• Krátkometrážní

Sladké hry minulého léta (1969) (TV film) odpad!

Nehorázně blbé zfilmování Maupassantovy povídky. Zkusím napsat své výhrady v bodech. 1. Od dob nové vlny platí nejen pro českou kinematografii výskyt pár záběrů přes listí = skvělý umělecký film. Listí mě vytáčí. 2. Scénář je debilní, nudný, zdlouhavý, nevím co ještě. 3. Všude je to listí. 4. Je to něco podobného jako Hair - film o skupince bohémů a jejich kontrastu vůči "normálnímu" světu. Tudíž pro mě blbost. 5. Listí. 6. Listí. 7. LISTÍ!!! Pryč s tím.

Peer Gynt (2006) (TV film)

Docela slušná adaptace jedné z nejlepších divadelních her všech dob. Zajímavá grafická stránka, hercům se povedlo zvolit rozumný kompromis mezi divadelním a filmovým pojetím a režisérovi rozumný kompromis mezi historickou kulisou aktualizací (scény, kde je Gynt "na vrcholu") a dobovou neutralitou (scény s knoflíkářem). Škoda, že to je německy.

Boj o oheň (1981)

Drsná vize pravěku, skvělá atmosféra. Některé části jsou příliš lidské a v jiných jsem se dost nudil.

Revizoři (2003)

Série bizarních scén, ukazující drsný život budapešťských revizorů. Dobrý film, málo děje (tři hlavní dějové linie - Rychlonožka, vrah, Medvídek), šibeniční, i když někdy divný humor, prapodivní herci. Dobrá hudba, i když se k tomu ne vždycky hodí. Vizuálně velmi dobře zpracované (jak poznamenal Cervenak, jakoby to vypadlo z Blade Runnera), co do symbolů zdařilé. Jo, klidně mi poblij ještě rameno. Řeknu, že mě posral pták.

Česká soda (1993) (seriál)

Několik (celkem dost) perel (hlavně Alles Gute, švýcarští novináři x Sládek apod.) je zamícháno v osmdesáti procentech nudné hlušiny (většina sestřihů z diskusních pořadů, rasistické reklamy apod.). Chápu, pokud z toho někdo viděl jen sestřihy, přijde mu to pětihvězdičkové celé. Ale mimo těch úžasných scének je tam tolik blbostí....Jjsem ještě větší cynik, než Čtvrtníček, když mi to nepřijde nechutné, drsné a zvrácené, ale prostě nudné?

Odysseus (1967)

Jsou knihy, u kterých by filmařům s trochou soudnosti mohlo dojít, že je prostě zfilmovat nejde. Po zjištění, že tohle dostalo Oscara za nejlepší adaptovaný scénář, jsem stádo idiotů, vymyslivší si název Academy of Motion Picture Arts and Sciences, definitivně přestal brát vážně (tím nechci říct, že by mi na nich někdy nějak zvlášť záleželo). Jsem smířen s tím, že jazyk a duch knihy prostě na plátno převést nejde (pomíjím výjimky jako Mechanický pomeranč, Spalovač mrtvol či Kytice). Tento prostý fakt ovšem jakoukoli neliterární adaptaci Joyceova nerománu činí zoufale nemožnou. Má to děj Odyssea - a to je všechno. Bohužel, v Odysseovi na ději záleží ze všeho nejmíň - je to především text, v němž byl anglický jazyk a literární styl doveden do svého nepřevýšitelného vrcholu (což se ve filmu nikdy nemůže podařit napodobit). Z jedné z nejlepších, nejnekonvenčěnjších a nejsložitějších knih dvacátého století se stal průměrný film své doby (P. S. Kdybyste někdo měli Burgessovu rozhlasovou adaptaci The Blooms of Dublin, urvu vám obě ruce). Mimochodem, celkem slušný sestřih: http://www.youtube.com/watch?v=K5G7pNXRN_E P.. S. Pro Iggyho: To, že zůstalo zachováno pár filmařských experimentů ještě neznamená, že se převedla do filmu celá experimentální struktura knihy. Kniha je náročný cyklus experimentů s anglickou stylistikou a pokud se zachová pár z nich, rozhodně to nestačí.

Bad Taste - Vesmírní kanibalové (1987)

Pět hvězd už za Dereka. Dalších pět za nejlepší amatérský film všech dob. Dalších pět za množství umělé krve. Dalších pět za neuvěřitelně úžasný černý humor. Dalších deset za nádherně realistické vnitřnosti. Sečíst to nemůžu, aspoň zprůměrovat ano :) P.S. Scéna s pitím natrávených lidí je jednou z nejvtipnějších a nejúchylnějších v dějinách filmu :)

Občan Kane (1941)

Něco podobného jako 2001: Vesmírná odyssea. Je to nepochybně technicky dokonalé, ale je to spíš jen takový pokus, co všechno film dokáže, šablona a zkouška nových prostředků, než film jako takový. Navíc vzor pro všechny americké filmy. I kvůli němu jsou tak příšerné (čimž netvrdím, že americká kinematografie jako taková je špatná, ovšem musíte uznat, že americký průměr je podstatně níž než evropský).

Doom (2005)

Viděl jsem jen trailer, proto nehodnotím, ale neodpustím si jednu poznámku - kdyby hra měla podobnou atmosféru, jako film, líbila by se mi mnohem víc. Ona totiž atmosféra hry a atmosféra filmu nemají vůbec nic společného, víte?

Život Briana (1979)

Možná, kdyby se každý vtip, který má trochu potenciál (Bigus Dickus, lekce latiny) neopakoval osmkrát a nakonec nevyzněl do ztracena, docela by se mi to líbilo...možná, ale asi jsou na mě pajtni prostě příliš inteligentní humor. Ač mám proti křesťanství mnohem méně námitek, než většina současné populace, dokážu přežít jeho vtipnou parodii. Ale pořád nevidím důvod, proč bych si měl vážit jeho upřímně řečeno debilní parodie. P. S. Je zvláštní, že některé scénky z této (dost podprůměrné) komedie vyznívají jako (trapná) parodie na Scorseseho Poslední pokušení Krista, které vzniklo později.