Černobylské deníky (2012)

A takový úžasný film z tohohle námětu mohl být. Třeba hra S.T.A.L.K.E.R. z tohohle prostředí a námětu vykřesala pomalu herní hit roku. A Černobylské deníky? Představte si libovolné sídliště v Česku, vybydlené nepřizpůsobivou menšinou, vypusťe do něj šestici pitomců, kteří zde budou trapně pobíhat a uhýbat padajícímu bordelu a máte tenhle film. Film trvá hodinu dvacet, po hodině konečně někdo za šíleného zmítání mobilní kamerou někde zařve. Pak je to řekněme dvacet minut celkem napínavé i když potvory prakticky není vidět a nakonec to zabije absolutně debilní konec. Lacinost prostředí a vizuálu je taková, že mám pocit, že bych něco podobného zvládl natočit i já v brněnském Bronxu.

Texaský masakr motorovou pilou 3D (2013)

Jsem v rozpacích. Leatherface nikdy nebyl můj miláček, buranské vyvražďovačky které tak úspěšně bodovaly prvních pár let nového miliénia mě nebraly. Pach krve, Hory mají oči, remaky Masakru to šlo všechno víceméně mimo mě. Jenže hororový žánr nabral poslední roky směr vstříc laciným found footage, nekonečně nudným duchařinám a nově i artu převlečenému za horor. Takže jsem si po dlouhé době pořádný krvák plný kuchání, porcování, sekání, řezání doopravdy užil, tak na 4-5*. Na druhou stranu příběh. To že postavy v podobných filmech jsou dementní by se dalo čekat, ale tady to je neskutečné. Nekonečné zakopávání na útěku, hrdinka co skáče na ruské kolo (a udrží se viset!), polda co má před očima magora s motorovkou a nestřílí, totéž šerif na konci. A až někde k odpadu to sráží absolutní scénáristická demence posledních cca 20 minut. SPOILER. Hrdince psychopat zabije všechny kamarády, ta se ale doví o rodinné historii a ve finále mu nejen pomůže zabít ostatní, ale rozhodne se o něj starat!! Scénář na zlatou malinu. Každopádně nenudil jsem se, bavil a s vypnutým mozkem a krásnou hrdinkou to na 3* vytlačím.

Tichý experiment (2014)

Z vnějšího pohledu je Tichý experiment krásné retro. Výprava, styl kamery a filtr, ošuntělé lokace, dokonce i kostýmy, líčení a typy herců vypadají přesně jako z roku 1974, za to body nahoru. Uvnitř je to bohužel naprosto tradiční moderní duchařina, kde tým vědců zkoumá posedlou dívku, reálně naprosto nic nedělají a vše neodvratně směřuje k pár ohraným nadpřirozeným kouskům ve finále a špatnému konci. Je to nuda podpořená mizernými postavami, otravným found footage a ještě naprosto nedobovým chováním kde každý chce někoho šukat, ideálně někoho jiného, než zrovna šuká. Stálo by to za prd v roce 1974 a stojí za prd i dnes, navíc v té době ještě Hammer točil trošku lepší filmy, i když taky mlel z posledního.

Šibenice (2015) odpad!

Asi nejpříšernější found footage horor co jsem kdy viděl. Parta příšerně přehrávajících a ječících neherců hrajících příšerné kretény pobíhá po škole a nechává se zabíjet duchem kata. To vše kvůli 20 let staré tragédii. Byl by to hloupý horor i kdyby to bylo natočeno tradičně, například hned první zamčené dveře jsou tak zpuchřelé, že by stačilo pár kopanců a vyvalily by se z pantů. Ovšem třepající se a vypadávající kamera a především vizuál jak z amatérského porna tomu dodávají ty pravé odpadové grády. Nepochopím jak se tohle mohlo někde dostat do kin.

Ouija: Zrození zla (2016)

Druhý díl Ouijy je překvapivě o něco lepší než relativně nudný a nepřekvapivý díl první. Nabízí prequelový příběh rodiny Zanderových, která v prvním díle strašila, retro stylizace je fajn a lekačky a hororové scény v závěrečné části poměrně slušně fungují. Děsivá holčička, nějaké to lítání vzduchem, chození po stropě či stěnách, klasika která neurazí. Jediné dva problémy jsou tradiční hodinový rozjezd než se něco začne dít, který od nudy nezachrání ani slušné postavy. A pak díky tomu, že jde o prequel a víme jak postavy dopadnou je napětí prakticky nulové... těžko se dá fandit a držet palce postavám, když víte jak to skončí.

47 metrů: Mimo klec (2019)

Ve druhém díle režisér razantně omladil "masíčko", zvětšil počet potenciálních obětí a celý děj situoval do podvodních jeskyní plných žraloků. Vznikla tak výpravnější, akčnější záležitost, kde nechybí nečekané a krvavé úmrtí. Na druhou stranu se to inteligečně už pomalu blíží všem těm videobéčkům z devadesátek či TV filmům ala Sharknado. Závěrečná plavba na loď je sice nervydrásající, ale neskutečně stupidní. Nicméně 3* dávám, protože na rozdíl od spousty "inteligentních" hororů jsem se nenudil ani na chvíli a žraloci jsou pro mě o dost děsivější, než vrzající dveře či křesla z různých duchařin :) PS: Přišlo to jen mě, nebo má režisér fetiš na zadky? Ty záběry jsou tam prakticky neustále, teda ne že bych si stěžoval :)

47 metrů (2017)

Dvě pipiny si vyrazí do Mexika na dovolenou, nechají se ukecat na zaručeně bezpečné potápení v kleci se žraloky a samozřejmě co čert nechtěl skončí v kleci na mořském dně 47 metrů pod hladinou. Rychlé vynoření nepřichází v úvahu, protože dekomprese a žraloci, dochází kyslík, obě holčiny hysterčí. Musím uznat, že jsem se nenudil a ač bych si v podobné situaci nejspíše prohnal hlavu harpunou, holčiny bojují a nakonec se v nervy a maso drásajícím finále odsud dostanou... a pak přijde naprosto dementní scénáristický zvratek, který to dokonale pohřbil a celý film mě zkazil. Proboha na co potřebuje žraločí horor pointu? Takže nakonec jen 3*. PS: V životě by mě nikdo na podobné "dobrodružství" nedostal.

Dům na konci ulice (2012)

Nebylo to tak zlý jak jsem čekal od rodinného thrileru/hororu s tradičním námětem. Matka s dcerou se stěhují do nového domu a sousední dům skrývá děsivou minulost. Dcera zabila rodiče a zmizela a syn zde žije sám a je celý městem považován za úchyla, což samozřejmě dcerušku inspiruje k tomu, aby ho začala balit. Ze začátku je to tradičně nuda, ale pak přijde pár celkem slušných zvratů a finále se mění v parádní naháněčku s psychopatem, kde nechybí pár mrtvol. Spíše thriler, do hororu to spadá max tak téměř slasherovým finále než, že by tam bylo něco hororového, ale slušný. Jen ta Lawrencová... zpruzený výraz, obtloustlá, jakákoliv jiná béčková herečka by byla lepší.

Oculus (2013)

Nečekaně kvalitní horor. Bratr a sestra se připravují na zničení prokletého zrcadla, které jim v dětství zničilo život. Mají kamery, alarmy, náhradní světla, jídlo a pití a také "pojistku smrti". Zrcadlo totiž vytváří mocné iluze, ovlivňuje lidskou psychiku a dokáže ovládat elektřinu. Přestože tu není skoro žádné gore ani lekačky, kupodivu to funguje. Jedna filmařsky kdy sledujeme paralelně současné dění a minulost a jednak v té rovině, že člověk absolutně netuší, co je skutečné a co není. Nepomůžou kamery, technologie, nic, díky čemuž je to parádní psycho. Je tu i pár chuťovek (rozkousnutá žárovka vede) a finále na nasrání, ubírat za něj hvězdičky nebudu. Hodně slušné překvapení.

Zrození ďábla (2014)

A další found footage. Tentokrát o mladém páru, čekající dítě, které je ďáblovo. Rosemary ale může být v klidu, tohle je jen tradičně nudný prefabrikát. Je tu sice celkem sympatický pár a když se to rozjede, nechybí troška magie, krve a házení s lidmi, za což dávám ty 2*. Zbytek je ale klasika - hodinová nuda než se začne něco dít, zlo se kterým nelze nic dělat (veškeré pokusy hrdiny skončí u kněze který mu přeloží větu z bible), špatný konec a třepající se kamera. Nejvíce mě na těchto rádoby reálných hororech vytáčí, že hrdiny může někdo kuchat a mordovat, ale oni ani těsně před smrtí nepustí kameru z pazour.