• Pohádka

Marie Terezie - Série 3 (2021) (série)

Kotek, Kotek a do třetice Kotek. Protože celých pět filmů vyprávělo nejen o titulní hrdince, ale hlavně o jejím manželovi. František Štěpán je bezpochyby Vojtovou životní rolí a právě jeho výkon je tím nejlepším na velkolepém koprodukčním projektu. Moc přeji České televizi, aby se jí časem povedla další taková spolupráce.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Představitele pavoučích mužů známe z velkého plátna tři - Tobeyho, Andrewa a Toma. A tahle neskutečná pecka udělá radost fanouškům všech variant :) O ději se tady vůbec nebudu rozepisovat, protože už předchozí větou jsem prozradila dost. Tenhle zážitek byl pro mě každopádně návratem do dospívání, užívala jsem si momenty humorné i dramatické, smála jsem se, měla husí kůži, brečela jsem. Takže po Infinity War a Endgame nejlepší marvelovka, kterou bude hodně těžké překonat. A kino ještě stihnete, šup šup :)

Cesta za smířením (2021)

Nic pro slabé povahy. Většinu času jsem byla znechucená, několikrát jsem se zasmála, stopáž je ale trochu moc přepálená, a tak se dění na obrazovce stává repetitivním a otravným. Zajímavá podívaná, ale jednou stačilo.

Prací automat (2019)

Kriminální komedie laděná do dokumentárního stylu, u které jsem si víckrát vzpomněla na Sázku na nejistotu. Ta byla ale zpracovaná výrazně lépe, zábavněji, s větším tahem na branku. Třetí hvězdička vyloženě jenom za duo Banderas + Oldman.

Deníček moderního fotra (2021)

Landsmana znám podle jména a jeho příspěvky na sociálních sítích ani jeho knihy nečtu, film mě ale zaujal obsazením. Mádl s Terezkou mají mezi sebou dobrou chemii, jejich peripetie bych ale možná pochopila spíš, kdybych byla sama rodič. Půlku filmu jsem regulérně prozívala, nebavila jsem se.

Na lovu (2021) (pořad)

Mně tedy takhle zábavná a napínavá soutěž na českých televizních obrazovkách dlouho chyběla a hodnotila bych vysoko, i když bych se sama nezúčastnila :).

West Side Story (2021)

Na úvod se přiznám, že jsem West Side nikdy neviděla na divadle a film ze 60. let jsem si pustila až těsně před zhlédnutím nového zpracování. Na dobu svého vzniku má rozhodně super výpravu a choreografii, uznávám taky kvalitní hudební stránku (minimálně jednu dvě písničky určitě znáte i v případě, že jste muzikál neviděli). Bohužel mě ale vůbec neoslovily herecké výkony a postavy na mě působily velmi nevýrazně, neživě. Až na jednu vedlejší, kterou ztvárnila jistá Rita Moreno. Právě Ritu obsadil Spielberg do své verze, kde pro ni vytvořil zbrusu novou postavu - Ritě je už 90 let, ale úplně mě uchvátila! Stejně jako talentovaní mladí herci v hlavních i vedlejších rolích. Nová verze pro mě měla úplně jiný náboj, v závěru filmu mě přemohly i emoce a doma jsem si šla hned pouštět soundtrack. Spielberg si natočením muzikálu splnil sen a já mu budu na Oscarech (7 nominací) moc držet palce.

Jak si nevzít princeznu (2021) (TV film)

Každý rok doufám, že Janák zopakuje úspěch Korunního prince, a každý rok jsem víc a víc zklamaná. Výchozí námět měl potenciál a ústřední dvojici ztvárnili sympatičtí herci, co je to ale platné, když jim scénář nepředepsal přirozený vývoj a z antipatií do lásky přepnou mrknutím oka. Za sudičky bych ještě možná "vytlačila" třetí hvězdičku, ale ty hrátky s časem byly vlastně tak nesmyslné a nepřehledné, že se mi ani nechce. Jo a usnula jsem.

Tři přání pro Popelku (2021)

"Nějaká norská zpěvačka přece nenahradí Libušku!", "Proboha, oni se tam líbají chlapi!" Ale jděte. Tak aby bylo jasno, sama jsem tomu moc nevěřila, ale tak povedenou pohádku jsem neviděla roky. Norové tady vzorně odkazují na Vorlíčkovu verzi, takže ano, některé scény jsou prakticky obraz od obrazu totožné. V detailech ale došlo k mírné aktualizaci a rozhodně ne k horšímu. Například postava Popelčiny zlé sestry Dory není tak úplně zlá a divák ji může vnímat spíše jako nešťastnou dívku, která je manipulována matkou. Macecha je oproti předloze výrazně démoničtější a v některých momentech mi z její představitelky až běhal mráz po zádech. Popelčino třetí přání se od našich "Oříšků" liší docela výrazně (nebudu spoilerovat), ale vše mi zapadalo do nenásilné snahy tvůrců příběh aktualizovat a trochu emancipovat. Pětadvacetiletá Astrid S sice nevypadá úplně jako mladinké pískle, její výkon byl ale sympatický a zvládla jak něžnější polohu, tak tu "mysliveckou". Líbila se mi taky hudba, úplně jiná než Svobodova, a přesto kouzelná a do pohádky pasující. A co vlastně ten homosexuální polibek? Myslíte dvouvteřinový záběr na upřímnou radost dvou mladých mužů, kteří k sobě během celého filmu mají evidentně hodně blízko? Ano, tak ten tady je. A rozhodně nemá šanci nikoho pohoršit. Věřím, že až tahle kontroverze trochu opadne, najde si nová "Popelka" cestu i k českým divákům, rozhodně si to zaslouží.

Klan Gucci (2021)

Režisérský velikán Scott loni uvedl do kin dva filmy a navzdory všem očekáváním je tenhle rozmáchlý epos o rodinném impériu známé módní značky tím horším z dvojice. Na "Gucciho" jsem několik měsíců dopředu vídala v kinech zběsile a lákavě sestříhané upoutávky, dočkala jsem se však "jenom" konverzačního dramatu s poctivými hereckými výkony, ale podivně rozmělněným vyprávěním. Násilný čin, ke kterému směřuje více než 150minutové (!!!) vyprávění, je směšně odbytý několika okamžiky a následující vyšetřování a soudní proces by si zasloužilo mnohem více prostoru. P. S. Gagu zbožňuju, ale zrovna tady nepředvedla nic světoborného a určitě ji zastínil Driver.

Časové pásmo bylo změněno