• Krátkometrážní

Noc hrůzy (1985)

"Fright Night" (Hrôzostrašná noc) patrí medzi klasické, kultové horrorové snímky, ktoré sa točili v osemdesiatych rokoch minulého storočia v USA. Radím ho medzi moje najobľúbenejšie vamp-horrory. Príjemne mrazivá atmosféra, popri ktorej sa nájde miesto aj na akurátnu dávku zábavy. O tú sa stará najmä falošný lovec upírov a béčkový televízny showman Peter Vincent. Veľmi výraznou postavou tohto filmu je aj charizmatický upír Jerry Dandrige. Ale najlepšie je, že to celé priamo sála americkým horrorovým feelingom zlatých osemdesiatych rokov. ****

Karate tiger 1: Neustupuj, nevzdávej se (1986)

Dosť slabý, ale všeobecne známy karate film z 80.rokov. Scenár je desne jednoduchý, ba až naivný. Pretože trénovať s mŕtvym duchom Bruce Leeho mi prišlo hodne uletené. Ani predstaviteľ hlavného hrdinu Kurt McKinney, moc hereckého nadania nepobral. Zato jeho fyzická kondícia je obdivuhodná a takmer vkuse divákovi predhadzovaná. Keby dokázal aspoň z polovice tak hrať ako vie napínať svaly, tak by to bolo minimálne na cenu Oscara. Avšak "Karate Tiger" je aj filmom, v ktorom sa zviditeľnil fighter Jean-Claude Van Damme. Aj keď tu nehrá hlavnú úlohu, jeho stvárnenie narcistického ruského agresora Ivana, mu prinieslo neskôr ďalšie filmové role, slávu a peniaze. **

Sleepwalkers (1992)

Sleepwalker - špecifický druh upíra, ktorý sa živí životnou energiou mladých pannien. Dvojica týchto tvorov (matka a syn, ktorý je zároveň jej milenec) je nútená presúvať sa z miesta na miesto po celej Amerike. Nenápadne vyhľadať ďaľšiu korisť, nasýtiť sa a znova ísť ďalej. Nie ľudia sú pre nich však tou najväčšou hrozbou. Sú smrteľne zraniteľní obyčajnými kočkami. Pred tými sa musia mať najviac napozore. Horror "Sleepwalkers" je jednoduchá, pohodová Kingovka, ktorú som si hodne obľúbil. Je tam veľa zaujímavých, svojim spôsobom zábavných, detailov. Jedným z najlepších je ten, keď samotný Stephen King, ktorý je autorom scenára, sa v tomto filme na pár sekúnd objaví v malej, bezvýznamnej úlohe hrobára, ktorý každému zarputilo tvrdí, že on nemôže za to, čo sa stalo. On teda v žiadnom prípade nie! :-D ****

Texaský masakr motorovou pilou (2003)

Javí sa mi to ako jeden z najlepších horrorových remakeov, ktoré vznikli po roku 2000. Čo sa veru odvážim tvrdiť o málo ktorom inom. Je to dobre zahraté, umne zvolené prostredia, priblíženie charakterov šialenej rodinky Hewittových, vraždy, krv, Leatherface... všetko sa to podarilo. ***

Hřbitov domácích zvířátek 2 (1992)

Po jednej z najlepších filmových adaptácií románu Stephena Kinga, ktorá nesie meno "Hřbitov domácích zvířatek 1", prišlo toto hlúpe pokračovanie. Je divné, že pod rovnakou režisérskou taktovkou vznikol tento krát taký príšerný nepodarok, ktorý sa s prvou časťou ani len porovnať nedá. Pod scenárom už nie je Kingove meno a je to teda poznať. Pretože námet tohto druhého dielu by sa skôr hodil do nejakej horrorovej paródie. No a hereci, ktorí nestoja ani za deravý groš, tomu dávajú korunu. Veľmi zlý film. *

Dravci (1999)

"Ravenous" možno považovať za špecifický kanibalský horror. Film o jedení ľudského mäsa, opierajúci sa o indiánsky mýtus Weendigo. I keď je dej situovaný do Sierra Nevady, filmári si vybrali pre miesto natáčania Slovenské hory. Kde dobrým nasnímaním vytvorili dokonalú ilúziu Kalifornie v 19.storočí. Vynikajúci herecký výkon sa tu podaril Robertovi Carlyle, z ktorého miestami ide naozaj strach. Ale nezaostávajú ani ďalší herci. A pri tej finálnej konfrontácii ma ešte vždy zamrazí. To je veru ostrý stret. ****

Resident Evil: Zánik (2007)

Dovolím si tvrdiť, že Resident Evil 3 je najlepším dielom celej série. To sa stáva zriedkavo, aby pokračovanie predčilo predchádzajúce diely. Mne osobne sa i jednička celkom pozdávala (***), kdežto dvojka bola hodne slabá (**). Trojka je veľmi dobre natočená, má zaujímavý scenár, v ktorom vidím skrytý odkaz na legendárny Mad Max, dobrí herci, skvelé efekty, plno zombíkov... I keď mne skôr sedia menej akčné zombie horrory. No rešpektujem fakt, že tento film vychádza z video hry a preto k nemu tá akčnosť iste patrí. ****

Resident Evil (2002)

Pre mňa je film "Resident Evil" moc príjemným prekvapením. Veľmi dobre spracovaný námet vychádzajúci zo známej play station videohry. Doposiaľ dosť netradičná kombinácia akcie a zombie horroru ma dokázal zaujať, ale i trocha postrašiť. Veľkou mierou sa na tom podpísali dobre vyvedení zombie a tiež Milla Jovovich v hlavnej úlohe. Ja som spokojný. ****

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Drsná gangsterská komédia "Pulp Fiction: Historky z podsvetia" z roku 1994 sa stala dnes už kultovým dielom. Obsahuje štyri nezávislé dejové línie, ktoré nie sú chronologicky usporiadané, a až na konci filmu sa odhalí súvis mezi nimi. Geniálna kreatívna myšlienka, ktorú sa snažilo od vtedy okopírovať, s väčším či menším úspechom, viacero tvorcov. "Pulp Fiction" však o svoj post filomovej legendy určite tak skoro nepríde. Okrem progresívneho, originálneho filmového postupu je tento snímok aj prehliadkov dokonalých hereckých výkonov. Je obdivuhodné, čo dokáže režisér Quentin Tarantino vydolovať z hercov, s ktorými sa rozhodne spolupracovať. *****

Jason X (2001)

"Jason X", Jason Voorhees v ďalekej futuristickej budúcnosti, na vesmírnej lodi, kozmická vyvražďovačka... To predsa nemôže nikto brať vážne. Tak toto je teda poriadna hlúposť. Je mi zle z toho, keď vidím ako sprznili obrovskú, kultovú horrorovú legendu. Takýto trash shit  si tento horrorový slasher borec nezaslúžil. Pozrel som si tento titul viacej krát, ale nedokážem sa zbaviť pocitu, že je to celé jeden veľký, absurdný nonsens. Navyše aj sám Jason tu pôsobí dojmom zadýchaného, obtlstlého dôchodcu. A to čo z neho spravili na konci je úplna groteska. Takmer odpad! *