Americký pouliční bojovník (1987)

Tak tohle jsem přesně potřeboval najít. Zapadlý 80's klenot, který má koule velké jak přezrálé manga z Lídlu. MIAMI CONNECTION je naprosto odzbrojující svéhlavá akce, která funguje hlavně díky tomu, že ji coby propagaci taekwoonda natočil floridský mistr Y.K. Kim ve spolupráci se svými studenty. Díky tomu vznikla naprosto "srdcařská" (pardon, tohle slovo nerad používám, ale tady nelze jinak) záležitost, která ohromuje a těší svojí absolutní upřímností. Mimochodem v jakém jiném filmu uvidíte partu zapálených taekwondistů, kteří pro zábavů hrají v geniální white funk kapele Dragon Sound bojovat s gangem MOTORKÁŘSKÝCH ninjů. Nikdy!

Impulse (1984)

Zpočátku jsem si připadal jako filmový zlatokop, co narazil na zlatou žílu. Ta ale po prvních třiceti minutách začala řídnout až docela zmizela. Škoda. Každopádně působivá atmosféra maloměstského zapadáku a mysteriózního horroru na mě vždycky funguje. Souhlasím s corpsym, jedná se o softovější verzi THE CRAZIES.

Dvouproudá asfaltka (1971)

Takhle by asi vypadal EASY RIDER kdyby Dennis Hopper neměl dietu 28 piv, lahev rumu a gram kokainu a místo toho jen extrémně hulil. TWO-LANE BLACKTOP je svojí dramatickou nezůčasněností prakticky předchůdcem vyprázdněné narace, ale mě se bohužel nepodařilo naladit na jeho tempo a to ani na tři pokusy. Nicméně cením kvalitní obsazení: neemotivní duo James Taylor a Dennis Wilson, zmatený Warren Oates a Harry Dean Stanton v mini roli gay cowboye / stopaře.

Pasťák (1968)

Lepšího Ivana Vyskočila a lepší "vězeňský" kérky v českém filmu určitě nikdy neuvidíte. Ansábl chovanců výchovného ústavu je naprosto přesný, dokonce i s tím přerostlým Krampolem (při natáčení mu bylo 30 let). Nad vším se tyčí výborná kamera Jiřího Šámala, kameramana, který na mistrovské dílo pozvedl i předchozí bočanův film ČEST A SLÁVA, ale též např. STUD.

Lupič (1951)

Scénář: Dalton Trumbo pod pseudonymem. Občas to šustí papírem (budování vztahu příliš dlouhé, finalé příliš rychlé), hodně interierových scén (v druhé části vyváženo scénamy z pouštního ghost townu), ale bez THE PROWLER bychom neměli klasiky jako BODY HEAT.

Highlander 3 (1995)

Místy čírá psychedelie, ale hlavně v očích Christophera Lamberta.

To (2017)

70% Potenciál v kvalitní předloze umlácený zbytečnou snahou strašit na každém rohu za pomoci vyhroceného audiovizuálního terroru. V některých momentech to bylo až příliš úmorné a vysilující. Palec nahoru za to, že se tvůrci nesnaží jet na 80. retro vlně a umí přitlačit i mimo vyjeté koleje (zdaleka nejstrašidelnější postavou je Henry Bowers a Pan Marsh).

Muž na výpomoc (1971)

Možná jeden z nejlepších westernů, které jsem kdy viděl. Režijní debut Petera Fondy je v jeho rukou vysoko herecky i umělecky: nádherná kamera Vilmose Zsigmonda, protínání záběrů a celků, pomalý a mezi řádky dávkovaný příběh, dokonalá hudba Bruce Langhorna (která se nedávno dočkala i dvoualbového tributu (https://scissortail.bandcamp.com/album/the-hired-hands-a-tribute-to-bruce-langhorne). A mimo skvělého Fondy si užijete i Warrena Oatese a Vernu Bloom. Doporučuju. Skromných 46 hodnocení tohoto megadíla mu na csfd nedělá moc velkou čest.

Texaský masakr motorovou pilou 2 (1986)

I s úctou k nedávno zesnulému Hooperovi musím napsat, že to byl skutečně muž dvou max. tří filmů. Pokračování jeho žánrové klasiky je svým způsobem absolutním protipólem k původnímu dílu: místo ztísňujícího avatngardního horroru servíruje hysterickou slasher satiru, bohužel nezná míru a tak tam kde by stačilo max. 75 min nám nakladá stominutou šílenou jízdu u které jsem se místy nemohl samou nudou ani soustředit. Dennis Hopper v čiré zoufalosti nepředvádí nic ani zdaleka zajímavého a Caroline Williams má super šortky, ale většinu filmu tak nepřiměřeně vříská, že jsem zhruba každé dvě minuty mačkal tlačítko mute. Hrecky to obecně působí tak, jakoby Hooper přišel na plac a všem řekl: zahrajte to co nejvíc ujetě umíte a pořádně se odvažte.

Nemotorové (1979)

Vyžilá kreatura Billa Murrayho je super, jinak ale MEATBALLS doslova vraždí zcela absolutní absencí scénáře a jedná se jen o sled epizodických vtípků. Přesně tohle bohužel na filmech podobného ražení nasnáším. Nálepka klasiky není na místě.