Střemhlav (2017)

Víceméně rutinní evropské drama, ve kterém je ale místy zajímavé sledovat ukrajinské prostředí. To je tu totiž velice hezky nasnímané. Plus někteří herci nebyli vůbec špatní, byť to tady bylo poměrně depresivní a bez emocí. Dědeček hlavního hrdiny ale vládne výrazným charismatem a tak nemůžu říct, že by film byl ztráta času.

Záletník (1976)

Nesmělý záletník, kterému celou dobu přejete, ať se mu v tom podvádění něco pokazí a ono se mu, kupodivu, pořád něco kazí. Chytrý humor, na který jsem si první půlhodinu docela zvykal. Asi proto, že Jean Rochefort tu svoji roli hraje, jak kdyby byl největší andílek. Pak už jsem se ale smál o sto šest a jak řekl kamarád Enšpígl, díky závěrečné scéně si pokaždé na film vzpomenu, až budu stát před Vítězným obloukem v Paříži.

Cobra Kai - Série 5 (2022) (série)

Jakmile jsem zjistil, že vychází tato série, došlo mi, že jsem seriál dlouho neviděl a mám tedy co dohánět. Zajímavé je, že se to od první série docela dost proměnilo. Začínalo to jako takové rodinné drama s vtipnými pasážemi a dnes z toho je přiznaný béčko s vtipnými pasážemi. A víte co? Vůbec mi to nevadí. Akční scény jsou super a děj je tak vědomě prvoplánový, že mu to vlastně rádi odpustíte.

Přátelé z dovolené (2021)

Ve filmu Free Guy mě zaujal herec Lil Rel Howery, kterého mi Disney+ hned po shlédnutí nabídlo u tohoto filmu. Když jsem kouknul na další herce, zahlédl jsem Johna Cenu, který taky nejde pro šílenosti daleko. No a neváhal, což se vyplatilo. Super komedie. Ulítlá, zábavná, místy s opravdu mega zábavnými scénami. Houbičková scéna je třeba srovnatelná s tou z Trsátka osudu. Za mě fakt super. John Cena má na ty komediální role fakt štěstí a jsem rád, že se v tomhle žánru našel.

Free Guy: Hra na hrdinu (2021)

Jak dlouho jsem čekal na podobně ulítlou pecku? Už to nedokážu ani spočítat. Těch pokusů byl ale jednoznačně bezpočet. Free Guy je totiž pro nerdy blaho na talíři. Někdo si tu vystřelil z kopejtka a natočil film, který mě hodně překvapuje, že vůbec vznikl. Ten, co má nahrané hry jako Grand Theft Auto (GTA) nebo Just Cause se tu bude rochnit blahem. Ti, co ne, budou zírat na dobrou efektní akci…a je úplně jedno, že je tu digitálu jak nasráno. Tady prostě není o nápady nouze. Střílí si ze všeho, ze všech a hlavní postavu Guye, NPC postavy z počítačové hry, která si začíná uvědomovat sám sebe v podání perfektního Ryana (ale perfektní tu jsou vlastně úplně všichni – Jodie, Joe, Lil Rel, Taika), baví sledovat od momentu, kdy se objeví na scéně. A po tom všem, co tady tvůrci na diváka nacpou, byste ani za mák netušili, že se vlastně jedná o romantický film. Prostě jedno překvapení vedle druhého a přesně ten druh filmu, který si budete rádi pouštět opakovaně a s chutí si užívat jednu scénu vedle druhé, vysloveně povedený soundtrack, ale i pocit, že tady to je pro Vás něco víc, než pro ostatní. Osobně jsem si tento film přidal po bok Soumraku mrtvých a jsem rád, že se mu něco konečně dorovnalo.

Jen vraždy v budově - Série 2 (2022) (série)

Druhá série se dlouho drží v zajetých kolejích série první. Jsou tu ale momenty, které mile překvapí. Třeba vedlejší role Tiny Fey, Amy Schumer nebo (a ten obzvlášť) Paul Rudd. Také je tu ale naprosto zbytečná role Cary Delevingne, která je tu jen proto, aby ukázala na vztah se Selenou a přidala tradiční hollywoodský LBGT motiv. Ten tu sice není jediný, ale jediný na mě působí jak kdyby tu někdo hrozně rád tlačil na pilu. Někde v polovině seriálu jsem se i kvůli tomu přikláněl spíš ke třem hvězdám, protože se v seriálu nic moc nedělo. Poslední dva-tři díly to ale rozpumpovaly a závěr byl skvělej. Třetí sérii rád zkusím.

Afričan (1983)

Kdyby žilo na naší planetě více takových Afričanů v podání Philippe Noireta, nebylo by na té naší zemičce krásněji? Nádherný film, NÁDHERNÝ! Naladil jsem se na tu dobrodružnou náladu té doby a pak už se jen unášel...

Pinocchio (2022)

Šlo by Pinocchia natočit jinak, než dětsky? Podle mě ne. Robert Zemeckis dělal, co mohl, ale pokud se na tenhle film dospělý divák nenaladí, má o dvě hodiny pekla zaděláno. Přitom největší devíza tohoto filmu je v hudbě a obrazotvornosti. Jen je otázka, jestli ji tu někdo bude chtít pod nátlakem té dětinskosti ocenit.

Válečník (1965)

Je pravda, že v té archaické mluvě lze pocit ze středověku najít snadněji, než z dnešních moderních středověkých filmů. Já osobně mám ale výpravné francouzské historické filmy z té doby raději, než tyto odkazy na ostrovní divadelnictví. Chvílemi jsem měl pocit, že koukám na Monty Pythona a někde ze zákoutí na mě vyskočí chlap na umělém dřevěném koni. Nevyskočil.

Marťanské lodě (2021)

Tím, že je námět založen na skutečné události hlavního protagonisty Martina E. Kyšperského, z filmu dělá zajímavější zážitek, než by ve skutečnosti byl. Ano, zážitek, přeci jen mluvíme pořád o filmu. Byť uznávám, zkušenost to musí být strašná. Marťanské lodě jsou hodně střižené do umění. Mají světlé momenty, ale i slabší momenty. Mezi to nejzajímavější řadím záběry z Norska, konec filmu, hudební podkres a herecké umění Elišky Křenkové. Horší už je scénář, který ukazuje, jak se během 77 minut nemusí ve filmu dít prakticky nic konkrétního. Ti vnímavější si v tom ale pár myšlenek určitě najdou.