Vynález zkázy

(festivalový název)

Vynález skazy

Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi / Rodinný

Československo, 1958, 81 min

Když si člověk uvědomí, že Karel Zeman své filmy dělal v tehdejším Gottwaldově takříkajíc "na koleně", s minimem finančních prostředků, musí jenom smeknout. On byl opravdový génius.(24.5.2002)

Nejlepší hraný Zeman(29.8.2008)

Verneovky v Zemanově podání mi nikdy k srdci nepřirostly. Přesto svým způsobem chápu ty, kteří je milují, vidí v nich dokonalé triky a nádherné vize. Já se ale vždycky raději vydám na Cestu do pravěku.(1.1.2006)

Geniální zfilmování Verneových motivů. Každý záběr ve filmu působí impozantně. Myslím, že ani v dnešní době, s použitím počítačové animace, by film nepůsobil lépe. Zeman dosáhl přesně takového efektu o jaký usiloval a to dělá tento snímek nadčasovým. Myslím, že by si tento film zasloužil celosvětové uznání. Každý záběr je trikový a působí přesně jako krásné obrázky ve Verneových knihách.(18.12.2005)

Myslím, že k Zemanově tvorbě není potřeba nic dodávat. V případě Vynálezu zkázy bych ovšem podotknul, že pokud mám v jeho tvorbě hledat své favority, pak by Vynález obsadil některou "nižší příčku".(30.12.2007)