• Romantický

Sag mir nichts (2016) (TV film)

Milenecká zápletka o nevere síce nebola nijako extra neobvyklá, ale film má prekvapivo dobrú atmosféru prakticky od začiatku až do samého konca. Pred neverníkmi stojí viacero dilem, predovšetkým v kontexte ich rodinných vzťahov (obaja majú svojich milujúcich partnerov). Celé to pôsobilo dosť realisticky, čo je pre mňa osobne pri filmoch dosť dôležité. Takže toto túžobné vzplanutie považujem za vydarené. Jediná škoda, že pri tom odhalení sme sa nedočkali konkrétnej konfrontácie milencov a podvedených (hoci reálne nastalo). 4*

Jawan (2023)

Príbeh fajn, scenár detto, posolstvo výborné, ale to akčné spracovanie plné hyperboly, to je niečo, čo fakt nedokážem tak ľahko prekúsnuť. To sa fakt nedá príbeh s týmto dejom natočiť aj normálnym dramatickým štýlom s nejako thriller esenciou? Mne osobne tieto prehnané akčné scény a neustále tlačenie na pílu dosť znepríjemnilo celkový dojem. A pritom bol tento príbeh celkom vydarený, aj tá kompozícia dvoch časových rovín a dvoch "hrdinov", hoci to ich sebavedomé mačovské správanie sa mi tiež príliš nepozdávalo... Čo už, svoje výhrady som napísal, a je to škoda, lebo v inom prevedení by sa mi to určite páčilo viac (no možno zas iným menej). Takto za 3*

Botticelli – Florencie a Medicejští (2020)

Veľmi pekný dokument, ktorý každého milovníka umenia chytí za srdce. Sandro Botticelli patrí medzi mojich obľúbencov, vždy ma fascinovali jeho krásne diela. Dokument krásne mapuje jeho život a rôzne fázy jeho tvorby, ovplyvnené aj dejovými súvislosťami a vplyvmi politiky a cirkvi. Najradšej mám jeho mytologické obdobie, predovšetkým Zrodenie Venuše a Primavera (bolo úchvatné ich vidieť naživo v Uffizi). Bolo zaujímavé sledovať, čo sa dialo s Botticellovými dielami po jeho smrti a ako dlho trvalo, kým sa opäť dostali na svetlo sveta. Tie novodobé inšpirácie sa mi však vôbec nepáčia (ale tak to mám celkovo s vnímaním moderného umenia). Každopádne, 5* úplne zaslúžene!

Divadelní tábor (2023)

Filmy z divadelného prostredia mám celkom rád, takže po tomto Divadelnom tábore som ihneď skočil. Pseudo-dokumentárna kompozícia mi tu síce nepasovala, ale asi to chceli tvorcovia nejako "oživiť". Pri tomto filme prepáčim aj množstvo prehnane teatrálnych scén (keďže to k divadlu patrí), ale po dejovej stránke to nebolo žiadne terno. Na môj vkus trochu nuda, a hoci to nebolo nič prevratné, tak to bolo pozerateľné - hoci som čakal lepšie... 2*

Nyad (2023)

Ak mám pravdu povedať, o príbehu Diany Nyad som doteraz absolútne netušil, takže to bolo pre mňa všetko úplne nové a v podstate aj prekvapivé. Jej odhodlanie a cieľavedomosť sú rozhodne inšpirujúce - a to čo sa jej v 60ke podarilo, to je absolútne úžasné! Samozrejme, zásluhu na tom majú aj jej trénerka a motivátorka v jednom, a taktiež skúsený navigátor. Scenár znie možno triviálne, ale celé spracovanie príbehu je výborné - vrátane psychologického rozmeru, ktorý tu bol dosť citeľný. Bolo skvelé, že tu boli ukázané aj všetky tie nepodarené pokusy a početné nezhody medzi Dianou a jej tímom. Aspoň bolo vidno, že tento monumentálny úspech sa vôbec nerodil ľahko. Veľmi dobré = 4*

Zkouška (2021)

Vynikajúci film o podvádzaní na skúškach na univerzitu, ktorý pôsobí nanajvýš poburujúco. Pohnútky hlavnej hrdinky samozrejme chápem, ale aj tak si neviem predstaviť, čo robia na univerzite študenti, ktorí sa dostanú na školu takýmto spôsobom, a tým pádom asi výuku zvládať tiež nebudú (jedine, že by tiež podvodom). Film je inak výborný, svojim spôsobom aj napínavý, a v neposlednom rade aj poučný. Morálna dilema a zúfalstvo dominujú celým príbehom, a napokon sa predsa len ukáže, že podvádzať sa nevypláca. 4*

Nejlepší Vánoce na světě (2023)

Vianočných filmov je až-až, takže konkurencia je pomerne vysoká. Zaráža ma však aké prvoplánové filmy sa na tému "Vianoce" točia, akoby si tvorcovia od toho sľubovali, že keď sú Vianoce, tak im prejde prakticky všetko. Základ tohto filmu sám o sebe bol celkom fajn, ale postupne sa to dostalo do slepej uličky, kde sa to udržalo prakticky až do konca. Priaznivým posolstvom je snáď napokon len to, že niekedy sa neoplatí len tak závidieť, lebo netušíme, či ten človek je skutočne taký ako sa prezentuje. Slabšie 2*, najmä za herecké obsadenie.

My Worst Neighbor (2023)

Francúzsky originál som nevidel, takže nemám s čím porovnať. Námet bol teda pre mňa pomerne originálny a mal nábeh na zaujímavú romantickú komédiu. Avšak tie hlavné postavy boli na môj vkus poriadne teatrálne a na svoj vek pomerne nevyzreté. Scenár bol síce fajn, ale tie afektívne prejavy oboch susedov boli občas na psychiatriu. Najviac sa mi páčili tie pokojné empatické fázy, keď si k sebe našli cestu a navzájom sa otvorili. Škoda, že tam bolo týchto scén tak málo a ten teatralizmus to celé prekryl. 2*

See You on Venus (2023)

Vo svojej podstate to nebolo vôbec na zahodenie, potenciál filmu vďaka pôsobivému španielskemu prostrediu bol naozaj na dobrej úrovni, ale celý základ príbehu bol dosť naivný. Umierajúce dievča odíde na druhú stranu oceánu s relatívne neznámym chlapcom? Áno, malo to svoj dôvod, ale divné je aj to, že Kyle nikdy nepoznal priateľku svojho kamaráta? Takže esencia anti-logiky hneď v základoch, čo je dosť škoda. Ale inak dej filmu plynul príjemne, rovnako aj príbeh a putovanie po krásnom Španielsku. Aj keď ma zaujalo, že zaparkovať kdesi na námestí, kde je inak pešia zóna bola v tomto filme hotová maličkosť :D (ďalšia anti-logika). Postavy boli tiež zaujímavé, a mne osobne prišiel Kyle a jeho prvotné správanie plné averzie poriadne nesympatické (nechápem, čo na ňom Mia videla). Nevadí, napokon sa mi film relatívne páčil, aspoň na tie 3* určite áno.

L'ombra del giorno (2022)

Scenár vo svojej podstate nebol vôbec zlý, rovnako aj atmosféra filmu bola celkom obstojná. Ale to spracovanie bolo dosť ponúre, nevýrazné a prezentácia ťažkopádna. Miestami som sa trochu strácal v tom, čo sa vlastne deje a kto má v rámci príbehu akú rolu. Škoda toho, lebo inak to malo celkom dobrý nábeh na kvalitný film z vojnového zázemia. Len to bolo treba trochu oživiť a zaktivizovať dominantnejšie znaky postáv. 2*, no námet mal isto na viac!