Vynález zkázy

(festivalový název)

Vynález skazy

Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi / Rodinný

Československo, 1958, 81 min

Když si člověk uvědomí, že Karel Zeman své filmy dělal v tehdejším Gottwaldově takříkajíc "na koleně", s minimem finančních prostředků, musí jenom smeknout. On byl opravdový génius.(24.5.2002)

Kvalitní Zemanova režijní práce s jeho výtečnou atmosférou, exteriéry a parádním námětem podle Julese Vernea, to prostě nemohlo selhat.(11.4.2009)

v mých očích asi nejzdařilejší režisérův snímek, co jsem měl zatím možnost shlédnout, i když taky tak trochu plave v moři nedostatků a úsměvných nesmyslů... povětšinou je však vizuální stránka vydařená a především příběhově film zaujme... i díky stopáži to tedy celkem příjemně uteklo a žádná filmová zkáza vynalezena nebyla. 70%(21.9.2011)

Psát o tom, že nebaví, protože je mu dvaapadesát, je nepodstatný. Vynález zkázy považuju za dopis lidem, kteří žijí tak, že blikají. Žijí v záři reflektorů velkoměst, metro považujíc za něco, co mě dostane z bodu A do bodu B. Zemanovo dílo možná v dnešní době nebude určovat směr, ale má tuhle myšlenku, kterou považuju za nadčasovou. Někdy je možná lepší o světovým uznání snít, než si jej vymoct tím, že polovina lidí padne na zadek a druhá půlka umře! Zeman uznání dostal a nepotřeboval na to hejblátka, měl fantasii...(11.3.2010)

Píšem práve do jedného časopisu článok o filmových adaptáciách "verneoviek" a jednoducho musím vyhlásiť tento Zemanov "majstrštyk" za najlepšie dielo svojho druhu. Žiadny iný filmár sa nikdy ani len nepriblížil k tomu dokonalému zachyteniu ducha Verneových románov. Skutočný skvost.(29.5.2008)

• - Na scénáři spolupracoval spolu s Karlem Zemanem i český básník František Hrubín. (Karlas)

• - Trikové zábery sú dielom Antonína Horáka. Tento filmár pociťoval ako veľkú osobnú krivdu, že nebol za svoj tvorivý prínos náležite oceňovaný. Jeho honorár za film bol základný mesačný plat 1200 Kčs a za jeden trikový záber dostával tri koruny. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)

• - Film byl v roce 2015 digitálně restaurován v rámci projektu "Čistíme svět fantazie". (MKZ_Praha)