V žáru noci (1967)

V ŽÁRU NOCI neuchvátí svojí prostou kriminální zápletkou, ta je jen pozadím k sílné reflekci amerického jihu, který měl i v 60. letech ještě daleko k rasovému smíření. Věřím, že Norman Jewison tehdy píchnul do vosího hnízda, pokud se V ŽÁRU NOCI promítalo ve Spartě, Mississippi (pro účely filmu se jedná o fiktivní místo), muselo by místní kino přinejmenším shořet nenávistí.

Zuřící býk (1980)

Nejednoznačné vyobrazení Jakea LaMotty si alespoň po mě žádá ještě několikeré shlédnutí. Ze Shraderova ambivalentního podání nemám totiž úplně jasno. De Nirovi ale vzdávám holt, takhle brutálně se vyžrat pro potřeby filmu, to respektuju.

Muž z Acapulca (1973)

Tak už vím odkud pochází Samuel Witowsky.

Vlk z Wall Street (2013)

Fantastickej F-I-L-M !!! Smekám před Scorsesem, takhle jsem se v kině tři hodiny v kuse ještě nikdy nabavil. Jdu znovu.

Dým bramborové natě (1976)

Hrušinského metoda hraní pouhým bytím. Nevim jak jinak to popsat.

Muž, který zastřelil Liberty Valance (1962)

70% Skvělá filmařina, spousta super scén a hodně dobře postavených záběrů, ale nemůžu jít výš. Největší slabina jako u spousty dalších filmů Johna Forda je scénář. Postava Liberty Valance, chlapíka co obchází město, morduje a okrádá lidi, aniž by ho kdokoliv zastavil, včetně otylého šerifa, který se před ním klepe strachy a když vejde do hospody, pár odvážnějších ho tak maximálně pokárá za klukovinu (=vražda / přepadení) - působí to docela absurdně a většinu filmu mě to spíš štvalo.

Crazy Heart (2009)

70% Vynikající Jeff Bridges + nestandardní prostředí. Slušný.

Vše je ztraceno (2013)

Tohle je ta správná GRAVITACE. Pocit zoufalosti a kapky uprostřed oceánu se v příběhu na stejné téma podařilo dokonale zachytit až zde. Nuda to není ani na chvilku, a přitom je vše hyper reálné. Název ALL IS LOST je přesný, víc nedostanete. Redford si vybral odvážně, ale dobře.

Věra 68 (2012)

Neobratně natočená a sestříhaná záležitost, bohužel. Co už jsem věděl, jsem si tu zopakoval, co jsem se chtěl dozvědět, jsem se nedozvěděl. Sommerová klouže po povrchu a nejspíš počítá s tím, že některé zasadní informace musíme přece všichni vědět. Dramaturgicky to občas připomíná Horoskopičiny Karla Šípa apod. Tohle téma by šlo (musí jít) udělat mnohem lépe, jen to asi nemělo příjít pod prsty Sommerové.

Rok nebezpečného života (1982)

Vše dobré, až na absenci kvalitní zápletky, která druhé půlce drasticky chybí. Největší šok tak pro mě nakonec bylo, že postavu Billyho hrála Linda Hunt (oceněná Oscarem) a já si celou dobou říkal odkud toho chlapíka znám.