Přísný a věčně nespokojený bručoun dostane poukaz na letní rekreaci ROH. Nejprve ho odmítne, ale nakonec se přece jen rozhodne poukazu využít a strávit čtrnáct dnů v odborářské zotavovně Jezerka spolu s dalšími zasloužilými pracovníky. Děj úsměvného příběhu, kde se vše točí nejen kolem Andělovy nechuti ke všem a všemu, zejména pak k jakýmkoli společenským zábavám rekreantů, ale také rekonstrukce dětské školky, do níž se rekreanti tajně pustí, aby pomohli zoufalé paní učitelce a dětičkám bez střechy nad hlavou, jistě není třeba blíže představovat. Vždyť podle výsledků ankety Hrdina filmového úsměvu se revizor Anděl v podání Jaroslava Marvana stal nejoblíbenější a neúspěšnější postavou v historii české filmové komedie. (oficiální text distributora)

jopal

uz presne viem, preco sa za minuleho rezimu urobilo tolko pre ludi a preco to teraz vyzera takto... JE to proste v ludoch. Tento film z pohladu dnesnej generacie ani nie je komedia, ale sci-fi. ()

Teachman

Námět a zápletka: 3/10 ... Vizuální stránka: 4/10 ... Soundtrack: 4/10 ... Didaktický potenciál: 2/10 ... Celkový dojem: 2/10. ()

Muztag Ata odpad!

Vždy mě pobavilo, když Dr. Železný ve své sobotní one-man show plameně hřímal, že dokud bude ředitelem, tak nikdy nedovolí, aby na N@vě běžel Král Šumavy nebo 30 případů Mj.Z. (popravdě žádná škoda), ale tuhle bolševickou agitační sračku neváhal otočit třikrát do roka... ()

Káčule

Mám Marvana celkem ráda ale tady mi ta komunistická propaganda lezla docela krkem Anděl na horách je lepší tam to není tolik znát ()

Slouby

Ačkoliv je zde hodně kritiky tak já ani s jedním nesouhlasím.... asi se na tento film koukám jiným způsobem, ale určitě nedám mín jak 4*....pana Marvala mám ve filmech hodně rád a v roli takového mrzouta jako je pan Anděl je výborný..... ()

foehr

Na konci za odjíždějícím autobusem a dětmi se soudružkou učitelkou už chyběl jenom obří Stalin s rozpřaženýma rukuma. ()

Alister

Nejlépe natočená nejnestoudnější reklama na komunismus, o dobrých a přičinlivých lidech, kteří nepotřebují rekreace, neboť jsou celým duchem pracanti a budovatelé vlasti; a i kdyby jste je třeba párem volů chtěli přinutit k nějaké té radostné zahálce, zjistili byste zajisté, že pravé potěšení jejich spočívá nikoliv v radovánkách obecných, ale jen v dřině a zase dřině, neboť jen ta buduje pravého socialistického ducha a harmonii kolektivní --- A povšimněte se kterak jsou všichni ti lidé šťastní, plní úsměvů a bezpřehého optimismu; každý problém jedince jest problémem všech a kolektivní síla jej vždy vyřeší, jste-li ovšem její součástí - jste-li souložníkem komunismu, a nejste-li, jste-li bručoun, který svou věčnou nespokojeností není schopen otrávit ostatní, neboť ostatní zdají se být omámeni svým optimismem, ale jen sám sebe; tak nakonec v závěru poznáte o co všechno se okrádáte a stáváte se lepším, což je základní výchovný prvek filmu, který si vzal za úkol utužování společnosti, respektive její oblbnutí v realitě neexistující harmonií.--Je jisté, že vše se v tomto filmu vyřeší; a tak nakonec i manželské rozepře zdá se daleko více spočívají v absurdních neporozuměních, které se dájí vyřešit, přičiní-li se ovšem lidé, kterým do toho vůbec nic neni, než v opravdových antipatiích. ---Jenže ona je ta idea lidu žijícího v neskonalé harmonii prosvícené sluncem u malebného jezera natolik nádherná, že se stává krásným i celý film, odpustíme-li mu místy až příšernou lživost a vypočítavost tvůrců, kteří skrze tento film dělali z lidí naprosté pitomce, šachové figurky; zkrátka propagandistický film. Pokud budu hodnotit formu a nikoliv obsah, nemám co vytknout; obsah, ten je pak naprostým odpadem; takže tento film hodnotit nebudu. ()

Terman

Nemůžu si pomoct, ale ten budovatelský optimismus je tak nakažlivý, že se vám i prostřednictvím prostého příběhu, doprovozeného opakující se melodií, dostane pod kůži. ()

2sistem

Vždy se rád podívám na úžasnýho Marvana jako protivu a propagace lásky k práci a agitace na rekrační dovolené, prostě k tý době to patří a všude se to propagovalo. ()

dauby

Pány Marvana a Kemra mám moc rád. A dokážu překousnout i sem tam nějaké ty drobnůstky, poplatné době svého vzniku. Ale co je moc, to je příliš. Tenhle film je jeden z nepropagandističtějších, co jsem kdy viděl. Scénář pana Zemana je přímo odporný! ()

RoyBatty444

Mojim hodnotením sa nevyjadrujem k propagande tej doby, ktorá je vo filme značne zastúpená ale spracovanie, herecké výkony a hra s charaktermi. Ak si človek omyslí tú červenú hviezdu je to pozerateľné a na propagandu treba pozerať z historického hľadiska. Marvan a Kemr do toho dali veľkú dávku ľudskosti a herckého umu. ()

J.J.1972

"Tady je prý nezaměstnaným vstup zakázán!" "A či jsou včiľ nejakí nezaměstnaní..?..neskaj má každý svoju robotu..!" Gustáv Anděl a spol. si právom zaslúžia minimálne 5*. Nechápem označenie "odpad". Prečo? Sú v tom dobrí herci? Sú. Podávajú dobrý výkon? Áno. Má to dej a spád? Má. Má to dobrú kameru a scény? Má. Okrem toho tie zvláštne krásne "nekvalitné" farby prvých farebných filmov...tie zbožňujem! A že tam visí vedľa Československej vlajky Sovietska? Že tam visí na stene Stalin? A čo? Bolo pár rokov po vojne, pred ktorou bola svetová hospodárska kríza...peňazí všade málo, roboty všade veľa. Dnes visí vedľa našej vlajky vlajka EÚ a aký je rozdiel? Peňazí niekde veľa a všade málo... Na rekreáciu vás nikto nepošle a keď niekto ide na dovolenku tak sa snaží čo najviac "zakukliť" a mať pokoj od okolitého sveta. S tým útulkom pre deti to síce "mierne" prehnali, no inak dovolenkový film so všetkým čo má mať. A nech si myslí kto chce čo chce, stále si ho rád pozriem a dal by som aj viac * ak by sa dalo. ()

Skunkiee

"Chtěli bychom něco k pití - Mám ve sklepě limonádu. Ale já po schodech nemůžu!" To musela být sakra prosperující hospoda. Zkrátka - tolikrát se mi to v dětství a mládí líbilo, až jsem dozrál do chvíle, kdy mi větší část snímku přijde hloupá, agitační s víceméně prostoduchým scénařem. Nesmí chybět záběr na zrající obilí, naprosto nerealistické charaktery a nesmyslné scény, či hloupé záběry na prapor ROH, vlajku ČSR + SSSR. A asi by toho bylo i více. Na druhou stranu některé scény se staly klasikou. Marvan i Kemr v pořádku, ale teď po x-tém shlédnutí mám novou oblíbenkyni - Růženu Šlemrovou.Ta je tady prostě nejlepší. ()

Trescha

Myslim si ze ti co po revoluci nemuseli převlékat kabátek, si tuto komedii užijí a napálí klidně čtyřku,nebo i pětku.... Halt je tady spousta ukřivděných bývalých soudruhů,kteří dnes o agitaci nechtějí kupodivu nic slyšet.... Čest práci soudruzi Anděli a Vyhlídko:-D:-D ()

Mark1983

Svým způsobem taková nenáročná oddychovka, kterou nemají oblibě někteří mí vrstevníci či mladší generace než je ta moje. ()