Byl jsem lynčován (1936)

Langova režie a scénář jsou úžasné, Lang tu prozkoumává podobné téma jako v M, ale dává tu morální otázky o tom kdo je vlastně vyný a né o tom jestli je někdo vyný, nebo tak nějak, každopádně soudní procesy jsou tu mnohem lépe rozebrány a je jim věnováno více času. Zároveň tento film poukazuje na naší zkaženou společnost a prezentuje nám to velmi poutavou formou. Film má skvělou hustnoucí atmosféru, hlavně co se týče druhé části filmu. V hlavní roli je obsazen Spencer Tracy, který odvádí skvělou prácí, ale mile mě překvapi i Walter Abel, který tu hraje okresního advokáta. Ještě musím dodat že vývoj hlavní postavy je velmi pozoruhodný, líbí se mi jak se z dobrého člověka, po jeho zkušenoti stává pomstichtivý parchant.

Lawrence z Arábie (1962)

Zopakoval jsem si tento filmový kousek a musím říci že k dokonasti stačí jen málo, tento téměř čtyř hodinový historický velkofilm, by neměl vynechat žádný fanoušek filmu. Pouště jsou vizuálně překrásné a Freddie Young si to zřejmě moc dobře úvědomil, neboť vizuální stránka filmu je prostě překrásná a nejen co se týče kamerových záběru, máme tu i krásné kostými a prostředí a vůbec celá výprava tohoto filmu je úžasná. Maurice Jarre dokázal vytvořit jeden z nejlepší soundtracků vůbec a jeho hudba dodává filmu a scénam mnohem větší epičnost. Postava Lawrence je jedna z nejlépe napsaných postav, které jsem viděl a jeho vývoj překvapoval více a více. Co se týče herců, máme tu velmi talentovaný ansábl, ze kterého musím vypíchnout samozřejmě samotného Lawrence Petera O'Toola, ale i Alec Guinness, Anthony Quinn nebo třeba Omar Sharif stojí za zmínku, prostě jeden úžasný herec za druhým. Tento film je prostě úžasná dobrodružní jízda a má jednu velkou výhodu a to je délka, při které si film může dovolit odvyprávět dost obsahu a pomalu se usadit, avšak jeho výhoda je zároveň i jeho hlavní nevýhoda, neboť právě díky dlouhé stopáž není film pro každého. Ale každý by ho měl alespoň zkusit. Za mě skvělý počin.

Aguirre, hněv Boží (1972)

Úžasný film ze zajímavého tropického prostředí. Hustnoucí atmosféra postupného šílenství je odvedena na výbornou. Jde tu krásně vidět že indiani nejsou tím hlavním problémem, ale španělé se musí vypořádat s přírodou samotnou a se sami sebou. Aguirre je úžasně napsaná postava a bylo zajímavé pozorovat jeho postupné šílenství a větší touhu po moci, zárověň jde z postavy čím dál větší strach, ale Aguirre by nebyl tak úžasný charakter, kdybyho dokonale nezahrál Klaus Kinski , bez kterého by to prostě nešlo.

Půlnoční kovboj (1969)

28 letý kovboj z Texasu přijede do New Yorku, aby si splnil své sny, ale postupně se ze zázračného města stává hnijící místo plné zlodějů, atd. Celý film se dá považovat za boření klasického amerického snu v trochu jiném podání, zároveň film krásně ukazuje tehdejší 60. léta v New Yorku. Ve filmu sledujeme zvláštní přátelství Jona Voighta  a Dustina Hoffmana, s tím že oba tito herci odvádí úžasnou práci. Líbí se mi jak film pomalu prohlubuje temnou stranu New Yorku. Jěště musím vypíchnout dost depresivní atmosféru, která skvěle graduje napříč celým filmem.

Plynové lampy (1944)

Velmi zajímavý psychologický thriller, který mě překvapil svoji děsivou a mysteriózní atmosférou. Strach tu vzniká z postupného hroucení Pauly, kterou úžasně zahrála Ingrid Bergmanová, ta je psychicky týraná svým manžel Gregorym, kterého skvěle a chladně zahrál Charles Boyer. Je zajímavé sledovat jak Gregory postupně manipuluje s křehkou Paulou a dohání ji k šílenství. Skvělá černobílá kamera a zajímavá hudba k film parádně sedí a podtrhují celkovou atmosféru.

Krvavý trůn (1957)

Po nějaké době jsem se vrátil k tomuto filmu a ještě že jsem tak učinil, neboť na podruhé jsem si vychutnával každý moment. Kurosawovo zpravování Macbetha je jedno z nejlepší možná i to nejlepší vůbec (co se týče filmů). Kurosawa skvěle prezentuje témata zrady, touhy po moci či manipulace s člověk. Velmi se mi líbí vývoj Mifuneho postavy a postupné šílenství, které se v něm projevuje, taky jsem si užíval zamračený výraz Tošira Mifuneho a jeho herectví celkově, ten chlap nikdy nezklame. Záběry jsou úžasné, jsou tu skvělé kulisy a kostými a dohromady to tvoří krásnou vizuální podívanou.

V pravé poledne (1952)

Krásný klasický western, na kterém se mi nejvíce líbí budování obav z hlavního střetu, film je po celou dobu v napětí a postupné strácení naděje, když šerifovy nikdo nechce pomoct je skvěle vyobrazeno. Film krásně poukazuje na rizika šerifského povolání jako takového a dělá to velmi poutavou formou. Hereci jsou super, celý film dobrovázejí krásné černobílé záběry a velmi kvalitní atmosféra. Celkově hodně povedený western, nemám co vytknout.

Bonnie a Clyde (1967)

Velmi pozoruhodné kriminální drama, které je ve svém žánru vyjímkou díký vztahu mezi Clydem a Bonnie . Také se mi na tomto filmu líbí zkoumání rodinného života, který se kombinuje s kriminálním životem a co člověk musí v této kombinaci obětovat.  Scénář je pravůrní, najdou se nápadité záběry a Faye Dunaway + Warren Beatty mají skvělou chemii a odvádějí dobré herecké výkony.

Magnolia (1999)

Tento film má velmi unikátní styl vyprávění, Paul Thomas Anderson si tu klasicky hraje s divákem svoji psychologickou hru, ale narozdíl od jeho jiných filmů nám to prezentuje v devíti různých příbězích. A nedělá to formou povídek, tady rozjede devět příběhů najednou a všechny je nakonec najednou zakončí. Všechny příběhy jsou stejně dobré, protože ve výsledku působí všechny jako jeden příběh. Vše je zároveň podtrženo skvělou hudbou, která do příběhů nějakým záhadným zbůsobem přivedla jaké si napětí. Když za kamerou stojí Robert Elswit, není co řešit, prostě užasné záběry, včetně master shotu. Co se týče hereckého obsazení, nemám co vytknout, všichni hrají skvěle, ale dovolím si vypíchnout Toma Cruise, který všechny ostatní herce poráží na plné čáře, dokonce bych řekl, že právě v tomto filmu Tom Cruise předvedl svůj nejlepší výkon.  "What Am I Doing? I'm Quietly Judging You."

Rvačka mezi muži (1955)

Ze začátku se film lehce táhne, ale stačí si počka na hlavní misi celého filmu. Kdy tu máme úžasnou, precizně natočeno a skvěle zahranou půl hodinou pasáž, ve které nezasní ani slovo, ale je to přesně ta část, kvůli které se vyplatí film vidět. Více neřeknu.