• Fantasy

Stranger Things - Kapitola šestá: Příšera (2016) (epizoda)

6.díl. Jonathan hledá Nancy, nakonec se opět setkají u stromu, kam předtím dívka vlezla. Aby ji utěšil, je s ní doma v jejím pokoji a poté společně leží v posteli. Vše vidí Steve, jenž je okamžitě odhodlán ponížit svoji přítelkyni, jak jen může. Z toho vznikne potyčka, a Jonathan je, spolu s Nancy, předveden na policejní stanici. Nancy činu Jonathana až tak nelituje, ví, že to bylo gesto zamilovanosti. Jedenáctka vykrade obchod, a i nadále vzpomíná na minulost. Pomůže Mikeovi před smrtí a sama poté prozradí tajemství brány. To ona ji otevřela. Joyce a Hopper přijdou na to, že pátrali po jiném dítěti, než chtěli. Hawkinsova laboratoř v čele s otcem Jedenáctky je připravena k zásahu na jejich subjekt. 95 procent.

Stranger Things - Kapitola pátá: Blecha a akrobat (2016) (epizoda)

5.díl. Šerif Hopper se úspěšně vloupá do Hawkinsovy laboratoře, jenže je zadržen a probouzí se až doma. Tam nalezne špehovací zařízení, a rozhodne se, že s pravdou vyjde ven. Joyce si mezitím domů přizve svého manžela, jenže ani on jí nevěří. Nakonec se ukáže, že k ní nepřišel pro nic jiného než pro peníze. A tak se ho zbavuje. Nancy se sejde se Stevem a odpustí mu, s tím, že ale nemá čas. V lesích, kde je s Jonathanem na lovu, se spolu pohádají, ale pár věcí si zase vyjasní. Nancy poté vstupuje do Obráceného světa, a Jinathan ji nenajde. Jedenáctka brání svým kamarádům v nalezení místa, kde existuje průchod (tam by mohli najít Willa), a vzpomíná na nepříjemnou minulost. 95 procent.

Stranger Things - Kapitola čtvrtá: Tělo (2016) (epizoda)

4.díl. Bylo nalezeno Willovo tělo, ovšem, jak prokáže Jedenáctka skrze vysílačku Mikeovi, jejich kamarád stále žije. Začne tedy pátrání, při němž se všichni čtyři, ve škole u rozhlasové stanice, s ním téměř spojí. Jedenáctka utrpí vážné vyčerpání, ale přežije. Hopper přichází na stopu mnoha lžím, a zjistí, že tělo je jen vycpanou figurínou. Otec Jedenáctky, hlavní výzkumník v Hawkinsově institutu, pošle za jakousi stěnu svého pracovníka Shepperda. Ten však "výlet" nepřežije. Joyce se opět spojí s Willem, a snaží se mu pomoci, zatím neúspěšně. Nancy dál pátrá po Barbaře, a díky fotce, kterou vzala Jonathanovi, přijde na jakousi příšeru. Tu poté spolu zvětší. 100 procent.

Stranger Things - Kapitola třetí: Šťastné a veselé (2016) (epizoda)

3.díl. Napětí stoupá. Naši mladí kluci se v čele s Jedenáctkou nadále snaží pátrat po Willovi. Stejně tak i šerif Hooper a jeho bratr Jonathan. Nancy zase začne pátrat po své kamarádce Barbaře. Ta se ocitla na neznámém místě, ale vše nasvědčuje tomu, že ji drží v Hawkinsově zařízení. Tam pracuje otec Jedenáctky, tam také ona sama byla držena, aby mohl zneužívat její schopnosti. Nancy se vyspala se Stevem, a stala se trochu krutější než dříve. Jonathan si nechtěně nechal vyvolané fotky odhalit samotným Stevem a tak si to možná pokazil u Nancy, jíž asi tajně miluje. Chování jejich kamarádů však rozhodilo i ji samotnou. Pátrání po Barbaře skončí neúspěchem. Joyce dokáže konečně komunikovat s Willem. Stane se však neštěstí, když se najde jeho mrtvé tělo v jezeře u skal. 95 - 100 procent.

Stranger Things - Kapitola druhá: Pošuk na Maple Street (2016) (epizoda)

2.díl. Nancy je pozvána svým kamarádem/klukem Stevem na večírek, jenž neodmítne, ač ví, co by se mohlo stát. Jonathan jde pátrat po Willovi, a v lesích se dostane až k nim dvěma. Ty si vyfotí, spolu s jejich kamarádkou Robin. Tu unese monstrum, jež se podílelo na ztracení Willa. Jedenáctka se seznamuje s kluky, kteří ji pomohli, a snaží se jim vysvětlit její vztah s Willem. Také vidíme vzpomínku na její únos a zjistíme, kdo je její otec. Právě on po ní nyní intenzivně pátrá. Od jedenáctky se dočkáme dalších projevů schopností. Joyce se strachuje o svého syna. 95 procent.

Stranger Things - Kapitola první: Zmizení Willa Byerse (2016) (epizoda)

1.díl. Rok 1983. Skupina kamarádů (mladých kluků) hraje výpravnou hru. Will, jeden z nich, se vrací domů za rodiči. Cestou se však stane obětí podivného stvoření (spíše stínu), před nímž se rozhodne utéci. Schová se do stodoly. Nestihne však ani nabít pušku, aby se bránil, a zmizí. V jiné části příběhu se setkáváme s mužem, vědcem, jemuž uteče divné monstrum. Spolu s ním i velmi mladá dívka. Ta se začne toulat městem, dokud nenarazí na restauraci, a tedy i na jídlo. Jmenuje se prý "11", jak má vytetováno na ruce, a neumí mluvit. Dokáže však myslí zastavit větrák. Když a ni přijdou vědci, dva z nich zabije a uteče do lesa. Kluci pátrají po ztraceném kamarádovi, a v lesích na ni narazí. 80 procent, docela dobrý začátek.

Barva z vesmíru (2019)

No, jak se píše v ukázce, že bude mít na rodinu dopadnutý meteorit "Katastrofální důsledky", tak se to splnilo úplně do puntíku. Film byl hrozně zvláštní. V některých chvílích jsem neměl sílu na danou scénu koukat, ačkoliv ne, že bych se u ní nudil, ale protože byla fakt odporná. V jiných částech mne spíše popadal pocit, že film mi nic neposkytne (hlavně na počátku). Vydržel jsem u něj jen díky Madeleine Arthur, jež se zde vyjímala jako mladá "čarodějka" Lavinia. Velice půvabná herečka, jíž však nikdo neobjednává do podobných fantasy filmů jako je třeba tento. Ačkoliv, sem bych ji nestrkal, spíše do kousků jako After či třeba nějakých více čarodějnických, případně upířích filmů a seriálů. Nicolase Cage příliš neznám, zde se však ani on nemohl vyjímat. V podstatě nikdo. Tento film mi totiž nic zvláštního nepřinesl. A to mne mrzí, protože z námětu se dalo vytáhnout opravdu hodně. Bohužel, nikdo se ho nechopil, přesněji, nikdo schopný. O tom, že jakási "Barva" pomotá všem mysl, ok. (SPOILER) Ale to, že jsme se dostali do magického věta v podstatě jen na pár vteřin skrze Laviniu, než se vypařila (což mne mrzí ze všeho nešjvíc, mohla přežít), no hrůza. A nakonec celou tu oblast zatopili. No, na nic. 35 procent, film oceňuji (30 procent) za Madeleine Arthur a minimální pohled do magie a pět procent za tu scénu, kdy "ovládala" celou tu moc. Moc nedoporučuji, maximálně jen jednou.

Eloïse (2009)

Velmi smutný, ale velmi romantický a jemný film, jenž v podání původního znění doslova zahřeje u srdce a nechá rozkvést Vaši duši. Příběh vypráví o osmnáctileté křehké a nevinné dívce Asii, jež již skoro rok chodí se svým klukem Nathanielem. Zpočátku se dostáváme na konec příběhu, kde vidíme naši hlavní hrdinku v kómatu, a netušíme, co se vůbec stalo. Příběh však pomalu odkrývá záhadu, kus po kusu, až se dostane do velmi bolestivého rozuzlení. Asia chce provést odvážný čin, a když ve škole zjistí, že mladá studentka hledá model na kresbu, neváhá. Neví ale dvě věci: Že se jedná o pomlouvanou a obviňovanou dívku Eloise, jež je prý ještě navíc lesba, a také to, že se do ní zamiluje. Bude to ale láska obtěžkaná nejistotou, strachem, a zoufalstvím (...). Velice pěkná herečka Ariadna Cabrol v páru s Dianou Gomez spolu tvoří perfektní herecké duo, a jejich role na mne velmi zapůsobily. Láska mezi Asiou a Eloise je velmi křehká, z obou stran nejprve nepřijatelná, ale postupně až vášnivá a impulzivní. Dojde na všechno, co chceme. Ale závěr, ten dostane každého do slz (mne téměř) a do dojmu, že je svět vůči lesbické lásce tak hrozně krutý... 95 procent, film velmi doporučuji!

Ospalá díra (1999)

Geniální film z dílny Tima Burtona, první, s nímž jsem od tohoto režiséra měl čest. Velmi mne nadchnul, velmi mne vyděsil, ale i dojal. Stručně: Ichabod, konstábl z New Yorku, pořád vymýšlí nové a nové postupy, jak identifikovat vězně. Je rok 1799, a jeho nadřízeným se příliš pohanské a příliš nechutné postupy nelíbí. Proto ho pošlou do jedné malé vesničky Ospalá Díra, aby vyšetřil místní záhadu. Lidé jsou zde vražděni usekáváním hlav. Na místě se dozví ještě jednu malou novinku: Hlavy mizí, a vrahem je děsivý bezhlavý jezdec. Ichabod čelí nejen nereálnu, k němuž má silný odpor, ale i všemožným intrikám a magii. Ještě ke všemu se zamiluje do dcery místního farmáře, a když se dozví, co je zač a co provádí její otec, přestává si být jistý zcela vším (...). Velice půvabná mladá herečka Christina Ricci na mne zapůsobila ještě více než samotný Johny Depp. Je jen málo párů, jímž to tolik sluší. Film si ode mne zasluhuje 100 procent za naprostou dokonalost, které nelze nic vyčíst. Doporučuji!

Thor: Láska jako hrom (2022)

(Zhlédnuto v Biografu dne 08.07.2022). 4.díl Thora se příliš nepovedl. Když ho zhodnotím kolem a kolem, jednalo se o nejhorší film o tomto superhrdinovi, a velice slabý snímek od Marvelu. Jo, našlo se tam pár pěkných chvil, Natalie Portman jakožto nestárnoucí herečka mi tu dokonale padla, jenže... Chris Hemsworth a další superhridnové (vyjma Korga, ten je, jaký je) jsou velice ošklivě poznamenaní jistým mužem. A tím je sám režisér. Když jsem se předevčírem koukal na Thor: Ragnarok, smál jsem se, bavil, a tak dále. Tehdy měl ještě Taika v hlavě pěkně srovnáno. Dával tam slabší dávku komedie, a tak film nezkazil. Poté, v roce 2019, přišel s dílem jménem Králíček Jojo. To MĚLO zesměšnit, mělo se jednat o komedii, v níž si vystřelíme (v dobrém) z Hitlera a celé jeho organizace Hitlerjugend. Tehdy je jeho lehká vyšinutost dala snést. Jenže, poté přišel rok 2022 a doba, kdy jsme se všichni těšili na čtvrté mimořádné pokračování (jelikož Iron Man s Kapitánem Amerikou měli jenom tři). A tady se to jaksi pokazilo. BUDU SPOILEROVAT: První úvodní scéna, v níž se typicky (z béčkových filmů) seznámíme s důvodem, proč se záporák stal záporákem. Ok, umřela mu dcera, a on se nemohl doprosit bohů o milost, aniž by ho zesměšnili. Dobře. Korgovo vyprávění o Thorovi, to už bylo horší. Dále jeho ulétlé scénky a divadélko při boji, katastrofa. Pak tu nadešlo pár dobrých hlášek, jež trochu zvedly morálku filmu. Dá se snést. Rakovina je jakýmsi "moderním" trendem, jež se rád dává do filmů. Neurážím, ale mohli přijít s něčím jiným. Je to přeci komedie, a tak náhle rozesmutnit diváky s tím, že Jane, skvělá postava a dívka Thora, umírá, je dost na hlavu. Strčit ji do ruky Mjolmir, to ano, to se mi líbilo. Poté skončila ta úvodní sranda a začalo to jít ještě více z kopce, než přišel vzestup. Pár dalších dobrých hlášek a scén (křičící kozy se mi líbily, oživení zbraní ne, ale zase cvrnknutí Diem šlo) to trochu zvedlo, ale zbytek byl dosti naprd. Alespoň se Thor a Jane políbily, to uznávám. Gorr se projevil jako dost úchylný a dost dobrý záporák, ten to zvedl. Valkýra též, malinko, a Jane taktéž. Tady jsme se osvobodili od přehršele komedie a dostali jsme lehkou dávku drama. Ale toť vše. Hodinka uplynula jako voda, Jane zemřela na rakovinu, a Thor vzal do péče oživlou dceru umírajícího POLEPŠENÉHO záporáka (tak to má být, no ne? To byla ironie!). Jo, kdyby Thor a jeho dcerka pokračovali (ale musí dospět v pořádnou dívku, dítě bohem, no ani náhodou), aniž by byli pod taktovkou Waititiho, možná by to šlo. Ale jinak tfuj, nanic, a tak dále. A ještě ti homosexuálové. Lesby mi nevadí, rád bych viděl Valkýru a nějakou její sestru, případně samotný film o Valkýře, ale Korg a ten kníráč, to je snad parodie na Freddieho či co? To do filmu nepatří. Nechejte si je pro, já nevím, nějaké romantické filmy a nestrkejte je do Thora! 45 procent, a to jsem ještě hodný. 20 procent pro návrat Natalie Portman, 10 procent pro Gorra, po pěti pro Thora a Valkýru. Nikdo si nic víc nezslouží. Film jako takový doporučuji vidět jednou, a pak pauzu na rok, jak chcete, ale méně ne.