Taking Off (1971)

Taking Off je zvláštní a neobvyklý film. Děj je poměrně minimalistický, nějaká sofistikovanější zápletka vlastně chybí. Ale přitom to vůbec nevadí, divák se vůbec nenudí, Miloš Forman má osobitou schopnost film zaplnit neuvěřitelným spektrem postav ve velmi epizodních rolích. Podobně jako ve filmu Hoří, má panenko je znát fascinace pestrostí lidských tváří a charakterů, tady ještě v daleko větším rozsahu. Hippícké období navíc tyto charaktery akcentovalo, adorovalo "podivíny", vyznačovalo se pestrostí barev a oděvů a tak je to skutečná vizuální pastva a Miroslav Ondříček za kamerou zabírající detaily tváří a postav také vtiskl filmu svůj rukopis. Kromě toho se ale na ploše jednoduchého příběhu rozehrává poněkud nahořklá komedie, která plíživě graduje a čím dále častěji jsem se usmíval a občas i smál. Buck Henry poněkud připomíná Woodyho Allena a do příběhu se to výborně hodí. "Storka" to je nakonec skvělá, a výprava do baru, instruktáž hulení a následné scény určitě patří k tomu nejlepšímu, co se kdy v komediálním žánru urodilo, a jenom mě mrzí, že jsem to neviděl už dávno. Krom toho má film ale i určité vážné poselství o tom, že to "šílené řádění" teenagerovského věku je často motivováno upřímnou touhou po poznání a může být ve své podstatě velmi čisté, zatímco o pár desítek let později už je to jenom utrženost ze řetězu motivovaná útěkem z reality. Závěrečná pointa je pak opravdovou třešinkou na dortu. Výhradu bych měl asi pouze k tomu, že zejména první část filmu byla místy dlouho a hodně "dokumentaristická" a ne každého to asi baví a má tu trpělivost čekat na nějaký ten příběh.

Panelstory aneb Jak se rodí sídliště (1979)

Hodne depresivni, ale hodne presna sonda do toho, jak vypadalo sidliste za realneho socialismu. Je pozoruhodne, jak rychle se to zapomina, ci zpetne idealizuje. Prijemny film to neni, ale urcite by to melo byt skoro povinne tak jednou za dva az tri roky videt.

Tichý nepřítel (1997)

Neni to tak mizerne, jak by vetsina recenzi na CSFD napovidala. To spis, ze by clovek mel vetsi ocekavani vzhledem k tematu, protagonistum a reziserovi. No ale oni uz taky vsichni udelali i horsi veci. Irska hudba je prijemna a scenar taky neni povetsinou spatny. Chybi tomu ale vyraznejsi hloubka, silnejsi dramatizace a nejake momenty, ktere by cloveka chytly za srdce. Hodnotim to tak na 65%, videt se to rozhodne da.

Tři mušketýři (1973)

Pokus udelat ze Tri musketyru komedii podle meho nazoru nefunguje. Nezasmal jsem se ani jednou a z romantickeho dobrodruzstvi take nic nezbylo. Prislo mi to trapne a otravne.

Ctrl Emotion (2009) (studentský film)

Opravdu svezi dilko. Pritom to v podstate nema zadnou extra pointu... Bez Madla a hlavne bez Voriskove by to asi nemelo tu stavu, ale takhle je to velmi prijemne a jenom me mrzelo, ze to nebylo delsi. Jako skolni cviceni velmi dobre.

Kámoš (2003)

Klasicky skandinavsky a celkem prijemny film. Kristoffer se neocekavane stane celebritou a je zajimave sledovat, jak to na jeho zivot nejprve zdanlive nema vliv, ale jak se pomalu a zprvu neznatelne prece jen meni, ztraci cit pro kamaradstvi a jeho drive nekompromisni postoje. Ac to asi neni hlavnim motivem filmu, je zajimave sledovat, jak cloveka postupne ovlivnuje publicita, ale treba i jina forma exponovanosti (v praci ....). Scenar je vsak milosrdny v tom smyslu, ze i chyby a komplikace mohou nakonec vest k pozitivnim koncum, ktere by jinak ani nemohly nastat. Film je prijemne zaplneny postavami, z nichz v podstate zadna neni v konvencnim slova smyslu tak uplne normalni. Celkove prijemne prekvapeni.

Limit (2010)

Klasicka stara dobra "detektivka" se zapletkou, hodnymi a zlymi policajty.... Ma to spad, akci, je to napinave, neni to prilis dlouhe. Skoda, ze takovych neni vice!

Papíry (2012)

Jednoduché a krásné. Prostá lovestory, krásně esteticky vyvedená.

Raubíř Ralf (2012)

Opravdu celkem pěkný film. Pro menší děti trochu příliš komplikované a obtížně pochopitelné ve svém celku. Nicméně i tak se bavi a párkrát zasmějí při slovech "smraďoch" apod. a pozornost si udrží. Na zbytek se doptaji ex-post, coz znaci, ze je to zaujalo. Pro starší děti celkem dobré a pro rodiče, co vyrostli na Atari, Sinclairu, Commodore a podobných archaických compech celkem milá záležitost. Opravdu to má nápad, na tento zanr i celkem pointu a dej s prekvapivym zvratem a i celkem pěknou exekuci. Z žánru "rodinný animák" rozhodně jedna z výrazně lepších záležitostí. A předfilm Paperman uváděný v kinech je bonusem pro všechny rodiče a opravdovým pohlazením po duši. (http://www.csfd.cz/film/329838-paperman/) Celkove skoro 90%.

Správci osudu (2011)

Trochu thriller, trochu sci-fi, trochu love story a hlavne pohadka pro velke. Trochu Matrix, ale bez rafinovanosti, osudovosti a mystiky, ktera kdysi Matrix provazela. Matt Damon tomu dodava neco malo bourneovskeho, takze z pocatku mate pocit, ze by to mohlo byt pekne akcni... Jeho femme fatal v podani Emily Blunt je uchvatna. Neni to klasicka medova kraska, ale ma sarm, charisma a sex apeal. Jeji dialogy jsou dobre napsane a patri k tomu lepsimu v tomto filmu. Problem je, ze relativne zahy se ukaze, o co vlastne pujde a tak nejak je jasne, ze nic opravdu zleho se asi nestane. Byt to chvili vypada, ze to bude o tom, jak se pri honbe za virou muze snadno stat z andela dabel. Myslim, ze se to dalo udelat lepe, vice dramaticky. Chvilemi jsem tady citil takove jakesi pomrkavani na divaka. Jako ze reziser vi, vy divaci take vite, jen ti akteri co tam pobihaji to jeste uplne nepochopili...