Hráči (1998)

Slušně natočené a zahrané, ale scénář by snad mohl být alespoň trochu nápaditější. Tak nějak to plyne bez výraznější zápletky a zlomů. Naštěstí s tímto obsazením se dá i z celkem nudného scénáře uplést alespoň docela slušný film.

Zataženo, občas trakaře 2 (2013)

Přijde mi, že autoři animované tvorby se chytili do pasti toho, že vše je možné a graficky to bude vypadat dobře. A vymýšlejí čím dál větší zhůvěřilosti, a zapomínají, že základem filmu musí být silný příběh, zápletka, překvapení... Slabé a nudné.

Ptačí úlet (2013)

Dosti podivný příběh, jehož smysl mi zůstal záhadou. Prostě slátanina s několika málo vtipnými momenty.

My děti ze stanice Zoo (1981)

Velmi sugestivní film o závislosti na tvrdých syntetických drogách i o odcizenosti života v mega aglomeracích. Postupná, ale velmi rychlá proměna hlavní hrdinky z naivní holčičky v úplnou trosku je hrozivá tím více, že jde o příběh podle skutečnosti. Velmi rychlá relativizace morálních zásad a posouvání mezí co ještě pro dávku udělám směrem k "cokoliv". Velmi depresivní, děsivé, ale poučné. Skvěle natočené. Syrovější a "dokumentárnější" než třeba Requiem za sen. Berlínská sídliště a nádraží se tolik se tolik podobají Praze 70-80 let, že pro nás je toto asi autentičtější. Bonusem je hudba Davida Bowieho a scény z jeho koncertu. Ostatně jeho tehdejší stylizace velmi konvenuje s depresivností a krizí identity té doby.

Rivalové (2013)

Fantastické drama z prostředí automobilových závodů, které je ale zajímavé i pro toho, koho Formule 1 vůbec nezajímá. Je to především drama o střetu dvou velmi silných eg a odlišných životních filozofií a hodnot. Jedno ale mají společné - obrovskou vůli vyhrát. Napsané a natočené tak zajímavě, že divák se během filmu stále nemůže rozhodnout, kdo z nich je vlastně větší hovado a komu fandit. Arogantní, nespolehlivý, lehkovážný, poživačný Hunt, který má ale i momenty s perličkou na dně (scéna s novinářem na záchodě) versus metodický, disciplinovaný, chladně kalkulující dříč Lauda postrádající velkorysost, projevující ale věrnost, loajalitu a svým způsobem i lásku své ženě. Oba občas vtipní, většinou nesnesitelní. Oba herci v hlavních rolích podávají fantastické výkony. Ač byl film natočen s poměrně skromným rozpočtem, na výsledku to vůbec není znát, atmosféra závodů je vynikající. I když dopředu víte, jak to dopadne, je to dramatická a napínavá podívaná. Všechno to funguje jak má. Celkově fantastická práce režiséra. Kořením filmu jsou scény jako ta se stopováním v Itálii, která je vtipná, ukazuje perzonalitu Laudy v dobrém i zlém a je to možná moment, kdy jsem tu "jízdu" nejvíce procítil. Určitě jeden z nejlepších a mému srdci nejbližších filmů, co jsem viděl.

Turbo (2013)

Klasický rodinný animovaný film. Příběh je mimořádně nekomplikovaný a přímočarý, ale v kontextu žánru ne stupidní. Je to klasický příběh amerického snu. Tuším, že tam říkají něco jako že " žádný sen není příliš velký a žádný snílek příliš malý". Je tam pár drobných vtípků (například italský závodník, který si během několika sekundové tankovací zastávky v boxech loupne i jedno espresso...). Ale není jich moc. Nepřekypuje to pestrostí vedlejších postav ani vtipností, zato pár patetickými momenty hodnými americké filmové produkce. Celkově je to takový lepší průměr, který se dětem bude líbit a rodiče moc nezprudí.

Letadla (2013)

Je to jakysi spin-off filmu Auta a trochu jsem se toho bal. Je to jednoduchy, ale ne trivialni ci hloupy pribeh pro deti s jasnym poselstvim. Pomerne jasne primocare, bez nejakych extra paradicek, ale celkem hezky to plyne. Neni to takova vizualni hostina jako treba Auta 2, ale pro deti ve veku 5-10 let to funguje vyborne a ja jsem s tim take nemel problem. Vlastne se mi to libilo vice, nez vetsina animovanych filmu z posledni doby. Bonusem pro znalce jsou dve stihacky F-18 (v Top Gun to byly F-14, ale ty uz byly nahrazeny prave Hornety), ktere maji kabiny designovane jako prilby pilotu z Top Gun, a mluvi je v originale i stejni herci.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Technicky výborné, a občas opravdu dech beroucí záběry. Ale je to příliš dlouhé, příběhu chybí tah na branku a i jakýsi heroický étos, který byl v Pánu prstenů. Ono to tak je už u literární předlohy. Udělat z cca třetiny knížky 160 minutový film, kdy příběhu logicky chybí nějaké vyvrcholení a pointa nepovažuji za moudré. Jsem zvědav na zbytek a pokud by je pak sestříhali dohromady na cca 140 minut, mohlo by to být dobré.

Do Říma s láskou (2012)

Má to mnoho pozitivních atributů, ktere filmy WA mívají a po rozpačitém počátku to začalo být velmi zajímavé, spousta originálních a ujetých nápadů (zpěvák ve sprše...), které nikdo jiný než WA nevymyslí. Allec Baldwin jako našeptávač hlavního hrdiny, kterého ale občas vidí i jeho partnerky je také klasická allenovština. Spousta krásného pseudo-intelektualismu, inteligentního humoru a samozřejmě krásné dívky. Alessandra Mastronardi je skvělý objev, a Ellen Page je ve své roli také skvělá. V podstatě jediné co mi na filmu vadí a to ale hodně, je příběhová linie s Leopeoldem. Ta je úplně izolovaná od zbytku filmu, celkově hloupá a vůbec nechápu, co to má znamenat. Jestli to má být odvolávka k určité linii italské kinematografiie (ala Maléry pana účetního…).

Pěsti ze železa (2012)

Je to sice plné hvězd a šílených nápadů, ale kouzlo tohoto žánru mě nějak míjí a tohle obohacení o různé lehce nadřirozené postavy a rasovou pestrost to nijak nepolepšilo. Děj není jen primitivní, jak to bývá, on je tentokrát dokonce debilní. V podstatě je to pěkná nuda, občas okořeněná bitkou za hranicemi reality. Plusem bylo velké množství opravdu krásných dívek a Lucy Liu, která je prostě osobnost, a od jejího účinkování v Ally McBeal má vždy její nasazení jakýsi vtipný podtón.