Superman se vrací (2006)

Superman se vrací je poslední a největší sci-fi rest z nového milénia. A je to krásný návrat. Odehrává se pět let po událostech z druhého dílu, kdy se Superman vrací z pátrání po přeživších z Kryptonu. Po návratu nachází Lois se synem a jiným mužem, který je starostlivý, milující a hrdinský a čelí hořkosti, že na něj nepočkala (není se čemu divit). Singer přistoupil k sequelu s naprostou úctou k originálním filmů. Retro titulky, retro stylizace, v akcích burácí legendární Williamsův motiv, je tu stejné pomalé tempo vyprávění jak v originále. Je tu opět Lex s šíleným pozemkovým plánem a Singer dokonale pochopil o čem je Superman. O obřích hrozivých katastrofách majestátně natočených, které Superman odvrací, o hrdinovi, kterému záleží na každém životě. Man of Steel, ve kterém je Superman zabíjí a zdemoluje půlku města by se mohl učit. Je to pomalejší, ale veškeré akce jsou úchvatné a v podstatě bych neměl jedinou výhradu kdyby... SPOILER: Na konci se nevyřeší nic... trojúhelník Superman, Lois a Richard, Loisin syn, vztah Clarka a Lois. Ani Lex není nijak potrestaný. Natočit film založený na vztazích a pak s nimi za 2,5 hodiny ani nehnout je na prd, protože dávám jen 4*, jinak je to krásný retro návrat.

Svět podle Prota (2001)

Psychiatr Mark Powell se ujímá pacienta Prota, který tvrdí je mimozemšťan z planety K-Pax. Prot vypadá jako člověk, v hypnóze odhaluje střípky minulosti, ale zároveň do všech detailů popisuje sociologii, přírodu i astronomické příznaky planety, které jsou vědecky správné, vidí UV světlo a umí komunikovat se psy, nebo nevysvětlitelně zmizet. K-Pax je film, který znám ještě z trailerů z videopůjčoven, ale dodnes mi unikal a vždycky jsem si říkal - tak jak to je? A je to úžasný film. Dva fantastičtí herci Spacey a Bridges, jejich jiskrné dialogy, vztah pacient/lékař který se mění v hluboké přátelství. Uvěřitelné emoce, děsivá tragédie z minulosti, parádní vedlejší postavy (celé osazenstvo blázince) a celkově parádní filmařina. Takový ten film, ve kterém Vám nic nepřekáží, nevadí, není co kritizovat. I to klišé "zaměstnaný otec co nemá čas na rodinu" jsem odpustil. A jak to dopadlo? SPOILER: To už si rozhodněte sami, protože režisér dává dost argumentů pro ten i onen konec. Můj názor je, že to do sci-fi nepatří, ale i tak je to moc krásný film.

Donnie Darko (2001)

Už těch divných, nadhodnocených, nezávislých "sci-fi" o ničem začínám mít plné zuby. Naštěstí těch co jsem kdysi neviděl už moc není. Sci-fi by měla být zábava a platilo to celé dlouhé dekády, ale třeba Donnie Darko není napínavý, akční, nemá skvělé efekty ani není geniální časovkou plnou paradoxů. Cestování časem je tu jen tak na okraj, zasazení do osmdesátek obstará pár zcela zbytečných hudebních odkazů ve formě "klipů". O čem to tedy je? O mladíkovi kterému nikdo nerozumí, první lásce a chlápkovi v kostýmu králíka, který mu věští konec světa a nutí ho páchat zločiny. Je tu tuna zcela zbytečných vedlejších postav, zahraných známými herci, další tuna zbytečných vedlejších linií. Bavil mě hrdina s tou holkou, dostal mě jeden zvrat a jedna tragédie, moc se mi líbí předělávka Mad World z tohohle filmu mno a to je tak všechno. Zbytek filmu jsem se nudil, konec jsem vůbec nepochopil a mám pocit, že v roce 1988 by takhle nudnou překombinované "sci-fi" nikdo nenatočil.

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Nádherná vztahovka. Úvodní čtvrthodinka, kdy se Carey a Winslet "seznámí" je tak magicky reálná jak krásně ukazuje dva lidi co jsou ztraceni, že mi vyrazila dech. Pak nastoupí sci-fi, mazání vzpomínek a odhalení, že ti dva spolu už byli, rozešli se a zpětně sledujeme vztah od rozchodu, hádek, krásných chvil až po seznámení. Je to geniální, dojemné, vzpomněl jsem si u toho na pár holek, které jsem opravdu miloval i těch, které mé city neopětovaly. "Nehezká", praštěná a impulzivní Winslet a zdeptaný, "nudný" Carey jsou fantastičtí a být to jen o nich, dal bych klidně 5*. Jenže ona je tu i ta sci-fi pasáž - mazání paměti je spousta psychedelických scén, včetně absolutně trapné mimino scény (nejspíše aby se mohl herec vyblbnout), do toho zbytečné mikropříběhy vedlejších postav a všechno tohle mě zážitek spíše kazilo a rozmělňovalo. Na druhou stranu, nebýt toho sci-fi, tak bych si podobný film v životě nepustil. Možná časem přidám ti tu pátou, zatím 4*.

Fontána (2006)

Přesně jak jsem čekal, nedostalo mě to a se sci-fi to nemá nic společného. Fontána mě připomenula nedávno viděný Atlas mraků, který byl ale mnohem propracovanější. Tady máme také tři příběhy se stejnými postavami napříč časem. Ve středověkém se conquistador vydává najít mezi Maye pro královnu strom života, v současném se nedokáže smířit s tím že mu žena umírá na rakovinu a v budoucím cestuje se stromem života v jakési bublině k umírající hvězdě. Minulost a budoucnost jsou snové, nepochopitelné, (zvlášť ten konec jsem absolutně nepobral) a možná i nereálné, současnost je slzopudné drama, které ač se tu hodně brečí mě prostě nedojalo a to mě dojme kdejaká blbina. Místy nádherná hudba, krásné efekty ve finále, skvělí Jackman i Weiszová, ale ty pětihvzědičkové ódy prostě nechápu, prostě nejsem cílová skupina podobných artových filmů. 3* za výše popsané klady, za to že jsem se příliš nenudil a abych tomu nekazil rating.

Splice (2009)

Mě se to teda nelíbilo. Režisér vztal v podstatě tisíckrát omletý námět, kdy si vědci hrají na Frankensteina a stvoří v laboratoři něco co se jim vymkne z rukou. Takových béček byly v devadesátkách plné videopůjčovny, takže se Natali rozhodl že druhá vyvražďovací půlka nebude a místo toho bude nudné rodinné drama. Dren je humanoidní dívka s pár zvířecími částmi, ale "rodiče" ji drží ve sklepě/stodole, "matka" se chová jako po laktační psychóze, když dcerka zabije kočku, neváhá ji nahou připoutat ke stolu a useknout ji zaživa ocas. SPOILERY!!! Ke konci se režisér zblázní a vychrlí na nás své úchylné fantazie, takže "otec" nejprve ošuká svou dospívající "dceru" což mu manželka asi po minutě nadávání odpustí, pak se ve finále změní dceruška na syna a pro změnu proti její vůli ošuká "matku". Finální zvat je taky naprosto mimo. KONEC SPOILERu. Slušně zahrané, pěkné efekty, ale jinak nuda a navíc pekelně ujetá.

Zakletý v čase (2009)

Krásná, reálná a smutná časovka u které ani nevím, proč mi tehdy v roce 2009 utekla. Snad se mi to zdálo málo sci-fi, možná by mě to tehdy ani nebavilo. Já vždycky toužil cestovat v čase, ale tady je to bráno jako prokletí. Henry netuší kdy zmizí, kam půjde ani na jak dlouho. Objevuje se bez šatů, je pronásledován a nedokáže změnit nic z toho, co už se stalo. Táhne ho to k malé holčičce Clare, pro kterou se stává první láskou a která si ho v dospělosti jako "mladšího" najde a dají se dohromady. Tak trochu něco jako Doctor Who a River Song. Je to krásná vztahovka, kdy člověk sleduje, jak mizení ovlivňuje život páru, jaký problém může být třeba těhotenství s Henryho genetickou dědičnou poruchou... a která se bohužel blíží ke smutnému konci, za který bych tvůrce nakopal. I tak si to 4* zaslouží za nenudící romanci plnou časových nápadů a hlavně za přirozeně krásnou a milou Rachel McAdamsovou, kterou bych jako svou osudovou lásku bral hned všemi deseti.

Příšerky z podkroví (2009)

Příšerky z podkroví se nedají brát jako sci-fi, jsou tu sice ufouni, ale mrňaví, legrační a jinak je to čistě dětský film. A vlastně příšerná kravina, kde si mimozemšťani nejsou schopni poradit s partou děti na chatě, ale kravina zábavná, vtipná co rychle uteče. Mimozemšťani mají dálkové ovladače, které z ňoumovitého přítele teenky udělá mašinu na gagy, zatímco děti bojují petardami, paintbalovými puškami a vším co je po ruce a rodiče ničemu nevěří a nic netuší. Vidět to jako dítě, budu nadšený víc, nicméně i dneska je kung fu souboj ňouma vs. babča naprosto geniální :) PS: Ashley Tisdale na teenagerku fakt nevypadá a ten její přítel už vůbec ne.

Dragonball: Evoluce (2009)

V dohánění restů jsem se rozhodl dojet i pár filmů, které by mohly být sci-fi z první dekády miliénia. Dragonball: Evoluce podle slavného anime seriálu ale se sci-fi nemá nic společného. Odehrává se v naší době a sleduje příběh rozšiřující se skupiny hrdinů, kteří se snaží najít 7 magických koulí, aby zastavili nepopsatelné zlo a je to šílené, ale opravdu šílené béčko. Těm 42% tady se vůbec nedivím, jenže... já se prostě skvěle bavil. Je tu trochu karate, trochu magie, všechny holky jsou krásné, efekty jsou béčkové ale povedené, nebere se to ani trochu vážně a Chow Yun Fat kouzelně přehrává. Vzpomněl jsem si na všechny ty karate filmy, co jsem kdysi žral, finále mi připomenulo Mortal Kombat a tak si trošku nadhodnotím a dám 4*.

Godzilla vs. Kong (2021)

SPOILERY. U téhle série je ta míra demence a dětinskosti prostě větší, než dokážu snést. Dokážu se bavit u prakticky čehokoliv od komixovek přes sérii Resident Evil až po hrubě podhodnocené Monster Hunter, ale tohle už na úrovni série Transformers, tedy přes míru. V tomhle crossoveru je příběh zhruba takový. Godzilla už není zachráncem, je zlá. Lidi proto zajedou s Kongem do středu Země, kde Kong získá kouzelnou sekyru a s Godzillou v digi bordelu zničí půlku Hongkongu. Zlý magnát aktivuje MechaGodzillu, která je nejzlejší a tak se Godzilla a Kong spojí proti ní a zničí zbytek města. Než se tak stane, musel jsem přetrpět kopec nudy a skvadru postav (zlý magnát, hodný vědec, vtipný konspirační teoretik, vypleštěná matka s hluchoněmou dcerou, teenka a vyžraný kamarád). Postavy mají společného to, že jsou zbytečné, otravné a zdržují děj. Digibordel v Hongkongu je působivý, stejně jako pěkný střed Země a dávám za ně 2*, ale prosím další díl už ne.