• Krátkometrážní

Film o neporozumení - Nezmením sa! (1989) (TV film)

"Nezmením sa, nezmením sa nie! Nepredám sa, nepredám sa nie! A nevzdám sa, a nevzdám sa nie! A nezradím vás, a nezradím vás nie! Mnohým ľuďom sa nepáči, že sa nám stále neráči byť ako oni, takí ako oni. Že vraj už sme vyšli z módy, nemoderní nepotrební tak ako oni, presne ako oni. Nám stačí, že nás to baví a že nás nemajú radi tí idioti, otravní idioti. Nezmením sa, nezmením sa nie!" Zóna A!!! Nezmením sa! Zóna A vždy bola a navždy aj bude pre mňa vrcholom tuzemského punku. To sa nikdy nezmení! *****

Tváří v tvář (1997)

Nemám rád Nicolasa Cagea a vypestoval som si silnú alergiu na slizkého scientológa Johna Travoltu. Takže keď som ich uvidel hrať spolu v tomto sci-fi thrillery tak ma to moc nepotešilo. No dal som tomu šancu. Ale bola to strata času. Vôbec ma to nezaujalo. Nudil som sa. Nie však len kvôli nesympatickému hereckému obsadeniu dvoch ústredných postáv, ale aj kvôli kostrbatej réžii starého číňana Johna Woo. Snímku "Tvár toho druhého" (Face/Off) ja veru viac ako dve hviezdičky nedám. **

Jak jsem poznal vaši matku - Partička pokeru (2013) (epizoda)

Americký vzťahový komediálny televízny seriál "How I Met Your Mother" (Ako som spoznal vašu mamu) má dvesto osem dielov rozdelených do deviatich sérií. Všetky som ich zhliadol. Každú jednu epizódu som ohodnotil a okomentoval. Aj keď časť s názvom "The Poker Game" (Partička pokru) nie je záverečným vyvrcholením tohto titulu, komentujem a hodnotím ju ako poslednú. Nebol to zámer, proste to tak vyšlo. Tým pádom mám seriál HIMYM kompletne zmapovaný, okomentovaný a ohodnotený. Bola to veselá jazda, užil som si to. *****

Laibach: The Videos (2004) (video kompilace)

Bravúrne vyskladaná kolekcia dvanástich videoklipov slovinskej industrial experimentálnej hudobno-umeleckej formácie Laibach dozaista poteší všetkých fanúšikov ich tvorby. Ja som sa tetelil blahom a celé si to vychutnal v duchu nostalgie a slovanskej kultúrnej hrdosti. DVD titul "Laibach: The Videos" mi urobil nesmiermu radosť, pohladil ma po duši. Znova vo mne rozdúchal tlejúcí plameň Neue Slowenische Kunst (NSK). *****

Tři sestry - Montér údržbář (2005) (hudební videoklip)

Pieseň "Montér údržbář" je v poradí druhá skladba zo štrnásteho oficiálneho albumu českej hudobnej skupiny Tři sestry. Ablum sa nesie názov "Na eXX". Vyšiel v roku 2005 pod značkou vydavateľstva Monitor. Ku svižnému a vtipnému songu "Montér údržbář" bol natočený oficiálny pódiový videoklip, ktorý zachytáva bujarú atmosféru živých vystúpení tejto starej dobrej pub punk rockovej formácie. Tento klip je tiež súčasťou DVD "Tři Sestry: Best off video". ****

Temné stíny (2012)

Režisér Tim Burton a herec Johnny Depp mi už nejeden krát pripravili silný, strhujúci, fascinujúci divácky zážitok. "Nožnicovoruký Edward", "Ospalá diera", "Charlie a továreň na čokoládu", "Sweeney Todd" to sú tituly, ktoré sa mi asi nikdy neomrzia . Ich dlhoročná spolupráca je dokonalou symbiózou, ktorá vždy bravúrne funguje. Tak tomu je aj v prípade nevšedného vampire snímku "Temné tiene". Jedinečná režisérska poetika Tima Burtona a bezhraničná herecká genialita Johnnyho Deppa ma znova uchvátila a plne pohltila. *****

Poslední trik pana Schwarcewalldea a pana Edgara (1964)

Jedenásť minútový krátkometrážny snímok "Poslední trik pana Schwarcewalldea a pana Edgara" je filmovým debutom režiséra Jána Švankmajera. Natočil ho v roku 1964, keď mal tridsať rokov. Jasne ním vymädzil rukopis svojich ďalších filmových diel. Do určitej miery je to zaujímavé, ale predovšetkým je to bizarné a dekadentné. Ja som nikdy neprapadol podivnému štýlu jeho tvorby, ktorú mnohí pseudo intelektuáli, študovaní kunsthistorici a moderní hipsteri tak obdivujú a glorifikujú. **

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Luke Skywalker zmizol. V jeho neprítomnosti sa z pozostatkov Impéria sformoval Prvý Rád, ktorý si kladie za ciel likvidáciu všetkých Jedi v čele so Skywalkerom. Generálka Leia Organa, vodkyňa odboja podporovaná Republikou, hľadá svojho brata Luka, aby jej pomohol v boji za obnovenie mieru a slobody v galaxii. Na planéte Jakku sa nachádza vodítko ku možnému ukrytu Luka Skywalkera, ktoré sa nesmie dostať do rúk prisluhovačom Temnej strany z Prvého Rádu. Hviezdne vojny pokračujú. "Sila sa prebúdza". ****

Král Šumavy (1959)

Filmový klenot alebo len lacný ideologistický brak? Neviem! Ani sa mi nechce nad tým polemizovať, proste tomu dám tri hviezdičky a zanôtim si spolu s kapelou Tři Sestry tú našu starú pašerácku odrhovačku: "Kompas mám po ruce měsíc svítí na cestu, les je napravo v močálu jsou kytky. Já jsem králem Šumavy, znám každý kmen i louku. Já jsem králem Šumavy, leč nepašuju mouku. Jsem pohledný blonďák ročník pětašedesát v kalhotách mám dělo ráže sedm pětašedesát. Živím starý rodiče a v Prachaticích holku, za sebou tři Ukrajince, Albánce a Polku. Když to dobře dopadne tak ve tři přejdu čáru, ráno budu ve vatě a kalit v českym báru nebo budu v Štýrskym Hradci padesát let po válce, sedět v koutě ustlanýho vězeňskýho kavalce..." ***

Iggy Pop - Real Wild Child (Wild One) (1986) (hudební videoklip)

Pieseň "Real Wild Child (Wild One)" je úvodná, v poradí prvá skladba zo siedmeho sólového albumu amerického speváka, ktorý je všeobecne známy pod pseudonymom Iggy Pop. Album sa volá "Blah, Blah, Blah". Vyšiel dvadsiateho tretieho októbra v roku 1986. Song "Real Wild Child (Wild One)" sa stal jedným z najvačších hitov tohto rockového rebela. Bol ku nemu natočený oficiálny pódiový videoklip, ktorý zachytáva atmoféru živých vystúpení krstného otca punku, legendárneho Iggyho Popa. ***