• Krátkometrážní

Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Vychytaný scénář, hudba, herci, kamera... no prostě všechno. Chytrý typicky Spielbergův vtip, který je zde všude a opět to ponáší na novou úroveň. A i když se budu opakovat, tak ta hudba je prostě vychytaná, skvěle padnoucí a celkově perfektní. DiCaprio mi opět dokazuje, že je skvělým hercem, který je v mých deseti nejoblíbenějších hercích zaslouženě. A ještě ty nezapomenutelné titulky na začátku. 9/10

Shrek Třetí (2007)

Mírný úpadek kvality, ale že by nějak výrazný… jo, je to horší a moc scének co by mi uvázli v paměti jako z předešlých dvou filmů se nenajde, ale i tak jsem se bavil. Přidání dalších postav už trochu kvalitě ubírá, ale opět přináší něco nového, něco neprozkoumaného, čím si Shrek ještě nestihl vytřít prdel (a to to dokázal hromadou věcí). Ale zkrátka už to nedosahuje kvalit předešlých dvou dílů, ale tři a méně hvězd se mi dávat nechce. 7/10

Shrek 2 (2004)

No tak to je vrchol! Shrek 2 je ještě lepší než geniální jednička! Vtipy jsou lepší, příběh je lepší, soundtrack zhruba nastejno… no, ale rozhodně by to nebylo tak dobrý bez těch geniálních postav, které překypují různými narážkami a hláškami, které fungují geniálně a já si je prostě zamiloval. Vztahy mezi postavami (král x Shrek) jsou geniální a výstižné. No… proč to vůbec rozepisuju? Asi bych měl říct i nějakou kritiku, ale když už jsem třikrát napsal slovo geniální, tak nemohu dáti méně než-li 10/10

Shrek (2001)

A pak že jsou animáky pro děcka! Každej co tohle tvrdí, nejspíš neviděl tohle! Když jsem to viděl poprvé, tak jsem to nechápal, páč jsem byl malej harant nechávajíc si vymývat mozek chodícíma fénama, takže teď po pár letech to je pro mne objev! Už jsem to viděl mockrát, protože Shrek zkrátka nemá chybu; od animace přes soundtrack (All Star od Smash Mouth) až po jednoduše geniální příběh, prošpikovaný těmi nejlepšími vtipy v dějinách animovaného vtipu. Shrek jedna zkrátka nemá chybu. 9/10 (jediná škoda, že jsem to viděl s dabingem, protože Eddie Murphy je určitě úžasnej! (vtipný je, jak si Češi přizpůsobují vtipy)) – pohádky už nutně potřebovali, aby si s nima někdo vytřel prdel!

Gangy z Birminghamu - Série 1 (2013) (série)

Úžasný seriál. Tak zaprvý miluju gangsterský filmy, a seriál je víceméně to samý. Vzhledem k mému hodnocení prvních tří epizod série asi tak nějak šlo odhadnout, že dám čtyři hvězdy (které jsem taky dal), ale pak přišla zhruba měsiční pauzta přes svátky Vánoční a k druhé půlce jsem se dostal až teď. A chytlo mě to! Tohle je vážně něco skvostnýho. Kamera, výprava, kostýmy... příběh úžasný a do posledního čehokoliv promyšlený. Jen se mi zdálo, že na hlavní téma se ve čtvrtém a pátém díle jaksi pozapomnělo (teda, konec pátého dílu si na to zase vzpomene). Pak to má pochopitelně úžasný herce, jak již hvězdné obsazení napovídá.  Jediný co mě na tomto seriálu překvapilo (krom prvních pěti minut (nebo kolika...)) byl soundtrack. Úvodní píseň je pěkná a pasuje tam, ale ty ostatní rockovky (v hudebních žánrech se bohužel moc nevyznám)... no nevím... jsou dobrý, ale jsou dobový? S*ru na to! Mě se tam líbili     7,5/10           (a ještě bych rád řekl, že poslední díl již byl trochu přebytečný, klidně by to mohlo skončit pátým dílem, ale to mu na kvalitě neubírá)

Birdman (2014)

Rada: Nekoukejte na to jako na film, ale jako na divadlo (o divadle). Tohle je dobrej film (teda divadlo, abych si neprotiřečil); od kamery po příběh, končíc hercemi. Ani se mi nechtělo věřit, že to má dvě hoďky. Film mne plně vtáhl a já si užíval každej záběr, každou jeho sekundu, až mi přišlo, že ty dvě hoďky se nějakým zahadným zaklínadlem zrychlily a film zkrátili na pouhou půlhoďku. Má to úžasnou kameru, což teda prostě nemusím zmiňovat, ten Oscar za ni rozhodně zasloužený. Krom propracované kamery to má však ještě něco!; příběh, který je teda skvěle zasazen do této pro mě divné doby, a skvěle ji zachycuje. Už jen to, že pozve na své vystoupení hromady kritiků, dělá si placenou reklamu kde může, a nakonec si na něj z devadesátek každej vzpomene jen díky tomu, že si (idiot) zabouchnul dveře a přes Brooklyn (nebo kde to jsou (si teď nevzpomenu)) proběhl pouze v trenkách a pár tejpků si to natočilo a poslalo na net. Takhle jsem se na to koukal, a říkal: ,,V jaký době to sakra žijeme?''   - postavy geniální, kamera geniální, příběh geniální, hudba divná ale svým způsobem taky geniální - Oscar za nejlepší film zasloužený, ale přece jen tam pár jinejch favoritů bylo  9,97/10

Tvář vody (2017)

Krásný film! To by snad i stačilo, ale vzhledem k hodnocení 63% zde na ČSFD si své hodnocení pěti hvězd trochu více rozeberu: překrásné love story o typu lásky, která se obejde beze slov (doslova, protože hlavní hrdinka je němá). Sám nápad je krásný a nejspíš i originální (neviděl jsem všechny filmy, takže proto tam je to nejspíš). Nádherná kamera, výprava, hudba... úžasné je, že vyloženě vizuálních efektů je tam pramálo, a zbytek je špičkové poctivé filmařské řemeslo. Ve filmu se také nchází několik přenádherných momentů typu němá protagonistka začne zpívat a její přítel vodník v saku tančit (což zní divně, ale funguje to skvěle). Dále má film úžasné herce, kteří jsou skutečně přesvědčivý a do svých rolích plně zapadají.   Celý film je vlastně taková pohádka (s pár sexscénama a litrama krve, ale to neva). Je jasné, kdo vyhraje, kdo je padouch, kdo hrdina... no prostě krása.    (no, a popravdě jsem si chvílema nebyl jistej, jestli sleduju to co sledovat mám, protože tady mi to hlásí horor, ale já se spíš smál (občas, páč tam jsou dobrý hlášky) než bál)     Guillermo del Toro opět dokazuje, že je skvělým a originálním režisérem, který žánr fantasy ovládá špičkově.     9,5/10    (a dle mýho jsou Oscary na místě, ale je to jen čistě můj názor) a vřele doporučuji stejnojmenou knihu od Guillerma del Tora

Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974)

Příjemná česká komediální klasika, které však nemohu dát plný počet z toho důvodu, že si od českých komediálních klasik díky Vesničko má středisková, Obecná škola, Kolja a Pelíšky (dají se ty dva poslední počítat do českých komediálních klasik? no, já bych je tam rozhodně zařadil) slibuji zkrátka víc. A to tím způsobem, že to bude mít pořád nějakou myšlenku. Tady jsem hledal a nenašel. Což teda ale vůbec nevadí, jelikož i komedie točené čistěpro pobavení jsou skvělé, a tato není vyjímkou. Od vtipného námětu po geniální hlášky. A ten konec je jen špičkou ledovce! Parádní film 8/10

Kingsman: První mise (2021)

No jo no... Vaughn válí, Kingsmani ne. Vaughnovka to je na celé čáře, Kingsmanovka ale ne! Jo, sice si tak říkají, ale slova jsou jen slova. Kingsmani jsou o brutalitě, která ale zároveň nezakrývá tu úžasnou komediální stránku. Vtipy tu jsou, brutalit tu je (nejspíš kvůli ratingu) míň, ale nesmál jsem se... pardon, ale utahovat si z 1. Světové války je... prostě ne. To nejde. Ani u Kingsmanů. Ale když zapomenete, že to má být 1. Světová a když ze všech postav uděláte skutečně a jenom pouze fiktivní postavy, tak si to užijete.  Úžasná akce, které je sice méně než v předešlých dílech, ale i tak špičková. Převzatá hudba tu snad ani není. Náhrada Colina Firtha funguje skvěle, zatímco náhrada Tarona Egertona ne (mě ten tejpek byl strašně nesympatickej, že jsem si ani nezapamatoval jeho jméno(talentovanej určitě je, ale mě byl nesympatickej)). Výprava je opět skvěle udělaná a je z ní cítit podstivé řemeslo. No, a kamera... je skvělá (Matthew Vaughn je prostě odborník)      slabší čtyři hvězdy, takže 7/10     videorecenze  nakonec hodnocení měním ze čtyř na tři hvězdy

Amélie z Montmartru (2001)

Velice milý film, který neurazí a v srdci zanechá stopu jak málo co (v dobrém slova smyslu). Milý příběh, milé herecké výkony, milý styl vyprávění, milá kamera, milá hudba... až vás to žene k slzám, za které jste vyloženě rádi. Velice svižný začátek (připomínajíc skoro až Andersonovky) plný vizuální originality a nápadů. Sice se to začne ke konci (zhruba v půlce) trošku zpomalovat a mě kdesi v té nejzapadlejší komůrce v hlavě napadlo, že by to už mělo radši končit. Ale zbytek filmu tu komůrku úspěšně spálil a zadupal kamsi velice hluboko do země a film jsem si užil.      No, a prostě to má fakt úžasnou hudbu!      9/10