Machete (2010)

Výživná béčková flákota vymáchaná ve vyvážené porci krve a střev, zamotaná do hutného soundtrackového dipu a servírovaná v roce 2010. Nechte si chutnat. 70%

Impérium - Mafie v Atlantic City (2010) (seriál)

Nemám ve zvyku hodnotit seriály na základě jednoho dílu. Tady bylo to nutkání kliknout na hvězdičkovou škálu o dost silnější než obvykle. Zatím by to nebylo za plný počet, ale už teď mám pocit, že se nám zrodil fenomén letošní sezóny. Buscemi tradičně výborný (zřejmě jedna z jeho prvních hlavních rolí), Michael Pitt mě zaujal už při spolupráci s Hanekem, ten kluk ovšem vážně vypadá, jako by se vrátil z raných let dvacátého století, takže jeho obsazení je trefou do černého. Potěšila mě akorátní míra násilí a některé vymazlené brutální (jakkoliv to takhle zní absurdně) záběry. Uvidíme, jestli kvalita výrazně nepoklesne s odchodem Martina Scorseseho (který má tohle téma zmáknuté na jedničku) z režisérské stoličky, ale myslím, že se tohohle scénáře obávat nemusíme. // Ono to zas takové terno zřejmě nebude. Uvidíme, jak to bude držet pohromadě jako celek. 70%

Papírový hrdina (2009)

Malý film o malých lidech? Ne? Tak obyčejných? Hlavně film o lidech samotných, u kterého se můžete ale i nemusíte trochu zamyslet. Můžete mu vyjít vstříc, nebo ho nechat uplnynout a v klidu na něj zapomenout. Já mu šanci dal a jsem za to rád. Paper Man nemá na to, aby zaujal nějakou širší sortu lidí, je to spíš takový zapadlý drahokam po babičce, na který náhodou natrefíte pod skříní (divné, já vím). A jak tak o něm s odstupem času přemýšlím, v lecčem je skutečně výjimečný. Je zapamatováníhodný a velmi osobní. Jeho aureola mě kompletně dostala. Malý film o velkých věcech.

Čtyři lvi (2010)

Nikdy, skutečně nikdy by mě nenapadlo, že se budu chechtat při pohledu na sebevražedné atentátníky. Tudíž mě ani nemohlo zaskočit, že za filmem stojí blázen Chris "Denholm" Morris. Proto mě trochu mrzí, že potenciál nejnekorektnějšího filmu historie (ne, to jsem nikde nevyčetl, mám to z vlastní hlavy, ale jak je Alláh nade mnou, že říkám pravdu) zůstal tak trochu za mými očekáváními. Super "autentičtí" herci, kamera a humor nemůže zachránit hluchá místa, kterých je v tomhle filmu plno. Buď to spraví druhá projekce, nebo na to prostě nemám koule. 65%

Lupin sansei (1971) (seriál)

I když za tím stojí sám velký Mijazaki, jsou první seriálová dobrodružství kolem Rupana a jeho party poněkud bezzubá. Díly mají střídavou úroveň a vzhledem k tomu, že na sebe nijak nenavazují, závisí kvalita opravdu jen na tom, jak se scénárista vyspal a jak promyšlený příběh byl schopen vyplodit. Ale lhal bych, kdybych tvrdil, že to není (aspoň zčásti) zábavné. Mimoto charaktery mám opravdu rád a již nakoukané z několika filmů. I tak si ale myslím, že potenciál tohoto universa byl plně využit až s následujícími filmy (druhý a třetí seriál jsem zatím neviděl), především v pozdějším Mijazakiho díle Rupan sansei: Kariosutoro no shiro. 70%

Lupin III: Cagliostrův hrad (1979)

Snad se ostatní páni režiséři nebudou zlobit když řeknu, že z těch Rupanových dobrodružství, které jsem měl zatím možnost vidět, tohle jednoznačně vede. A to nejsem žádný fanatický zastánce práce Mijazaki-sana (ale mám ho rád, to příznávám). Prostě se jen domnívám, že si k zfilmování lepší scénář ani nemohl přát. Příběh je tentokrát značně polidštěný, takže se zde tolik nesetkáme s nadlidskými schopnostmi hlavních hrdinů, které bychom jindy tolerovali jen proto, že se jedná o Rupana a tak nějak to k němu prostě už patří. Takže ano, i obávaný potomek známého zlodějského rodu může být zraněn a musí se tak mít na pozoru. I tentokrát si do sytosti užijeme dokonalých převleků, bezradného inspektora Zenigaty, protřelé Fudžiko a především pořádné špionážní nálože, za kterou by se ani James Bond - ze kterého ostatně tato série čerpá - nemusel stydět (i když Rupan by mu nakopal zadek). Tento snímek tak nezbývá než všem doporučit a doufat, že se český distributor konečně uráčí ho vydat na DVD (nějaké Mijazakiho fláky se chystají, ale tento mezi nimi, myslím, zatím bohužel není). 85%

Lovec (1980)

Veskrze průměrnou kriminálku táhne kupředu klasicky výtečný Steve McQueen a nadupaná závěrečná dvacetiminutovka, které konečně nechybí pořádná akce, spád, tempo a i trocha toho MacGyverovského umu. 65%

Zmizení Alice Creedové (2009)

I blbost by měla mít svoje limity. Jinak by se nemohlo stát, že by tento malý indie filmeček brousil v jednu chvíli po hranách pěkného nadprůměru a vzápětí se vydal pročeřit vody (?) smradlavé odpadové žumpy. Herci jsou špatní (včetně vychvalované Artertonky), hudba je dobrá, scénář je nedomrlý a závěr zajímavý. Tak co si z toho sakra vzít? 50%

Lupin sansei Pilot Film (1969) (TV film)

Úvodní epizoda (aspoň doufám) do obsáhlého universa série Rupan sansei slouží především jako představovačka jednotlivých charakterů a nic moc navíc. Jako takovou ji beru, poněvadž se v následujících měsících a letech hodlám ponořit a úspěšně prokousat touto značkou, čítající na desítku filmů, MNOHAdílnou anime sérii a několikasvazkovou mangu. Takže si sám sobě popřeju hodně štěstí a, doufejme, krásné chvíle strávené ve společnosti této legendy.

Tunelové krysy (2008)

Vážený pane režisére. Dovolte mi Vás hned zkraje informovat, že Vaši práci neuznávám. Nicméně se ke mně donesly zkazky, že prý jste se v poslední době zlepšil. Jistě uznáte, že daná informace nemohla zůstat bez hlubšího prozkoumání. A tak jsem se podruhé vydal do temného zákoutí Vaší filmové tvorby. Tentokrát se obětními beránky mého řádění staly Rampage a právě Tunnel Rats. První zmiňovaný byl vyloženě béčko (ale zábavné), druhý už považuju za ambiciózní komorní snímek, kterému jenom chyběly peníze. To ovšem nic nemění na tom, že se ve Vaší filmografii skví jako blyštivý diamant, který by Vám mohl konečně vynést tolik vytoužený status „uznávaný režisér“. Pro příště byste si měl dávat větší pozor na (ne)logické uvažování Vašich postav, co naopak musím pochválit už teď, je práce kamery. Jakkoliv jsem býval dosud k Vaší práci skeptický, k Vašim dalším počinům již budu přistupovat s větším respektem. Tak si to nepokažte! P.S. Skutečně oceňuji snahu zfilmovat jedny z nejnudnějších pasáží z Vietcongu. Že vy jste se ho nemálo napařil? S pozdravem Váš (snad už nepošklebující se) pozorovatel. (google translator -> němčina -> Wermelskirchen) 65%