• Krátkometrážní

Mezi živly (2023)

Je to sice jednoduchá romanťárna, leč funkční a tažená neskutečnou animací a kreativitou. Jasně, svět je vykrádačka Zootropolis a příběh naprosto ohrané klišé, ale forma je tak skvělá že jim to člověk i z části odpustí. Kromě animace je moc fajn i hudba a pochvalu zaslouží i český dabing.  Konec konců, je to film pro děti a moje ségra si to hrozně užila, takže film svůj účel splnil. 75%

The Last of Us (2023) (seriál)

Hru jsem nikdy nehrál a tak jsem napjatě čekal, co se s postavami stane. Možná i proto na mě seriál tolik zapůsobil. První díl funguje jako výborný úvod. Vtáhne nás do děje, seznámí s postavami. Vše je provedeno naprosto precizně, drží nás to v napětí a ponuré atmosféře. Druhý díl nás nechá slintat nad krásou postapokalyptického světa, efekty jsou ohromující, a nechá nás tajit dech při plížení skrz Bostonem. Třetí díl je potom za mě nejslabší. Je to zbytečné zbrždění děje a neskutečná nuda. Postavy ani nejsou pro příběh tolik důležité. Epizoda 4 se však naštěstí vrátí k napínavosti druhé epizody a druhá část/5. díl je vrcholem seriálu. Ta epizoda mě emocionálně zničila. Druhá polovina mi přišla o něco slabší. Šestá epizoda na mě nezafungovala, spíš nudila. Sedmá paradoxně patří mezi mé oblíbené. Přináší zase trochu jiný feel a narozdíl od třetí epizody jsem se nenudil. Ba naopak, dobrodružství v obchoďáku bylo kreativní a bylo tak akorát dlouhé. Poslední dvě epizody byli sice dobré, ale nijak ohromující či emocionální. Jednoznačně největším plusem seriálu je casting. Pedro Pascal s Bellou Ramsey byli výborní a jejich chemie bylo to, na co jsem se vždy nejvíc těšil. Ostatní herci byli také dobří a vhodně vybraní. Režiséři byli také dobře zvoleni. Technická stránka byla též precizní. Efekty, kamera, hudba... Všechno pecka. Scénář sem tam zaškobrtl a druhá půlka byla slabší, to však neznamená, že nebyla skvělá, jen už tolik neohromila. 85%

Velryba (2022)

Naprosto strhující podívaná. Brendan Fraser mě ohromil, excelovala i Sadie Sink (už druhá postava jménem Ellie, která si mě naprosto získala...) a pozadu nezůstává ani zbytek. Hereckému koncertu napomáhá vtahující scénář a, pro mě, uspokojivá režie. Zcela rozumím, že právě s těmito dvěma body mají někteří problém, mě to ale prostě seplo a nemůžu si stěžovat. Určitě film Velryba není bezchybný, mám k němu výtky, ale pro jednou se na to podívám Charlieho optimismem a odpustím to, jelikož si mě snímek fakt získal. 95%

Trojúhelník smutku (2022)

Bezvadná obrovská satyra a jeden z nejzajmavějších filmů, které nám rok 2022 nabídl. Přesto však, jak už to bývá zvykem, mám ke snímku i výhrady. Rozeberu to po kapitolách, stejně jako je tomu ve filmu. Úvodní kapitola je zdaleka nejkratší a během půl hodiny rozehřívá motory, ale na plný plyn nešlápne, což by ani nevadilo, přeci jen má tato část za úkol film představit, jenže tahle scéna trvá půl hodiny. Nicméně to jak film bude fungovat nastíní zcela jednoznačně. Druhá část na jachtě je za mě nejpovedenější. Spousta zábavných postav, jenž každá z nich je výborně napsána. Nejvíce satiry a i toho humoru. Navíc skvělé vyvrcholení, ano mluvím o té tisíckrát probírané blicí scéně, která mě pobavila a přišla mi i tak akorát dlouhá. Třetí část na ostrově pro mě začíná trochu nepovedeně, přeci jen to ztroskotání (to doufám není spoiler, vzhledem k tomu, že to je i v synopsy na iMDb) se dalo udělat o něco lépe. Situace na ostrově je zase nesmírně zajímavá, ale hrozně zdlouhavá. Pak však přijde konec, který když jsem viděl poprvé, byl jsem naprosto zmatený a podruhé už jsem se jen usmíval. Ruben Östlund si pro nás připravil odvážnou satyru, ze které jsem ale měl občas trochu pocit, že se víc soustředí na kritiku společnosti, než na odvyprávění příběhu. Sem tam by mohl některé pasáže zkrátit, i tak mě ale příběh bavil a donutil přemýšlet. Herecky to byla radost pohledět. Výborný byl nejen Woody Harrelson, ale i Harris Dickinson, Zlatko Burić či Charlbi Dean. Hudba svérázná a kamera nedokonalá, což pro nastolenou atmosféru přesně sedělo. 80% P. S. Po delším čase jsem film viděl znovu a zážitek je ješte lepší. Opravdu geniální satira švédského mága Rubena Östlunda. 95%

Thor: Láska jako hrom (2022)

Problém tohodle filmu tkví v tom, že vlastně sám neví co je. Je to hustá akční marvelovka? Komedie pro desetileté děcka? Nebo drama s opravdu vážnými tématy? Taika nám v Králíčkovi ukázal, že druhý se třetím bodem může fungovat a i přes negativní hodnocení jsem mu docela věřil. Přeci jen, nejsem fanouškem marvelu, a tak si prostě užiju oddechový film a třeba překvapí. Když si však projdu ty tři výše zmíněné body, tak akce je parodující (doufám), Thor se prostě rozeběhne a všechny pomlátí. Zábava to každopádně není a neuvěřitelně kýčovitý vizuál (též doufám pokus o vtip) to ještě zhoršuje. Po akční a testosteronové stránce snímek působí jak nějaký špatný béčko. Světlou vyjímku tvoří akční sekvence z tý "černobílý" (neumím lépe popsat) miniplanetky. Vtipy se občas povedly, a občas byly docela trapný. Bálo se to zajít ke ztřeštěnosti normálních Waititiho filmů a vynechat humor by nešlo, páč jinak by se to nemohlo jmenovat rodinné. Dramatická část zafungovala jen malinko, protože je naprosto narušovali všechny ostatní složky. I nějaká dynamika scénáře nebyla úplně patrná, především kvůli neustálému vysvětlování úplně všeho aby to pochopili i kojenci. Herecky to bylo ok, nikdo nezklamal, zároveň však ani nezaujal. Pochválit tedy lze sem tam povedený vtípek, zajímavý dramatický nápad, který ovšem úplně nefunguje, dobře zvolenou hudbu, fajn herecké výkony a to je asi tak všechno. Furt je to docela dobrá oddechovka, ale opravdu to není nic víc a já už se nedivím negativním reakcím. 50%

Avatar: The Way of Water (2022)

Jednička mě ohromila a trailery ve mně vzbudily maximální očekávání. Usedl jsem v IMAXu a úplně se třásl očekáváním. Budu teď opakovat tu úplně nejpoužívanější frázi, ale technicky to bylo naprosto dokonalé. Vizuální efekty jsou pokrokové, byť abych byl upřímný, nebyli o nic lepší než v prvním díle, v čemž spočívá jeden z mých problémů. Tento snímek je totiž v podstatě totožný předchozímu dílu, až na to, že předtím to bylo poprvé. The Way of Water na mě ani moc nepůsobil jako pokračování, spíše jako první díl zcela nové ságy, která se jen odehrává a stejné planetě. Opět se film soustředil hlavně na worldbuilding, což mě trochu mrzí. Další problém je, že ačkoliv si Jamese Camerona jako režiséra nesmírně vážím, jako scénárista mi vůbec nesedí. Je sice nesmírně kreativní a jeho náměty jsou skvělé, ale potom to není schopný dobře převést do scénáře. Jeho postavy jsou archetypální, stejně jako jejich vývoj a nic na tom nezmění, že jich tam je tolik. I ten příběh ostatně není úplně originální, což je však taky nesmírně opakovaná věc a tak se v tom nebudu zbytečně rýpat. Dále mi vadí, že závěrečné dějství, po druhém bodu obratu, trvá skoro polovinu filmu. Hrozně si libuje v těch dramatických scénách, jenže když jich tam naseká deset hned zasebou, tak už tak dramatické nejsou. Kvůli tomu pak film má přes tři hodiny a ještě úplně zběsilé tempo prvních dvou dějství. Je to ten samý problém, jenž jsem měl s Titanicem, který byl natočen před 25 lety! To znamená, že se jeho scénaristika za tak dlouhou dobu vůbec neposunula, byť je pravda, že nemá moc důvod, když ty filmy vydělají přes dvě miliardy. Abych však nebyl jen negativní, musím tu něco, nebo spíš někoho vyzdvihnout a to je Sigourney Weaver, v 73 letech podat takový výkon, to klobouk dolů. Dále mě z herců ještě zaujala Kate Winslet, které gratuluji k rekordu. Naopak mě zklamala Zoe Saldana, jejíž Neytiri byla v prvním díle mou oblíbenou postavou a tady mi přišla výrazně slabší, což je ale z velké části kvůli malému prostoru, jenž v pokračování dostala. Strašně mi taky chyběl James Horner a jeho hudba. V tomhle díle sice hudba posloužila jako dobrý podkres, ale rozhodně není nijak zapamatovatelná. Hádám že má recenze vyzněla hodně negativně a tak bych na závěr rád řekl, že se mi Avatar: The Way of Water líbil, Cameron si s tím dal neuvěřitelně práce  a je to poznat, jen mi to kvůli výše zmíněným problémům protentokrát nesedlo. 75%

Dvanáct měsíčků (2012) (TV film) odpad!

Měl jsem velmi nízká očekávání a rozhodně jsem nestál o to, film vidět. Neochotně jsem se však připojil k sledování této pohádky a musím říct, že zbořila všechny mé očekávání. Něco tak špatného jsem už opravdu dlouho neviděl. Už samotná zápletka vůbec nedává smysl a postupem času se to jen zhoršuje. Postavy jsou napsány hrozně a ještě hůře zahrané. Efekty jsou daleko horší, než v amatérských filmech. Janákovi pohádky jsem vždy bránil, ale tady to je úplný zkrat. A tuhle katastrofu už opravdu nezachrání samotných dvanáct měsíčků, v podání opravdu dobrých herců, kteří jsou jediným světlým bodem. Víc k tomu už nemám chuť cokoliv dodávat. 5%

Korunní princ (2015) (TV film)

Upřímně průměrná pohádka, která sází na jistotu. Nic víc, nic míň. Hlavní chyba je v příběhu. Černobílejší postavy si snad už ani nelze představit a děj je také dost klasická cesta hrdiny. Přitom zápletka ohledně elixíru zapomnění je zajímavá a vlastně i docela využitá, avšak děj je tak předvídatelný, že ani tohle nestačí. Je tu alespoň postaráno o docela svěží humor, pro který je ,jako skoro každém příběhu, udělána jedna postava, v tomhle případě Pakosta (Pavel Kříž). Nicméně abych byl fér, humoru se dočkáme v menš míře i od dalších postav. K tomu napomáhají poměrně dobré herecké výkony, i když Hádek mi do role záporáka moc nesedí, tak i na něho jsem si časem zvyknul. Film obstojí i po technické stránce, vizuální a speciální efekty jsou udělány překvapivě dobře a v neposlední řadě musím pochválit hudbu. Celkově se jedná o slušnou pohádku, avšak je to do očí bijící sázka na jistotu. 65%

Pinocchio Guillerma del Tora (2022)

Trailery ve mně vzbudily maximální očekávání, které nakonec nebylo úplně naplněno, přesto je Pinocchio moc fajn snímek, s řadou dospělých témat. Co rozhodně nezklamalo, byla kouzelná animace. Je krásné, že ještě v této době vznikají takto naanimované filmy. GdT umí vyprávět filmem a jeho režie je i zde cítit. Problém nastává s příběhem, který má zbytečně mnoho odboček a zabývá se přespřílišným množstvím témat. Chvílemi je tak dost zdlouhavý. Moje další výtka směřuje na český dabing, ve kterém jsem to, ne úplně dobrovolně, sledoval. Písničky byli hrozně falešné, obvzlášť ta Geppettova mi ničila ušní bubínky. Nicméně pobavil alespoň první pokus cvrčka zazpívat, když ho po dvou slovech Pinocchio přibouchl dveřma. Obecně především cvrček vnáší do příběhu příjemný humor. Celkově snímek není vyloženě zklamání, ale mezi nějaké klasiky se rozhodně nezařadí, a že jsem věřil, že to dokáže. 75%

Tmavomodrý svět (2001)

Nejvelkolepější český film vůbec! Úplně nerozumím těm řečem, že je to citové vydírání či kalkul. Vždyť každý film se snaží vzbudit nějaké emoce, tak proč zrovna tady to vadí? Ano, možná to je trochu přitažené za vlasy, ale s mírou. Já za sebe třeba scénáři nemám moc co vytknout. Velmi dramatický příběh líčí s elegantním humorem, tempo naprosto ideální. Také musím vyzdvihnout výborné postavy. Hlavní duo, emočně nestabilní mladý pilot vojtíšek, jako Kryštof Hádek, se zkušeným nadřízeným Slámou (Ondřej Vetchý), je naprosto skvělé a hloubku měli i všechny vedlejší postavy, opět bravurně zahrané.Nemenší obdiv si zaslouží i Jan Svěrák, za režii na světové úrovni. Obvzlášť mě překvapilo, jak bez škobrtnutí zvládl i akční scény. Vladimír Smutný jako kameraman rozhodně nezklamal. Hudba a střih nebyla nijak nadprůměrná, ale zcela dostačující. Mně se Tmavomodrý svět jeví jako naprosto komplexní a světové dílo a mrzí mě, že kriticky neuspělo. 90%