• Krátkometrážní

Antikrist (2009)

Trier nám v prvej tretine filmu dáva návod, ako prežiť tú poslednú - nádych, raz, dva, tri štyri, päť, výdych. Lenže príroda - Satanov chrám - je vo filme preexponovaná tak, že lesná hmla dokáže znemožniť divákovi nádych a v konečnom dôsledku tak umocniť jeho zážitok. Navzdory podsunutej myšlienke o vláde chaosu si autor vytvoril prísne pravidlá, na ktorých vystaval príbeh ústrednej dvojice. Diváka nemätie neprehľadnou formou, s víziami, snami a predstavami postáv pracuje veľmi opatrne... Ale prečo? Aby (SPOJLER!) odstrihnutý klitoris v rámci kontrastu viac šokoval? Explicitné fyzické násilie je v Antikristovi účelné a možno práve preto sa mi žiadalo, aby mu kontext tvorila okrem psychickej deštrukcie postáv aj deštrukcia formálna. Netvorila. Nevadí. Triera si vážim práve preto, že moje želania neplní.

Hodinu nevíš... (2009)

Ak by som mizernú réžiu mohol ospravedlniť nadhľadom Dana Svátka a scenár (Svátek, Skačáni) faktom, že jeho autori zatiaľ nedokončili povinnú školskú dochádzku, za najväčšie mínus filmu by som považoval herecky bezradného Jiráčka. Tvorcovia však majú štúdium už istý čas za sebou, preto som očakával, že pojmom "motivácia", "psychologizácia" a "štylizácia" rozumejú. Mýlil som sa. Možno ma zmiatol už názov filmu. Hodinu nevieš? Vyše hodinu a pol som nevedel, či sledujem seriózne nepodarený film alebo za vlasy pritiahnutú čiernu komédiu. Bavil som sa totiž kráľovsky! "Jseš norbální? Kurvo!"

x=x+1 (2009)

Bublina. Praskne a neostane po nej nič.

Dlhá krátka noc (2003) (TV film)

Z niekoľkých nepravdepodobných epizódiek vystavaný dej dôležitej noci hlavnej hrdinky. Scenár kultivovaný občas až na úkor prirodzenosti replík (jediné "Doriti!" v celom filme pôsobí ako osviežujúci závan z filmu celkom iného) plynie príjemným tempom, motívy sa vracajú v pravých chvíľach a záverečná vypätá scéna je výborná. Ak by slušné herecké výkony Geišberga a Tobias nedegradovali postsynchróny, možno by som pridal hviezdičku... 65%

Byl jsem při tom (1979)

Plný počet hviezdičiek, bez akýchkoľvek pochýb. "Bol som pri tom" je vzácne kompaktný film s úžasnou pointou, scenárom umne balansujúcim na hrane trápnosti, výborným rytmom, citlivými hereckými výkonmi celého obsadenia, na čele s brilantným Sellersom a to všetko zastrešujúcou uvedomelou Ashbyho réžiou. A názvom snímky sa nenechajte pomýliť! Chance nie ten, ktorý "bol pri tom". On je ten, ktorým "tým" je!

Cachorro (2004)

Jednoduchý príbeh, ozvláštnený zasadením do minoritnej komunity a okorenený množstvom erotických scén. Nič viac, nič menej. Sympatické obsadenie a kvalitné herecké výkony film nad priemer vyťahujú len čiastočne, ale predsa dávam štyri hviezdičky s čistým svedomím - už kvôli tomu, aby som vyvážil skôr úzkoprsé, než objektívne hodnotenia viacerých užívateľov.

Zkurvená noc (2003)

Ku koncu viditeľne prekombinovaná, ľahko stráviteľná jednohubka rozhodne nezasýti tak, ako špeciality šéfkuchára Tarantina, ktorým sa chce podobať. Zapamätateľné hlášky a minúty stopáže sú ingrediencie, ktorými sa pri takom počte línií a hereckých hviezdičiek šetriť nemalo.

Sauna (2008)

Technicky výborný film (ako značná časť súčasnej severskej kinematografie), ktorému by ale neuškodila väčšia miera štylizácie (štylizáciou, prosím, nerozumieť obrazové filtre a postsynchróny!), korešpondujúca s nedoslovnosťou scenára. Príbeh samotný možno nie je tak originálny, ako tvrdia viacerí užívatelia csfd, ale jeho zasadenie do časopriestoru Škandinávie 16. storočia a vkusné spracovanie mu na atraktívnosti mnoho pridávajú - horúco a dusno...

Soudný den (2008)

Vezmite šablónu na apokalyptické akčné sci-fi, vypnite mozog a ozvláštnite ju akokoľvek nelogickými vychytávkami, nechajte zrežírovať talentovanému režisérovi, vedomému si debility scenára a do hlavnej úlohy dosaďte herečku tak sexy, že už len vďaka pozeraniu na ňu divák tých 105 minút nebude považovať za stratených. To, čo podľa tohto receptu vytvoríte, zrejme nebude Doomsday. Ale tiež si to rád pozriem!