7 životů (2017)

Beru zajímavý nápad a občas akci, zbytek asi neberu. Nepatřím mezi fanoušky Noomi Rapace a zde mi vadila až křečovitá snaha, aby každá sestra byla tak moc odlišná. Ale hlavně to nedává moc smysl, ať vyprávění jednoho dne ostatním sestrám aby se v dalších dnech neztrácely, tak proveditelnost jejich života - nikomu nepřijde divné, že nakupuje 7x více a má 7x větší spotřebu vody?

Blade Runner 2049 (2017)

Fascinující vizuál, triky - milostná scéna je jednou ze scén roku, zajímavé postavy (klidně by to mohlo být jen o "K" bez Deckarda). Hudba narozdíl od Vangelisovy jen dotváří atmosféru, ale chybí melodie. Oproti původnímu BR chybí více útoku na smysly, ale možná to byl záměr - oproti budoucnosti roku 2020 připomínající pestrou hi-tech Asii je budoucnost roku 2050 ponurá a bezútěšná a připomíná post-sovětský blok s přidanými neony. Třeba dojde BR2049 většího docenění s odstupem deseti let, tak jako originál. 95 %

Thor: Ragnarok (2017)

Po nemastné neslané dvojce (navíc s nevýrazným záporákem) byla trojka příjemné překvapení. Na osmdesátkovou stylizaci a nadvládu humoru nad akcí nás už připravily trailery.. a musím říct, že mi to vskutku nevadilo. Nakonec jsem se bavil lépe než u Gardians 2. Klidně bych uvítal více Goldbluma (pokud by mu teda tvůrci dali i nějakou hloubku nad rámec komické postavičky). 85 %

Kingsman: Zlatý kruh (2017)

Závěrečná akce je super, ale ty zbylé dvě hodiny na mě byly až úmorné. Těžko řict, jestli se jim to nepovedlo, nebo jsem se já správně nenaladil, ale přišlo mi, že se film beze zbytečně vážně a ztratil nadhled, který byl tak super v prvním dílu. Všeho víc ještě neznamená lepší výsledek (přišlo mi to trochu, jako když si hraje Peter Jackson 'ještě tam dám tohle a tohle a to bude super jízda' ..akorát že není) slabší 3*

Po bouři (2016)

Z Kore-edových filmů mě Po bouři bavilo asi nejméně. Příběh člověka, který opustil dřívější ambice a zabřednul do nezajímavé práce, a zároveň ztratil vůli a motivaci s tím něco udělat. Tam jsem měl problém s ním nějak soucítit.

Dunkerk (2017)

Přidávám se k těm, kteří z Dunkerku nejsou nadšení na 100 % (a tedy k těm, kteří dávají 4 místo 5 *). Ale nejde o nic překvapivého. Ač jsem byl připraven na to, že nejnovější Nolanův počin by měl být precizně chladný, bez výrazného příběhu a vykreslených postav, stejně mi to tam prostě chybělo. Přišlo mi to jako jedna dlouhá akční/ napínavá scéna (resp. tři prostříhané dohromady), které ale chybí začátek. Když si vzpomenu na slavnou "docking scene" z Interstellaru - ta scéna je uhrančivá nejen proto, jak je natočená a hudebně podkreslená, ale taky proto, že jsme si k těm postavám stihli vypěstovat nějaké citové pouto. Ale bylo by stejně poutavé sledovat docking scene nataženou na 90 minut (protože hudba v Dunkerku skutečně tepe skoro celou dobu), kde ale chybí veškerý úvod? Za sebe si to nemyslím, zbyl by mi jen obdiv technického provedení. Ani těm postavám se nedá pořádně dostat pod kůži, s výjimkou Marka Rylance, Branagh ani Hardy moc času před kamerou nezaberou.

Spider-Man: Homecoming (2017)

Už si ani nepamatuji, kdy naposledy comicsový film 1) byl tak zábavný, 2) měl tak dobrého záporáka. ad 1) Comicsové filmy mohou být napínavé, dramatické, ale čistou zábavu, ve smyslu nadhledu a humoru, jsem v takové koncentraci již delší dobu postrádal. Píšou to tu asi všichni, nový Spider-man funguje nejlépe v humorných scénkách ze střední školy, akční scény jsou až na druhé koleji. (A za mě, ta poslední s neviditelným letadlem, byla ta nejvíc nepřehledná a zmatečná akční scéna, co pamatuji.) Ad 2) Četl jsem to už kdysi jako komentář k Bayově Skále - kvality akčního filmu se odvíjí od záporáka. Proto byla tak super Skála nebo Nebezpečná rychlost. A na druhou stranu, kdo si dnes vzpomene, jaký byl záporák v Ant-Manovi nebo Thorovi 2? Michael Keaton je perfektní a jeho postava je sice záporák, ale stejně jako pro generála Hummela pro ni mám jisté pochopení. Netuším, jestli jak hodlá Marvel se Spider-manem pokračovat, ale takto za mě ano. Určitě Spider-maní TOP3.

Válka o planetu opic (2017)

Jak již napsali Pomo a Marigold, nečekejte žádnou opulentní válku. A film si své pomalé tempo udrží až do konce a zazdí potenciální vyvrcholení celé trilogie. Ale at nezním moc kriticky. První polovina je skvělá, má výbornou atmosféru (vč. hudby M. Giacchina) a perfektně splňuje to, co si představuju pod souslovím vtáhnout do děje, a nebál bych se ji ohodnotit pětihvězdou. Jenže pak přijde druhá polovina, řekněme pracovní tábor, a to mi jednak přišlo víc jako asociace na Most Kwai než Apokalypsu, hlavně se to začalo poněkud vléci a já jsem přišel o to vtažení do děje, film se odehrával dál, ale já se cítil čímdál méně zaujatý. Samotný konec je fajn jako konec jednoho filmu, ale trilogie by si zasloužila něco víc.

Wind River (2017)

Já jen chci dodat, či vypíchnout, co tu psal Marigold. Pro mě též je vrcholem poslední dialog dvou otců, kteří ztratili dceru. Po Hell or High water další thriller se sociálním podtextem, a funguje to výborně. PS hudba Nicka Cavea a Warrena Elise je skvělá. 90 %