ale plnohodnotné díly s mnohdy drsnou pointou. Seriál skončil a já mám strach, že nic podobného už nevznikne... dnes už na to není doba, sci-fi žánr pomalu mizí a pokud přijde, jedná se o komix, nebo o něco ultrarealistického, kde není pro fantazii místo. Nicméně pro mě je tohle zlato na poli seriálů. Pro úplnost - nejlepší epizoda je pro mě Quality of Mercy - ve válce s mimozemšťany je zajat voják a umístěn do vězení s mladou holčinou, kterou mimozemšťani pomalu mění na jednu z nich. Veškeré pokusy o útěk končí špatně a hlavní hrdina si pomalu uvědomuje, že se odsud nikdy nedostane... kdo viděl a pamatuje si díl včetně pointy, pochopí.

Babylon 5 (1993) (seriál)

Tak tohle mě dostalo. Napoprvné, napodruhé i napotřetí. Je to prostě jízda, ze začátku pomalejší, seznamovací, ale jak se seznámíte s postavami, začnete je mít rádi, není úniku. Následuje smršť, která překoná i Deep Space Nine. Velkolepý, do puntíku naplánováný, skvělé zrežírovaný a zahraný kontinuální děj. Zrady, přátelství, umírání, války, velkolepé bitvy, diplomatické vyjednávání, spojenectví, ale i lásku, humor, romantiku, nenávist, to vše se zde dá najít. Koho neodradí slabé efekty a rozjezdová první řada, dostane nejlepší sci-fi seriál, jaký byl natočen.