Věc (1982)

Ta atmosféra! Ta atmosféra! Byl to geniální nápad zasadit film do prostředí výzkumné stanice na Antarktidě. Kolem vás stovky mil nikdo, nikdo kdo by vám mohl pomoci - jste absolutně odříznuti od světa, začíná se projevovat ponorková nemoc a do toho se objeví "jakási příšera". Perfektní horor, spousta velmi "nechutných" záběrů, dokonalá hudba. Co dodat víc? Že je škoda, že současná hororová produkce tomuto filmu nesahá ani po kotníky.

Sníh padá na cedry (1999)

Na jedné straně vynikající kamera a hudba, na straně druhé jednoduchý děj. Obzvlášť ke konci jsou postavy až příliš "černobílé" a až příliš se moralizuje. Ale přesto se mi film líbil, ačkoliv je spíš o pocitech, které vyvolává, než o tom, co se ve filmu děje.

Rok ďábla (2002)

Velmi zábavná mystifikace, skvělé hlášky a gagy. Chci víc takových filmů:) ad hodnocení: 90%.

Čokoláda (2000)

Svým podtónem připomíná Čokoláda film Městečko Pleasantville, "souboj" barevné smyslnosti a radosti s šedou a upjatou konzervativností. Myslím, že film by šel vystihnout jediným slovem: přijemný - příjemné prostředí, herci, prostě všechno. Takový balzám na duši.

xXx (2002)

Vynikající letně-podzimní akční podívaná... Honičky, exploze, přestřelky, šílené kaskadérské kousky, krásné ženy, nadsázka, to vše na maXimum. Vin Diesel je dost cool na to, aby se z něj stal nový akční hrdina, soundtrack (nikoliv orchestrální) nemá chybu (dokonce ve fimu uvidíte Rammstein a Orbital). A samozřejmě Praha a Češi, to jinde neuvidíte. Navíc některé české hlášky mají šanci zkultovnět.

Baraka - Odysea země (1992)

Velmi zvláštní film... Pokud se o Barace dá mluvit jako o filmu... žádné dialogy a žádný zjevný děj.. přesto je úchvatná... Zatímco první půlka se spíše soustředí na krásy přírody a na domorodce "nezkažené" civilizací, v druhé půlce vidíme lidskou civilizaci a všechny zápory, které s sebou nese. (Není vyloučeno, že se z vás po skončení filmu stane vegetarián.) To je vše je dokresleno skutečně působivou a podmanivou hudbou (např. Dead Can Dance). A k hodnocení: první půlka za 80%, druhá za 100%... (pro ty, kterým už matematika moc neříká: průměr je 90%)

Insomnie (2002)

Sice to není tak originální a překvapivé jako Memento, což ovšem až zas tak nevadí, protože se jedná o úplně jiný druh filmu.. klasickou detektivku, resp. detektivku, která se jako klasická ze začátku tváří, ale není tomu úplně tak.. Filmu dominují herecké výkony a ze všech nejlepší je Al Pacino. Též stojí za zmínku skvělá atmosféra a nádherné záběry přírody.

Fantom Paříže (2001)

Tenhle film je takové franzouské "Z pekla". Narozdíl od svého britského protějšku je ovšem více.. "přeplácaný".. připadalo mi, že většina těch kamerových šíleností a digitálních efektů byla čistě samoúčelná, v tomhle dávám přednost ´chladnějšímu´ "Z pekla". Ani Gerard Depardieu už není, co býval, a většina soubojů mi přišla směšná.. Ale i po odečtení těchto chybek zůstává docela povedená temná detektivka s mystickými prvky. A pokud máte tu přeplácanost rádi, bude to pro vás film roku..

Znamení (2002)

Nikdy předtím jsem se v kině nebál tak jako u "Znamení".. jak už je zvykem, amtosféra je budována zvolna a postupně, ale je velmi hutná. Film obsahuje jen velmi málo trikových sekvencí a (úspešně) spoléhá na strach z neznáma, strach z neviděného.. Herecké výkony většiny herců (včetně Shyamalana) jsou vynikající, Mel Gibson předvádí "pouze" svůj standard. Sice se nedočkáme pointy, po které bychom ještě pět minut civěli na plátno s otevřenou pusou, ale když se zpětně nad filmem zamyslíte, zjistíte, jak je geniálně promyšlený.. všechno souvisí se vším a otázku "co by, kdyby" si budete pokládat velmi často... Pro mě po Společenstvu Prstenu druhý nejlepší film tohoto roku.

Resident Evil (2002)

Tenhle film se mi docela líbil, až jsem byl sám překvapený.. Pokud se vám líbil např. Blade nebo Útok z hlubin, neváhejte. Je to sice jen "béčko", ale jako každé pořádné "béčko" správně pobaví. Je hodně akční a Milla toho hodně odhalí. Co víc si přát... (Narozdíl od Douglase nedoporučuji nechávat u vchodu celý mozek, ale pouze šedou kůru mozkovou..)