Čtvrtý druh (2009)

Nevím, jestli mě po trochu projetí netu zjištění, že je to fake, zklamalo nebo naopak udělalo radost:-)) Každopádně pochybnosti už jsem měl vr druhé polovině značné obzlášť, když se alieni označili za boha. Ale odhlédnu tedy od toho, co je pravda a co není a budu hodnotit film jako takový. Od mysteriozního thrilleru chci především napětí a strach a toho se mi dostalo poměrně dost. Jednou jsem dokonce nadskočil, což už se mi nestalo hezky dlouho a vím, že to už něco znamená:-)) Film skvěle pracuje se strach z neviděného, o čemž už od roku 1979 víme, že je to ten nejlepší postup v tomhle žánru a vůbec celé to příjemně graduje. Milla Jovovich se mi nelíbí a jako herečka by podle mě udělala nejlíp, kdyby zůstala o vyslovování "multipass", ale překousnout se dala. Na víc zkouknutí to asi nebude, ale jako žánrový film to zkrátka funguje spolehlivě, a proto nemám s hodnocením žádné pochyby.

Kniha přežití (2010)

Celý problém filmu tví v titulu "oné knihy". Krásně to ukazuje mimojiné rozdíl ve výši hodnocení v USA a u nás. Ač je většina filmu jasné, o jakou knihu se jedná a dost se o o tom mluví, rozhodně bych to nepovažoval za nějakou agitku. Plány zlouna Garyho Oldmana (pořád je umí špičkově), který vlastně chtěl její účinek použít jako prostředek k manipulování mas (jak už se jednou i v minulosti stalo), mi maximálně přišly naivní. To hlavní gró filmu spočívá v oblíbeném zobrazení post-apo atmosféry, které je tady zase o něco jiné. Drsný Denzel do toho prostředí sedne výborně a musím říct, že jsem si k jeho postavě našel cestu velmi brzy. Souboje se mi líbily a příběh až na pár standardních klišé rovněž nebyl zlý. Chce se to jen oprostit od těch ateistických předsudků (a to říkám jako naprostý nevěřící pes) a brát to jako film o vnitřní víře a vůli. Ani tak vás sice nic přelomového nečeká, ale o průser se rozhodně nejedná. Lepší tři

Princ z Persie: Písky času (2010)

Co je pro generaci druhé půly 80. let hlavní, je zapomenout na časy, kdy jsme jako malí fracci trávili u původního Prince of Persia stovky hodin čistého času. Když jsem se o filmů poprvé dozvěděl, samozřejmě jsem něco takového očekával, ale jak vylézalo info, bylo jasné, že to bude něco úplně jiného. Pro ty, kdo jsou starým princem odkojení, je tady stejní jenom to, že je tu princ, princezna, nějakej zlej Peršan a šermuje se tu. Dál už je film pouze standardním zábavovým popkorňákem s východně laděnou muzikou. Je tu vtipná figurka, jiskření mezi hlavními postavami, tajemní zloduši a obrovský happyend - prostě univerzální recept na blockbuster kdekoliv na světě a kdykoliv v čase. Hlavní však je, že to celkem odsýpá, nelogičností si samozřejmě nevšímáme a bavíme se. Hereckým vítězem se pro mě určitě stává Alfred Molina, který si svou pěknou roli náramně vychutnal. Naopak Ben Kingsley mě trochu zamrzel. Ani ne tak kvůli výkonu, ale spíš k hloupě napsané postavě. On měl být tím hlavním démonem a zlounem a přitom chvílemi působí jako připosírka, který se bojí hassasinů. Škoda, s tím jeho vzhledem to mohl být neskutečný záporák. Sakra, až zplešatím, musím prostě vypadat takhle:-D No a Gemma Arterton, mmmmmm.....:-)

Kick-Ass (2010)

Na první pohled jen odlehčený zábavný filmeček. Na pohledy další a z jistého úhlu pak určitě revoluční spojení teenagerské komedie, komixáku, ironického náhledu na internetový a mediální svět a rodinného dramatu, to vše spojené nití parodie. Vskutku jsem měl chvílemi pocit, že sleduju něco úplně nového a nadmíru si to užíval. Snad mě jen trochu mrzelo, že v druhé polovině šel film již trochu standardnějšími kolejemi, nezvyklá první polovina mě bavila víc. Za co jsem ale opravdu rád, to je Nicolas Cage. Snad se už konečně dostal z té nespravedlivé a pseudointelektuály vytvořené klece opovržení, kdy se musel každý jeho film zplivat. Dle mého tady přitom nehrál žádný velký nadstandard (hlavně neměl až tolik prostoru), spíš si cením toho, jaké obrovské sympatie dokázal své postavě dát. Herci jelimánci a děti v hlavních rolích byli taky fajn a ten Mark Strong...ten má zaděláno na záporáka 21. století...snad se jeho zlounských rolí nepřejíme, ale zatím k tomu není ani náznak.

Zbytečná krutost (1984)

La-hůd-ka!! Nepočítám se mezi fanouška Coenů, protože moje top filmové zaměření jde trochu jiným směrem, ale takřka každý jejich film si nemůžu vynachválit. Svojí prvotinou u mě sice "Tuhle zemi" nepřekonali, protože do ní se musí více proniknout a zampřemýšlet a to já rád, ale Zbytečná krutost mě hlavně dostala svojí nepřekonatelnou stylovostí. Coeni prostě točí úplně jinak a nemusíte se bát, že byste si jejich styl s někým spletli. Když si přečtete popis děje, nevěřili byste, že jde z toho natočit něco víc než tupou kriminálku, která patří do vysílání Primy někdy v úterý v 22.40. Ale to by to nebyli Coeni. Jejich prvotina je stylová, vtipná, černá, stylová, napínavá, člověčí a stylová. Film, který si brzy zas někdy rád zopakuju.

Nezapomeň na mě (2010)

Hele, to je ten upír-miláček a zvlhčovatel dívenek 15- ? No a, hlavně když taky umí dobře zahrát. A to rozhodně v Nezapomeň za mě zahrál. Film i přes hvězdné obsazení je v podstatě komorním a takovým uvěřitelným dílkem, který jen občas do své niternosti nechá propadnout krapet americké lacinosti. Popravdě jsem jí ale čekal mnohem víc, a proto jsem byl opravdu spokojen. Ono herecké obsazení samozřejmě udělalo taky strašně moc a smekám klobouk hlavně před Pierce Brosnanem, který před pár lety byl ještě šarmantním a pro mě možná nejlepším Bondem a tady dokázal ztvárnit roli tak jinou. A závěr? Libilo se mi, že nebyl jen účelově šokující, ale že ho tvůrci v následných minutkách dokázali přetavit i v myšlenku filmu, kterou jsem si z něj vzal - je zbytečné se něčemu ze špatné zkušenosti či předskudku vyhýbat. Naše životy určuje osud či náhoda (každému dle jeho gusta a filozofie) a ta si nás vždycky najde. Silná věc, která doznívá...

Robin Hood (2010)

Když se objevily první hodnocení Robina, prodělal jsem malý šok. Ač to téma mě nikdy vůbec nezajímalo, od Ridleyho přeci jenom člověk čekal záruku kvalitní záležitosti. Ale ty první hodnocení...no naštěstí se ukázalo, že šlo jako vždy o výblitky pseudointelektuálů potřebující mít v každém filmu originalitu. Na to se tady ale nehraje. V čem byl Gladiátor originální a proč je tedy tak oslavovaný? Já mezi těmi filmy zas takový rozdíl nevidím a oba se mi líbily srovnatelně. To, že jde vlastně o takový prequel k Robinovi jsem vzhledem k mé neoblíbenosti tématu jen přivítal. Samotný film odsýpá a je to klasická záležitost typu post-Statečné srdce, samozřejmě bez jeho hloubky, o kterou mu ale nikdy nešlo. Herci jsou do jednoho výborní a Russell sednul. Na pokračování bych klidně zašel..

Alenka v říši divů (2010)

Nemám tomu filmu v podstatě vůbec nic vytknout. Přesně takhle si představuju pohádku, na kterou bych vzal celou rodinu a sám se při tom nenudil. Když jsem vycházel z kina, říkal jsem si, že dám plný počet, protože to opravdu nemělo chybičku, ale teď si říkám, že pětihvězdový film by bez ohledu na žánr měl nechat hlubší dojem a pocit, že to bylo "něco víc", takže to nechám takhle. Ale jinak si to opravdu nemůžu vynachválit. Bylo to moc příjemné odpoledne v kině s tímto filmem, který můj oblbený příběh z dětství zobrazil přesně tak, jak jsem si představoval. Pro tyto hrátky z fantazií jednoduše nemohlo být lepšího tvůrce než Burtona a přestože mám k jeho tvorbě poměrně dost výhrad, tohle bylo jeho bojiště. Obrovskou pochvalu zaslouží i 3D, které je takřka na úrovni Avataru a magii příběhu jen umocňuje - 3D u Souboje titánů proti tomu působí jako hloupý vtip...I herecké výkony a vtipné momenty, všechno v Alence klape. Snad už jen dodám, že Alenka mi zezačáku neskutečně připomínala Gwyneth Paltrow, až jsem na chvilku zapochyboval :-)

Columbo - Vražda na videu (1975) (epizoda)

Klasický výborný columbovský díl. Schéma známe všichni a buď ho prostě žereme, nebo nás nudí. Tenhle fíl ozvláštňují technické vychytávky, o kterých se nám tady v té době mohlo jen zdát. Odhalení je pak velmi fikané a odzbroující. No a poručík v galerii? To je snad jeden z nejvtipnějších momentů celého seriálu:-))

Sejmi je všechny (2007)

Ten popisek v žánru "komedie" je tam rozhodně oprávněně, protože já jsem se u toho bavil víc než u drtivé většiny čistokrevných komedií. Ono to ale není jenom vtipné, ono to navíc má i obrovskej styl a drajv. Trochu mi snad vadil jen ten překombinovaný příběh, klidně to ještě mohlo být jednodušší. Ale čert to vem, aspoň to vybízí k originálnějším vychytávkám s mrkví a zbraněmi všeho možného druhu. Hehe a ta muzika, skoro začínám Clive Owena podezřívat, že si ten rock procpává do svých filmů on sám a ne režiséři:-) Já toho člověka chci, chci a chci jako příštího Bonda!!! Nedovedu si ze současnýho herectva ve vhodným věku představit lepšího a stylovějšího představitele. Ale abych nezůstal jen u Owena, Paul Giamatii mě konečně dostal (viděl jsem s ním dost filmů, kde ho kdekdo glorifikoval, ale pro mě to byl "jen" dobrý výkon), tady to byla slizká role vrcholného stupně. No a Monicou Belucci člověk taky určitě nepohrdne (obzvláště s přihlédnutím k jejímu věku). Ale snad chápete, že 5 hvězd tomu dát nemůžu, to bych je musel dát třeba i Komandu, na které jsem si velmi často vzpomněl, jistě víte proč:-))