Vynález zkázy

(festivalový název)

Vynález skazy

Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi / Rodinný

Československo, 1958, 81 min

Keď som zhliadol toto dielko, netušil som, že naša produkcia by bola v tej dobe schopná niečoho tak precízneho a excelentného. V tom čase by sme sa vyrovnali akejkoľvek filmárskej veľzemi, teraz akoby sme boli o desaťročie pozadu. Pokiaľ si odmyslíme časodrážajúcu naivitu je to skutočne príjemný filmík, hlavne som neveril, že dokonalá predstavivosť a fantázia Verneho kníh sa dá takto trefne zobraziť. Rýchle, svižné, pútavé, krásne kresby, makety a kulisy, niekedy som mal problém rozoznať reálne od fikcie. A aj po polstoročí si zachoval svoje čaro a dúfam, že si zachová aj to nasledujúce. 80%.(16.11.2006)

Vynález zkázy od Julese Vernea je naprosto dokonalý dobrodružný a vědecko-fantastický román, při jehož čtení se tají dech, fantazie pracuje na plné obrátky a v okamžicích, kdy držíte knihu v ruce, žijete odpoutáni od reality a jste ve svém a spisovatelově, popř. též ilustrátorově světě. Karel Zeman tuto klasiku ztvárnil velmi povedeným způsobem, předlohy se drží ve velké míře, čímž mě jako fanouška verneovek potěšil. Samotná vizuální stránka filmu je sice ohlodána časem, avšak i nyní jsem obdivoval kouzlo a nápaditost, která je jí vlastní. Když jsem Vynález zkázy viděl jako malé dítě, byl jsem z něj unesen, zejména pak z konce snímku. Po mnoha leté odmlce, kdy jsem Zemanův počin neviděl, jsem se k němu dostal až v dospělosti a pocity ze sledování zůstaly na vysoké úrovni, takže dávám jasných 5*.(26.8.2009)

Viděno 3x cca - 80%(20.11.2009)

Takový vodopád nápadů s příjemnou nadsázkou nelze hodnotit jinak.(24.5.2006)

• juta

Nudný a ničím vyčnívající film, který se možná může pochlubit jen výtvarnickou prací, ale ostatní tak nějak postrádá smysl. Myslím si, že jen malá hrstka vyvolených zůstane objektivní a neženou tenhle nepovedený zemaňák do červené barvy.(10.7.2015)