Vynález zkázy

(festivalový název)

Vynález skazy

Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi / Rodinný

Československo, 1958, 81 min

Před projekcí jsem tajně doufal, že už konečně budu moct ohodnotit nějaký Zemanův počin plným počtem, ale ani tentokrát k tomu nedojde. Moje filmová dušička čekala, že mě film posadí na zadní část těla a já budu moct jen spokojeně a uznalecky brumlat, že ten rejža byl fakt kádr. Ale místo toho jsem se sám sebe musel po celou dobu sledování ptát, k čemu jsou všechny ty na tehdejší dobu obdivuhodné tríčky a finty, když se u příběhu trvajícího 81 minut převážně nudím, s hlavními postavami nijak nesympatizuju a vlastně jen čekám, až to skončí a já si budu moct "odfajfkovat" další film z TOP 200? Třeba u takového Barona Prášila též z dílny pana Zemana jsem se bavil mnohem více. Filmové kvality Vynálezu zkázy upřít nemůžu, ale víc jak 3* mu prostě nepřiklepnu.(3.10.2010)

Takový vodopád nápadů s příjemnou nadsázkou nelze hodnotit jinak.(24.5.2006)

Dlouho jsem ho neviděl, ale stále si tenhle film pamatuju úplně detailně. Je to geniální dílo geniálního režiséra vzniknuvší v neuvěřitelně složitých podmínkách. Podle mě nejlepší Zeman.(27.2.2003)

Nejnovější zdigitalizovaná remastrovaná verze na hvězdném plátně letní filmové školy. TOP!!!(30.7.2015)

Filmařsky geniální, na dobu svého vzniku neuvěřitelně novátorský a režijně chytře natočený snímek s typicky zemanovskými výtvarně pozoruhodnými kulisami, které přesně napodobují a dokonce rozvíjí původní černobílé romantizující rytiny použité jako ilustrace v klasických vydáních románů J. Vernea. Ze všech pokusů o převedení verneovského fantazijního světa na filmové plátno je ten Zemanův nejsympatičtější a myšlenkově i pocitově své předloze nejvěrnější. Díky vysoce stylizované atmosféře využívající záměrně archaicky a naivně působící dekorace podle dobových představ o technických zázracích v 19. století a díky kreslenému pozadí ten film nestárne. Stává se stejnou klasikou, jakou jsou obrazy starých holandských mistrů nebo Mozartovy opery. V době svého vzniku zaznamenal Vynález zkázy pozoruhodný ohlas po celém světě a byl to jeden z mála případů, kdy naše kinematografie předběhla svět a udávala trendy. Dnes se marně ploužíme vzadu a hledáme stopy po těch úspěšných, kteří se nám příliš vzdálili. Celkový dojem 100 %.(27.12.2007)