Maltézský sokol (1941)

Film má svoje chyby, ale nemůžu filmu upřít zajímavou zápletku, Humphrey Bogart odvádí skvělý výkon a září nad ostatními herci. Je tu slušná dávka napětí a ve výsledku se jedná o zajímavou kriminálu se solidní atmosférou.

Čínská čtvrť (1974)

Nebudu to okecávat prostě super film. Charismatický Jack Nicholson odvádí úžasnou práci. Skvělá režie, jeden z nejlepších scénářů co kdy byl, který obnáší skvěle napsané postavy. Úžasná zápletka a odhalení. Prostě geniální, nejlepší detektivní film. Více netřeba.

Sunset Boulevard (1950)

Billy Wilder je naprostý génius, jak po režijní stránce, tak i po scénáristické stránce, kdy díky své verzatilitě, dokázal psát komedie, romance, krimi, dramata a vše podával v té nejlepší formě a tak jak to k danému žánru sedělo. Kdybych měl tedy vybrat nejlepší film tohoto mistra, moje volba je Sunset Boulevard, neboť Wilderovy filmy dokázaly zaujmout nejen v jeho době, ale díky svými tématy zaujmou i dnes a právě tento film je toho krásným příkladem. Pan režisér ve filmu, který vznikl v Hollywoodu, rozebírá samotnou zkaženost Hollywoodu, ukazuje nám tu jak Hollywood vezme herce vymačká z něj maximu, naoplátku jim dá slávu, která z člověka udělá kreténa a nakonec tohoto kreténa po nějaké době zahodí a otočí se k němu zády. Už to není ten žádaný herec, už je to jen kretén s egem až do výšin, kterého ve svém filmu už nikdo mít nechce (Tedy tento proces nám film úplně neukazuje, ale máme tu jednu postavu, u které si to už nějak domyslíme). Taky tu vidíme vývoj této postavy a jak působí na své okolí a jak lidi kolem se mění a postupně jim ničí životy. Právě kvůli tomu to tématu má film neuvěřitelný přesah a působí neuvěřitelně nadčasově, jak temáten, tak i technicky a dějově. Co se týče tedy nějaké technické stránky, tak film rozhodně nezaostává, vše je na najlepší úrovni, černobílé záběry jsou úchvatné, nápadité, noirové scéna je krásně čistá a na celý snímek se přijemně kouká, zárověň díky kameře film působí temně a tím skvěle dopomáhá atmosféře. Franz Waxman tu domáhá svou velmi kvalitní a výstižnou hudbou, která celý film nádherně podtrhuje a která také dává atmosféře ještě větší šmrnc. Právě za již zmíněnou hudbu dostal tento snímek jeden ze tří oscarů, druhů obdržel za nejlepší původní scénář a třetí za bravůrní výpravu, bez které by se tento film neobešel. Máme tu také bezchybný střih, který filmu perfektně sedne. A samotné tempo a děj filmu plynne velmi krásně, není tu jediná pomalejší, natoš přímo nudná část a pocelou dobu jsou se nemohl od filmu odtrhnout, k tomu ještě dopomáhá krásná stopáž. Herci odvádí famózní práci, vypíchnout musím Williama Holdena, ale hlavně geniální herecký výkon podala Gloria Swanson, která tu stvární postavu Normy Desmondové a tato postava je tak neuvěřitelně dokonalá, považuji ji zajedu z nejlepší postav filmového plátna, všech dob. U ní se povedlo všechno, již zmíněný herecký výkon, její charakter, její dialogy, její prvotní přichod na scénu i ty další, pokaždé, když se oběvila na obrazovce, šel z ní strach a znepokojení, prostředí kolem ní působilo zvláštně, celé to bylo až bizarní, její sluha, postupné odkrývání její minulosti, prostě naprostá dokonalost. Od její postavy se odvíjí další zásadní faktor tohoto filmu a to je ATMOSFÉRA, která je poctivě pomalu budována a které mě naprosto v táhla do filmu, jedna z nejlepší všech dob. Co se týče ostatních postav, tak ty jsou též skvěle a zajímavě napsané. Ještě musím zmínit comeo Bustera Keatona, který byl velkou hvězdou němých filmů, ale po dodání zvuku do snímků se mu moc dobře nedařilo a stala se z něj jakási oběť toho zkažného Hollywoodu. Buster je tu jen na jeden záběr, ale nastíněná atmosféra celého filmu, společně s jeho výrazem mluví za vše. Finální scéna je třešničkou na dortu celého tohoto díla a krásně vystihuje celý film a celé to šílenství, které se v Hollywoodu skrývá. Takže, abych tento snímek celý nějak zahrnul, jedná se o naprosto geniální, perfektní, nadčasové dílo. Toto je pro mě prostě jeden z těch filmů kde se povedlo úplně všechno, kde je všechno na výbornou. Tento film by měl zkusit každý fanoušek filmu, nebo minimálně každý fanoušek klasického Hollywoodu, protože tohle je jeho absolutní klenot. Ještě musím dodat, že dialogy jsou tu naprosto famózní a je tu spousta perliček, které perfektně nastiňují celý snímek. Joe Gillis : You're Norma Desmond. You used to be in silent pictures. You used to be big. Norma Desmond : I *am* big. It's the *pictures* that got small.

Sladká Irma (1963)

Nemůžu si pomoct, ale furt mně to připadá jako italský film, což je dost zvláštní, když se film odehrává v Paříži a točili ho američani, ale to je asi tou Irmou La Douce. Dále oceňuji velmi sympatické postavy a celkem originální nápad, ale mimo to, tempo pokulhává a je to jeden ze slabších filmu Billyho Wildera. Ale pořád dost v pohodě film.

Ztracený víkend (1945)

Film není perfektní a asi bych mu pět hvězd s čistým svědomím nedal, ale je úžasný vidět versatilitu Billyho Wildera. Kdy Jednou napíše pohodovou, romantickou komedii. A jednou drama o závislosti na alkoholu, které se dá považovat jako alegorie na společnost jak čtyřicátých let, ve kterých film vznikl, tak to zároveň pořád platí i na  společnost dnešní. (s tou alegorií na zkaženou společnost to dotáhl ještě dál v Eso v rukávu, ale on to dělá vlastně v každém filmu)

Ptáci (1963)

Film je o městečku, na které zaútočí ptáci. Což zní dost bizarně, ale i s tímto tématem Hitchcock vybudoval velké napětí a posumu horrorový žánr zase o kousek dál.

Lékořicová Pizza (2021)

Přiznávám že film má dobrou atmosféru, skvělé obsazení a jak u PTA zvykem úžasnou kameru. S čím mám, ale problém je že PTA má teké ve zvyku natahovat filmy nad 2 hodiny a u tohoto filmu mě to vadilo. Hlavě když k tomu přidáte dost průměrný scénář.

Okno do dvora (1954)

Nejspíš nejlépe vystavěné napětí jaké kdy Hitchcock předved (já vím, jsou to silná slova). James Stewart a Grace Kelly v životních výkonech. Líbí se mi jak Hitchcock prozkoumává různá temná témata (u Vertiga to byla posedlost) v případě Okna do dvora je to bezmoc , kterou tu Hitchcock skvěle využívá, aby co nejvíce napínal diváka. K tomu ještě přidejte fakt že se film odehrává v jedné místnosti a mi z okna vidíme přesně to co vidí hlavní hrdina, díky tomu je lehké se do hrdiny vžít a naprosto se ponořit do jeho situace.

Tenkrát v Americe (1984)

Perfektní. Geniální. Epické. Scénář vyšperkovaný k dokonalosti. Krásná čistá scéna. Hudba Ennia Morriconeho tvoří skvělou atmosféru starého New Yorku. Robert De Niro a zbytek herců odvádí úžasnou práci.

T2 Trainspotting (2017)

Myslím si že docela solidní pokračování, které mě rozhodně nezklamalo. Bylo hezký zase vidět starý známý postavy a kde skončili po dvaceti letech. Jde vidět že si Robert Carlyle svou roli užívá, zbytek herců hrají skvěle. To finále je takový zvláštní a úplně mi nesedí do celkového smíku (myslím ten souboj). Ale celkově je to vlastně taková zpomínková mise. Ale prvnímu dílu to nesahá ani po paty.