Prokletý ostrov (2010)

Zvláštní. Z kina jsem vyšel s poměrně výrazným zklamáním a tím, že film po výborném a neskutečně dusném a ponurém startu postupně vyšuměl, vrcholíc pointou, která mi přišla jaksi uměle našroubovaná. Jak jsem ale jel z Prahy vlakem domů, prožil jsem hodně zajímavé dozvuky z vln z ostrova. Přehrával jsem si celý film znovu a začal si uvědomovat, nakolik to bylo vlastně celé promyšlené a skvěle padnoucí. Svou negativní roli jistě sehrálo obrovské očekávání, kdy jsem čekal geniální mysteriozní thriller s významem podobným Šestému smyslu. Jen té duchařiny jsem se bál a na tu naštěstí vůbec nedošlo. Hlavní problém bych nakonec asi viděl v několika hluchých místech ve filmu a zároveň v poněkud rozplizle nezvládnutém konci. Tím nemyslí, úplný závěr (naopak, poslední DiCapriova věta a záběry mi dlouho rezonovaly v hlavě a donutily k přemýšlení), ale spíš předchozí scény u jezera, které mi přišly vyloženě natlačené jako "podívejte se, jak to bylo hrozný" a to podle mě vůbec nebylo potřeba. Jinak teď s tím odstupem nemám už vytknout vůbec nic - kromě zmíněné fantastické atmosféry se pochvala týká hlavně herců v čele s Benem Kingsleym a Leonardem DiCapriem, ze kterého už dávno není ten slaďoušek z Titanicu, ale špičkový charakterní herec. Ale tak to už ví sna každý, kdo s ním v posledních pěti letech viděl aspoň pár filmů:-)

Juno (2007)

Ač film okolo sebe doslova plive pohodovou a nezávislou atmosféru, dojmy mám po jeho zkouknutí negativní. Proč? Během průběhu jsem si vytvořil solidní antipatii k hlavní hrdince. Štvaly mě její řeči, působila (já vím, že to takhle mělo být kvůli jejímu věku, ale já tyhle typy nemůžu vystát) na mě jako nevychovanej puberťák a třebas při scéně u ultrazvuku bych se jednoznačně zachoval jako laborantka. A když máte takové nesympatie k hlavní hrdince, tak ve vás bohužel celkově film těžko může zanechat klady, i když je všechno kolem perfektní:-( A to je muzika, ostatní postavy, Reitmanův parádní a specifický styl natočení, nezávislá nálada snímku...Bohužel, hlavní dějová linie s hrdinkou nebyla tak úplně pro mě, což je pochopitelně jen a jen můj problém. Věřím, že nejvíc film osloví především vrstevnice Juno a obecně mladší generaci.

Mafiáni (1990)

Ale sakra, ještě pořád nemůžu věřit, že mě to tak zklamalo. Casino zbožňuju, jeden z mých TOP 50 filmů a od Mafiánů jsem čekal podobnou podívanou. První půlku to tak vypadalo a Scorsese postupný (i když čekatelný a podobný třeba Scarface) růst mladého gangstera zachytil špičkově. Ale někdy v druhé půlce jsem totálně ztratil nit. Postavy mi splývaly (hlavně Henryho přítelkyně), nevěděl jsem pořádně o co jde a film se totálně rozpliznul. Možná jsem radši měl vidět kratší verzi, protože na poslední minuty jsem se jen modlil, ať už to skončí. Úplný závěr se mi zase líbil, přidal tomu hloubku a celé to zvednul, ale těžko to může napravit rozčarování nad předešlou minimálně hodinou. Herecky špičkové, především Joe Pesci (sakra, tohohle chlápka bych fakt nikdy nechtěl nasrat), snad jen Henry Hill se mi víc líbil v klukovském podání, Liotta mě úplně nepřesvědčil. Jako celek až útrpné zklamání, musím si brzy pustit Casino pro zlepšení chuti.

Equilibrium (2002)

Perfektní, i když hodně vypůjčovací záležitost. Tuhle je to Matrix, tuhle 1984 a originální je v podstatě jen ona hlavní myšlenka o potlačení emocí. Nebudu tady moc polemizovat o možné realističnosti, je to scifi a tak to prostě beru. Důležité u scifi je, tak dokáže se stěžejní myšlenkou pracovat a to Equilibrium dělá excelentně. Veškeré pohnutky jsem Baleovi věřil (jako obvykle sehrál nejprve ledově chladnou a následně emocemi zmítanou postavu špičkově) a přestože děj nebyl nikterak neočekávaný, bavil jsem se hodně. U akčních scén byla ta podobnost s Matrixem až přehnaná, ale opět nemůžu říct, že by mi to vadilo. Kdybych to měl kritizovat, byl bych pokrytec, protože jsem si to užíval a to je hlavní účel filmu. Navíc atmošku to má osobitou....

Quantum of Solace (2008)

Je to prostě craigovská bondovka. Tudíž ne tak sexy, šarmantní a odlehčená jak tomu bývalo dřív, ale zato zas akčně nabušená a s výborným nebondovským Bondem (jak už jsem napsal ke Casinu - Craig mi na Bonda úplně nesedne, ale je to jeden z nejlepších, ne-li nejlepší herec, který kdy Bonda hrál). Oproti Casinu mi to sice přijde s méně zajímavou dějovou linkou, chybí tu víc silných momentů, ale naproti tomu tu máme opravdu výbornou akci, která se vůbec nedá srovnávat se staršími díly, zejména co se dynamiky týče (třeba jen úvodní honička, ze které živočišnost přímo čiší). Děj není tak složitý jako v případě Casina a ona tajemná organizace se klidně dý považovat za "Spectre současnosti". Ať to nemusí být po chuti, bondovky se transformují a jdou s dobou a ač stále víc mizí ten pověstný šarm, je to asi jedná cesta, jak je do budoucna udržet života a konkurenceschopné.

Podvodníci (1998)

Filmeček na pohodu. Nemám vůbec rád staré grotesky, kterým je toto víceméně pocta, ale nakonec to nebylo překážkou. Film je totiž milý a groteskoidními částmi šetří, případně je pouze efektně využívá. Hlavní roli samozřejmě sehrává parádní dou Tucci/Platt, což jsou sympaťáci k pohledání a jejich eskapády stojí zato. Pikareskní postavičky ve vedlejších rolích často v podání velkých jmen jsou rovněž k sežrání a každá má svůj komediální potenciál. Zkrátka jsem se zas jednou na ČT2 příjemně pobavil:-)

96 hodin (2008)

Jo,jo,jo! Jak já jsem rád, že i v dnešní době hightech thrillerů ještě může vzniknout poctivá akční přímočará řežba s charismatickým drsňákem, který boří vše před sebou a nelze mu nefandit! 96 hodin je film, u kterého jsem se modlil, aby nepřišlam žádná nečekaná dějová odbočka nebo překvapení. Divné, že?:-)) Ale je to tak, prostě jsem si chtěl tuhle jízdu (a že to je, děj se posunuje obrovsky svižným tempem) užít bez jakýcholiv vytáček. Víc asi není potřeba říkat, snad jen, že Liam Neeson a svůj věk působí neuvěřitelně cool. Pro milovníky starých dobrých akčňáků jasná volba a pastva pro oči. Update: Postupem času se z tohohle filmu vyvinul jeden z mých nejoblíbenějších akčňáků a žeru snad každou minutu. Jasných pět!

Život Davida Galea (2003)

Může zklamat film s Kevinem Spaceym? V dnešní době už možná ano, ale před pár lety byly jeho filmy železná jistota a Život Davida Galea spadá přesně do této éry. Filmů o trestu smrti je dost a víceméně jsou si děsivě podobné postojem, příběhem i vyústěním. David Gale je ale opět jiný a to nemluvím jen o originalitě příběhu. Já v tom totiž narozdíl od mnohých z vás vůbec neviděl nějakou politickou agitku proti trestu smrti (narozdíl třeba od Posledního tance nebo Pravdy zabíjí). Přestože se všechny Galeovy aktivity směřovaly k této problematice, uvědomil jsem si jí až na samém konci a film byl podle mě mnohem víc o tom, jak jedna se jedna zdánlivě menší chyba může stát naprosto zásadní a nakolik dovede člověka nasměrovat na šikmou plochu. A právě tento postupný pád Davida Galea pro mě byl hlavní a nejsilnějším motivem filmu, který byl nakonec i motivem toho originálního vyústění. Těžko si v hlavní roli představit někoho ideálnějšího a jsem strašně rád, že jsem to viděl v originálním znění, protože Spaceyho hlasový projev, když rozmlouval s Kate Winslet dodával jeho herectví neskutečný punc reality. Sice ne přelomových, ale určitě zasloužených pět hvězd.

Čepel smrti (2009) odpad!

Kamarád se mě nedávno ptal: "Proč furt musíme točit filmy o minulosti, o komunismu. Proč netočíme třeba horory?" Čepel smrti je jasnou odpovědí, proč je netočíme:-D Kdyby do toho tvůrci rovnou šli jako do parodie (k čemuž trailer nahrával), dal bych aspoň dvě hvězdy, protože jsem se chvílemi slušně bavil. Bohužel, je to myšleno vážně. Vizuálně stejné a příběhově kvalitnější "filmy" točil jeden můj spolužák již v sedmé třídě.

Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem (2007)

Až překvapivý newestern. Není tu akce, nejsou tu hrdinové, zato tady je zvláštní atmosféra, skoro až art kamera a dlouhé rozvleklé části. Narovinu přiznám, že notné kusy filmu jsem se nudil a koukal na hodiny, ale jak si film rekapituluju v hlavě, asi to jinak ani udělat nešlo. Tvůrcům nešlo o to, jak by mohl napovídat název, zobrazit Jesse Jamese jako hodného padoucha, který byl zbaběle zabit. Ano, Jesse svým způsobem hodný padouch byl a byl zabit zbaběle, ale tady film staví svou největší devízu - nejednoznačné charaktery a ač je tady Casey Affleck krysa prolezlá (mistrovsky zahráná, s jeho ksichtem je pro podobné role jak vyšitý) a Brad Pitt minimálně v první půlce sympaťák, režisér během filmu rozehrává hru, jejímž vyúštěním je, že nakonec nefandíte vůbec nikomu a jen jste zvědaví, jakým způsobem se to vše semele. A že se to semele parádně, zásadní scény filmy jsou natočené tak, že ani nedutáte a pokud jsou ve filmu trapné chvíle ticha způsobené lží, budete se cítit trapně i vy. Zvláštní, zvláštní...