• Krátkometrážní

Lásky jedné plavovlásky (1965)

Parta postarších záložáků přijíždí do malého městečka, kde na jednoho muže připadá deset žen, plavovláska si hledá životního partnera a všechno to působí velmi krásně. Forman v Láskách jedné plavovlásky naznačil genialitu (zejména scéna na tancovačce), která naplno vytryskla v Hoří má panenko. V jeho režii působí situace všední až obyčejné tak neobvykle a krásně, že jsem měl hned po zhlednutí chuť pustit si celý film ještě jednou. Zlatá česká 60. léta. Pro mě osobně po Přeletu nad kukaččím hnízdem a Hoří má panenko Formanův nejlepší film.

Od soumraku do úsvitu (1996)

Dva bratři (George Clooney a Quentin Tarantino) utíkají před zákonem do Mexika. A že to bude pořádně krvavá cesta, naznačuje už jméno režiséra. Robert Rodriguez se podle mě snažil natočit stylovou „béčkovou“ vyvražďovačku s artovým podtextem a s pár rádoby intelektuálními rozhovory. Bohužel se mu to na rozdíl od jeho kamaráda Quentina Tarantina nedaří. Já vím, je to hlavně nadsázka, která filmu udržuje určitou úroveň. Ale u filmu, kde zemře více než polovina herců, která se v něm ukáže, a nám to má přijít spíše k smíchu, bych ocenil trochu více stylizace. Rodriguez umí být lepší.

Inland Empire (2006)

Inland Empire je jako sen ve snu,který se ještě navíc nezdá vám. Svým posledním dílem jako by David zkoušel, co všechno ještě jeho divák vydrží. Výsledný obraz připomíná pozorování neznámého děje přes popraskanou okenní tabuli, to co vidíme se nám zdá nesouvislé a nekompletní. Místy obraz úplně ztratíme a pak se přerušen odrazem z praskliny zase náhle objeví. David, jako by si plnil svůj sen, natočil na digitální kameru něco jako když pejsek a kočička pekli svůj dort. Přidal všechno, co má rád, a zamíchal to digitální kamerou. Všem to asi chutnat nebude, ale já jsem vždy byl na neobvyklé kombinace.

Malá Miss Sunshine (2006)

Místy i docela zábavná road movie popisující osudy jedné „normální“ americké rodinky. Táta, neúspěšný řečník, co se vám do hlavy snaží nacpat jeho teorii o vítězích a poražených, děda šňupe heroin, syn devět měsíců nepromluvil, protože se chce stát pilotem stíhačky, cílem mírně obtloustlé dcery Olive je stát se miss, matka ta jenom tajně kouří a její homosexuální bratr se sebevražednými sklony, čerstvě propuštěný z blázince, je pro změnu největším odborníkem na Prousta. Ti všichni vyráží ve starém mikrobusu na dlouhou cestu za splněním Oliviina snu, stát se Malou miss sunshine. Přinejmenším mírně neoriginální příběh, i když nutno uznat s výbornou atmosférou, a pár vykonstruovanými zápletkami nahrazuje skvělá kamera a herecké výkony. Jo prostě takovej pohodovej film o lidech v nepohodě.

Dokonalý trik (2006)

Dva kouzelníci soupeří o to, kdo vymyslí lepší trik.Christopher Nolan zrovna nepatří do mé TOP 10 režisérů a asi se k nim nepřidá ani teď. Dva hlavní charaktery se zpočátku nepříjemně pletou a jinak dobré atmosféře nenahrává ani zbytečná spletitost děje. Počkat do konce se ale vyplatilo. Pro někoho možná až příliš přepointovaný konec mě dostal. To byla správná prestige. Sám nevím, proč dávám tak vysoké hodnocení. Musí v tom být nějaký trik.

Občan Havel (2007)

Občan Havel. Příhodný název. V tomto dokumentu se znaky životopisného filmu máme totiž možnost poznat pana Havla spíše jako obyčejného občana než jako neomylného státníka. Film je jakýmsi shrnutím Havlovy desetileté prezidentské kariéry, ve kterém více než fakta převládají humorné situace. A když připočteme aktuálnost a načasovanost celého projektu (ve filmu směšně působící a arogantní Václav Klaus). Správný dokument ve správný čas.

Hvězdný prach (2007)

Moderní fantasy pohádka se vším všudy. Ze skromných poměrů vzniklo překvapení, jehož úspěšnost mu můžou závidět i zástupci velkolepějších produkcí. Hvězdný prach je to nejlepší, co jsem v daném žánru za poslední dobu viděl. Kdyby si z toho tak vzali příklad tvůrci v Česku.

Pokémon (1997) (seriál)

Je strašně jednoduchý kopnout si do pokémonů, když už leží na zemi. Je to jakási antipatie která vůči, přiznávám pro dospělého diváka nevkusnému a hloupému seriálu, pokémonům zavládla a pomalu se stala módním trendem. Ale našel bych přinejmenším polovinu horších pořadů, které v době pokémonů dávali v televizi. Jako malý kluk jsem každou sobotu ráno ani nemohl dospat, tak jsem se na pokémony těšil. A docela jsem si to užíval. Pokémoni jsou kult.

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003)

Velkolepý Hollywoodský projekt s úžasnými triky a skvělým výkonem Johnnyho Deppa. To vše zabaleno do popcornového obalu a nápisem “nezapomenutelný trhák k okamžité konzumaci“. Ať se Johnny snaží sebe víc, ať se tvůrci triků staví na hlavu, mě to prostě nebere. Zívám a chce se mi spát.