• Krátkometrážní

Side Street (1950)

Nepříliš přesvědčivé drama, jehož hlavní kouzlo tkví v dokonale snímaném velkoměstském prostředí. Kdyby tak zůstalo jen při něm! Vlastní příběh je příliš schematický a jeho šablonovitost vzrůstá nevěrohodně vystavěnou hlavní postavou. Snad to byla – tak často škodící – ruka producentova, která tak nesmyslně podpírala vše, co se kymácelo, vyrovnávala všechny nerovnosti a neomylně vedla k tak nemístnému závěrečnému rozjasnění, protože režisérova imaginace svědčí o hlubším nahlédnutí moderního rozpadání.

Whoever Slew Auntie Roo? (1972)

Při sledování této nesourodé černé komedie mne bavilo především klouzat po dokonale vystylizovaném prostředí, v němž se naivní půvab bezelstných hraček mísil s umně navozovanou atmosférou latentní hrůzy kouzelnických rekvizit. Příběh sám mi ovšem spíše překážel. Nedokonale vytvořené, psychologicky ploché postavy se pokoušely současně (s jistým alibismem?) aktualizovat i zvrátit pohádku o perníkové chaloupce a jejich počínaní zanechalo po příznivých úvodních dojmech jen spoušť.

Texican (1966)

Opět průměrný rodokaps se všemi nešvary, které tentokrát ještě umocňuje bídně vystavěný příběh a poněkud nezúčastněně „hrající“ herci, jimž lze jen stěží co věřit. Rutinu, která zde vládne, ovšem vyvažují některé pěkné exteriérové akce, záběry na krajiny a nadobyčej skvělá hudba. Připomíná mi to, jak jsem nejednou od banálního dobrodružně se tvářícího dění na stránkách špatně tištěných tiskovin utíkal právě k drobným, nenápadným obrazům přírody. Zatímco papírové projektily neúspěšně naznačovaly drama, tušil jsem někde v tom horkém či chladném vzduchu a krajinných liniích to pravé dobrodružství.

Arabeska (1966)

Zde jen na okraj k Davidu Pollockovi pár slov z Kierkegaarda: "Má-li kdo dost snivosti, aby idealizoval, dost vkusu, aby se zúčastnil slavnostního cinkotu požitků, dost rozumu, aby přerušil absolutně, jako přerušuje smrt, dost prudkosti, aby zase chtěl užívat - je miláčkem bohů a dívek."

Hideko no šašó-san (1941)

Tato drobná povídka o uskutečněném nápadu řidiče autobusu a konduktérky zatraktivnit svým pasažérům jízdu "turistickým" výkladem o okolí trasy samozřejmě nedosahuje závažnosti Naruseho společenskokritických snímků z padesátých let. Přesto mne nad řadu z nich, kterých si ovšem také vážím a mám rád, okouzlila svým soustředěným (a přesto bohatým) líčením prostředí a psychologicky věrohodnou povahokresbou postav. Na zhruba hodinové ploše je zachycen venkovský kolorit s mozaikou nejrůznějších povah a nálad. Na okraji hlavní dějové linie se také hladově rozpínají oddenky dalších nevyslovených, jen přitažlivě naznačených příběhů. Tím otřískaným autobusem bych někdy moc rád jel a nevadilo by mi, že konduktérce nerozumím. Jak ostatně naznačil i básník, který její výklad napsal, hlavní kouzlo je v intonaci.

Šok (1982)

Obdivuhodnému snoubení toporného Delonova neherectví s klišovitým scénářem chybí k dokonalosti jen tragická smrt ústředního mileneckého páru.

Mr. Sardonicus (1961)

Paradoxně nepsychologický psychoanalytický horor, bezostyšně kupící nelogičnosti, nepravděpodobnosti a nesmysly, a přesto napínající, děsící a především bavící (ačkoliv režisérovy rámcující promluvy k publiku mi přišly zábavnější než leckteré šprýmy ve vyprávění). Škoda, že vše absurdní nebylo ještě silněji vygradováno a vše reálné (či pravděpodobné) zastřeno; mohlo tak vzniknout skutečně strhující parodické dílko…

Hana Hegerová - live koncert (2006) (koncert)

Slovy Walta Whitmana: "Ó stáří, vznešeně přicházející! buď vítán, nevyslovitelný půvabe odcházejících dnů!"

Miluji tě, miluji tě (1968)

Citlivě snímaný experiment, který ovšem plně nevytěžil možnosti, jež mu zvolené téma nabízelo. Vlastně jen zdokumentoval jednu fazetu, kubisticky rozfázoval a scelil jedno možné hnutí uskutečnitelné při cestě časem. Na druhou stranu dokonale vystihl, že pohyb nazpět nemusí být jen sladkým snem (nebo dobrodružstvím), ale i noční můrou, horečnatým blouzněním.

Souboj v Silver Creek (1952)

Čtivý rodokaps, vcelku nápaditě komponující obvyklé rekvizity, postavy a zápletky. Postavy jsou sice psychologicky neprokresleny, ale tento "tradiční" nedostatek vyvažuje rafinovaná stavba akcí, proměňující vyprávění v pozvolnou explozi. K nadprůměrnému vyznění rovněž přispívá nadhled a jazyková komika.