Vynález zkázy

(festivalový název)

Vynález skazy

Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi / Rodinný

Československo, 1958, 81 min

Po grafické stránce nemohlo být zfilmováno lépe! Tvůrčí fantazie Karla Zemana vždycky pro mě byla potěšením pro oko. K tomu je třeba přičíst, že stejně dobrá a zajímavá je i kniha.(19.1.2016)

Keď som zhliadol toto dielko, netušil som, že naša produkcia by bola v tej dobe schopná niečoho tak precízneho a excelentného. V tom čase by sme sa vyrovnali akejkoľvek filmárskej veľzemi, teraz akoby sme boli o desaťročie pozadu. Pokiaľ si odmyslíme časodrážajúcu naivitu je to skutočne príjemný filmík, hlavne som neveril, že dokonalá predstavivosť a fantázia Verneho kníh sa dá takto trefne zobraziť. Rýchle, svižné, pútavé, krásne kresby, makety a kulisy, niekedy som mal problém rozoznať reálne od fikcie. A aj po polstoročí si zachoval svoje čaro a dúfam, že si zachová aj to nasledujúce. 80%.(16.11.2006)

Nejnovější zdigitalizovaná remastrovaná verze na hvězdném plátně letní filmové školy. TOP!!!(30.7.2015)

Vrátit se do období svého dětství. Do období, kdy jsem s chutí unikal do (vědecko) fantastického světa Verneových románů. Být znovu dítětem a žasnout nad ojedinělým převedením psaného textu do podoby, pro niž těžko nacházím ta správná slova obdivu. Hloupoučká zápletka, papírem šustící dialogy a pro svůj nijaký projev nadbyteční herci? No a, obrázky jako ze starých knižních ilustrací tady jsou, ční nad vším ostatním a o ně jde v prvé, druhé a snad i třetí řadě. Kouzelné. 80% Zajímavé komentáře: Dan9K, gudaulin, sportovec(13.12.2008)

Na rok 1958 excelentně natočené. Zkloubení do kresleného prostředí k neuvěření. Zeman nepřestává udivovat filmový svět. Umělecká genialita a dech beroucí zpracování. ( Hodnocení: 7/10 )(16.4.2012)

• - Román, který byl filmu předlohou, původně vyšel v češtině pod názvem "Tváři v tvář praporu vlasti". Až po úspěchu filmu se román uváděl pod tímto názvem. (M.B)

• - Natáčení Vynálezu zkázy bylo mimořádně realizačně náročné a trvalo i s přípravami čtyři roky. (Stoka)

• - Ve scéně, kdy stojí muž na hlavni děla, je vidět, že dělo má ráži odpovídající zhruba jeho výšce. Na vozíčku dopravovaný dělostřelecký granát má však ráži neúměrně menší. (m.xFuck)