Daleko od hlučícího davu (2015)

Ani vlastně nevím, co jsem od toho čekal. Je to romantika a byla to romantika. Nic víc, nic míň. Snad jenom jsem doufal, že když nic jinýho, tak film nabídne slušné herecké výkony. Speciálně jsem byl zvědavej ma Matthiase. To je pro mě v současné době nejvýraznější postava evropského filmu a jelikož se ukazuje v evropských filmech, tak si myslím, že i oprávněně. Jen ten film byl taková ta eyrovská romantika, na které nebylo, kromě prostředí, vůbec nic zajímavého. Všichni jsou tu sladký, jak čokoládovej bonbonek a přitom se kolem nich neustále děje nějaké nepříjemná úskalí a životní prokletí. Stará Škopková by to oplakala, já nic.

Rozkvetlé údolí (2018)

V rámci totální příběhové ulítlosti by se za jiných okolností konalo docela solidní evropské drama. Jenže jelikož tvůrci dali hlavní slovo dvěma trotlům, tak je z toho asi nejdebilnější film, co jsem za hodně dlouhou dobu viděl. A není to jenom o těch dvou, ale i o celé té koncepci, která vůbec nedává žádnou logiku a už vůbec ne myšlenku. Děvečka je ze začátku na diskošce docela živelná, ale postupně se z ní stane nemyslící nána, která by za to chování potřebovala poslat do Izraele na vojnu a trošku ji tam psychicky sejmout. To týpek, ten je blbej od začátku a žádnej zázrak u něj ani nečekáte. Celé jsem to dokoukal jenom ze zájmu, kam se to dál posune. Už teď ale můžete tušit, že když jsem tomu dal dvě hvězdy, tak to kdovíjaký pokrok neudělalo.

Skleněný (2019)

Chápu, kam tím vším režisér mířil. Bohužel ale nechápu, jak to všechno natočil. Zatímco Vyvolený je pro mě zásadní film americké kinematografie a Rozpolcený má k tomu taktéž nakročeno, tak Skleněný příběhy všech zúčastněních propojil tak, že kdyby je nepropojil, tak nejenom, že se nic nestane, ale ještě si nebudu mít důvod kazit dojem z předchozích dvou filmů, které skončily perfektně…a měly tak i zůstat. Jenže Shyamalan ze svých superhrdinů udělal takové zvláštní postavičky, že i když se mi živelné hraní McAvoye pořád líbilo, jako celek jsem z filmu byl hrozně nešťastný. Působilo to totiž jako totální zhovadilost. Pořád je to ale Shyamalan a tak, když vydržíte nudnej střed filmu z blázince, tak závěr docela dokáže po scénáristické stránce zaujmout. To se režisérovi odpárat rozhodně nedá.

Syndikát Bernardýn (2018)

Totální úlet s absurdním druhem humoru, který ale perfektně naráží na zajeté stereotypy jak Dánů, tak Číňanů. Zvláštní druh humoru navíc není založený na klasických haha scénách, ale na scénách plných trapnosti a nepochopení, které se Vám prvních patnáct minut nebudou pozdávat, ale když vydržíte, tak zbytek filmu si je vysloveně budete užívat.

Černobyl (2019) (seriál)

HBO opět předvedlo absolutní výkon a divákům představilo precizní zpracování nejvýznamnější jaderné katastrofy, která kdy zavítala na matičku Zemi. A i když do pěti dílů nezahrnuli vše, co by zahrnout mohli, pořád do něj zahrnuli vše, co potřebovali, aby námět prodali a zároveň něco předali. Odpornost z tehdejšího sovětského režimu, ale i důkaz, že lidskost a hrdinnost existuje na všech frontách. Nejzásadnější jsou pro mě asi hned první díly, kde mě tvůrci šokovali exteriéry, které působili, jak kdyby štáb opravdu odjel do Pripjaťi a jal se tam natočit seriál o katastrofě a pak je hodně zásadní závěr, který ukazuje, co tehdejší sovětský režim dokázal udělat nejenom z obyčejných lidí, ale i z tamní inteligence. Vůbec se například po tom všem nedivím, že Gorbačov v devadesátých letech uvedl, že právě Černobyl byl fatálním důsledkem pádu Sovětského svazu. To, co tam předváděli jen podtrhuje celé to působení komunismu v tehdejším Rusku, kde si místní "elita" myslela, že si může dovolit cokoliv a Pánbůh jim na oplátku dal najevo, že to tak úplně pravda nebude. Naštěstí to neznamenalo zánik nás všech, ale "jen" upozornění na to, co ve světě děláme špatně. To, že jsme nepoučitelní, to je věc druhá. Nicméně i proto má tento seriál takovou váhu a proto je dobré ho vidět, vnímat a prožívat až do samotného konce. V rámci seriálových kousků letošního roku absolutní top, v rámci HBO produkce to nejlepší, co mohlo vzniknout. Precizní, přesné a výstižné.

Ticho (2018)

Chcete vědět, jak žijí a co trápí národy na druhé straně polokoule? Tak si pusťte toto velice realistické drama, které má velkou sílu hlavně v upřímnosti jednotlivých postav, ale i v prostředí, které je exotické a stejně tak na Vás budou působit i samotné postavy. Ty totiž, na rozdíl od nás, ještě úplně neztratili víru v nadpřirozeno a dokáží tak lépe splynout s přírodou tak...jak tomu bylo tisíce let nazpět, v době, kdy všem bylo duševně tak nějak...jinak.

Lukas (2018)

Konečně to Jean Claude pochopil. Lukas je totiž hodně slušné francouzské drama, které má výborný scénář a v něm doslova excelujícího Van Damma. Občas není potřeba všechny zkopat do hranaté krychle a snažit se z každé scény udělat akční zážitek. Stačí totiž dobrý scénář, pár akčních momentů a nějaký ten zvrat..no a je o kvalitu zaděláno. Dlouho se mi nestalo, abych měl z Van Damma takovou radost, jako v případě tohoto kousku. Kéž by mu to vydrželo. Rozhodně lepší evropské autentické drama, než další béčkovej akčňák.

Nevinná (2008)

Solidní krimidrama, které příběh pojalo z trošku jiného soudku, než bych vlastně očekával. Na druhou stranu mi to ale vůbec nevadilo, protože občas není na škodu vidět klasické téma z trošku jiného úhlu pohledu. Zároveň film, jelikož vůbec nic nevysvětluje, vytváří celou řadu otázek a díky tomu je tak více kladen důraz na herce, kteří tu v souhře Dianky a Vincenta vytváří solidní kolotoče. Zajímavé, trošku komorní, ale o to napínavější.

Close (2019)

Příběhově trošku bejkovina, ale na druhou stranu důkaz, že Noomi Rapace je akční bohyně současnosti.

Hardcore Henry (2015)

Film Hardcore Henry aneb jak z rozklepané kamery udělat stylovku z pohledu první osoby, během které jste součástí veškerého dění a hlavně…a to je podstatné zmínit…vše vidíte jasně, zřetelně, přehledně a bez potíží. Plus si připočtěte fakt, že tady si s nějakým věkovým omezením vůbec nedělali hlavu a tak je to stylový Rko jak vyšitý. K dokonalosti chybí už jenom nějaká solidní hláška, protože hrdina Henry za celý film nepromluví. Naštěstí film po herecké stránce zachraňuje Sharlto Copley, kterej tu rozjel hned několik rolí a skáče z jedné na druhou jak z rychlíku.